Nie znaleziono wyników
Amerykańska blogerka, scenarzystka gier i pisarka, specjalizująca się w różnych odmian literatury młodzieżowej – autorka zarówno ciepłych romantycznych historii (tj. zekranizowane w 2019 r. przez Netfliksa W Śnieżną noc), fabuł detektywistycznych i romansów (a nawet romansów paranormalnych). Finalistka zarówno Edgar Award, jak i Andre Norton Award oraz jedna ze 140 osób uznanych przez magazyn Time za wartych śledzenia na Twitterze. Jej teksty ukazywały się również na łamach takich periodyków jak: The New York Times, Buzzfeed i The Guardian. Jako scenarzystka współpracowała z EA Games. Maureen Johnson książki wydaje od ponad piętnastu lat i ma w swoim dorobku kilkadziesiąt, napisanych samodzielnie oraz w duetach (z Johnem Greenem, Lauren Myracle, Cassandrą Clare) tytułów, w tym kilka cyklów powieściowych. Niestety polskiego wydania doczekała się dotychczas nieznaczna część jej twórczości. Najnowsza przetłumaczona na polski powieść jej autorstwa – czwarta część bestsellerowego cyklu o nastoletniej detektywce Stevie Bell – pt. Skrzynia w lesie premierę miała pod koniec października 2021 r.
Maureen Johnson przyszła na świat w 1973 r. w Filadelfii, gdzie też się wychowała. Odebrała edukację w katolickiej szkole, a w połowie lat 90-tych ukończyła anglistykę na University of Delaware. Niedługo po studiach udało jej się znaleźć w rodzinnym mieście posadę kierownika literackiego w jednym z wydawnictw, jednak nie cieszyła się nią długo, decydując się na wyjazd do Nowego Jorku i dalsze studia. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Columbia, gdzie zdobyła dyplom magisterski z kreatywnego pisania. By opłacić czesne i się utrzymać, pracowała w jednym z filadelfijskich teatrów, była także kelnerką, barmanką i sekretarką.
Maureen Johnson książki chciała pisać jeszcze jako mała dziewczynka. Będąc jedynaczką, zawsze lubiła rozrywki bardziej indywidualne, dlatego też literatura towarzyszyła jej od najwcześniejszych lat. Nie tylko szybko nauczyła się samodzielnie czytać, ale i zaczęła tworzyć własne opowieści. Podobno mając około 8-9 lat, zdecydowała, że chce zostać pisarka i od tej pory konsekwentnie dążyła do tego celu (jak sama żartuje, by skutecznie zamknąć sobie inne życiowe możliwości, dla pewności nie ucząc się już niczego innego).
W charakterze powieściopisarki debiutowała w 2004 r. dość ciepło przyjętą fabułą young adult The Key to the Golden Firebird. Premiera drugiej książki Maureen Johnson pt. The Bermudez Triangle (wydanej ponownie w 2013 r. jako On the Count of Three) miała miejsce już kilka miesięcy późnej. Powieść koncentrująca się na nastoletnich poszukiwaniach tożsamości oraz zawiłości pierwszych miłosnych relacji została doceniona przez krytykę – znalazła się nawet na liście nominowanych do, przyznawanych przez amerykańskie biblioteki, wyróżnień Books for the Teen Age 2006 i Popular Paperbacks for Young Adults, GLTBQ.
W 2005 r. do księgarń trafiło bestsellerowe 13 małych błękitnych kopert, pierwsza fabuła autorki, która doczekała się polskiego tłumaczenia. Druga część tej chwytającej za serce opowieść o 17-latce, która podróżuje po Europie szlakiem wyznaczonym przez wskazówki pozostawione w tytułowych kopertach przez zmarłą ciotkę, do księgarń trafiła w 2011 r., jednak do tej pory nie znalazła polskiego wydawcy.
W kolejnych latach swoją premierę miało jeszcze kilka samodzielnych fabuł pisarki oraz zekranizowane przez Netflixa, będące owocem kooperacji Johna Greena, Lauren Myracle i Maureen Johnson, W śnieżną noc.
W kooperacji z innymi autorami powstał także cykl Nocnych Łowców. Chociaż zdobył on sobie niemałą popularność, wciąż nie znalazł się nad Wisłą wydawca, który chciałby przybliżyć go w całości polskim czytelnikom. Polscy miłośnicy przygodowych historii young adult muszą się na razie zadowolić zbiórem opowiadań z tego uniwersum pt. Kroniki Bale’a.
W polskich księgarniach znaleźć można za to wszystkie książki Maureen Johnson z bestsellerowego młodzieżowego cyklu o nastoletniej detektywce Stevie Bell. Seria jest wypadkową fascynacji pisarki klasycznymi opowieściami kryminalnymi spod znaku uwielbianej przez nią Agaty Christie i sir Artura Conan Doyle’a (Pies Baskerville’ów przez długi czas zaliczał się do jej ulubionych lektur). Pierwsza część tetralogii o uczennicy pełnej tajemnic Akademii Ellinghama, pt. Nieodgadniony, do księgarń trafiła w 2018 r., a rok później premierę miał Znikający stopień będący jej kontynuacją. Wobec ogromnej popularności dwóch pierwszych tomów oczywistym było, że pojawienie się kolejnych przygód bohaterki jest tylko kwestią czasu. W 2020 r. premierę miała trzecia odsłona cyklu, Ręka na ścianie, a czwartą, i ostatnią, jak na razie, fabułę o młodej śledczej zatytułowała Maureen Johnson Skrzynia w lesie.