Maurizio de Giovanni
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Maurizio de Giovanni 
  • języki: 2 
  • Języki obce 
  • Wyczyść

Włoski pisarz, autor poczytnych kryminałów i retrokryminałów. Maurizio de Giovanni książki wydaje od 2005 r. i w ciągu kilkunastu lat obecności na rynku literackim zdołał pozyskać w całej Europie niemałe grono wiernych czytelników. Również w Polsce jego fabuły znalazły uznanie wśród miłośników gatunku, a proza pisarza doczekała się także aż trzech ekranizacji. W czerwcu do nadwiślańskich księgarń trafiła trzecia cześć bestsellerowej serii Maurizio de Giovanniego o komisarzu Ricciardim pt. Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego.

Pisarz na świat przyszedł w 1958 r. w Neapolu i w rodzinnym mieście mieszka do dziś, tam też najczęściej osadza akcję swoich powieści. Jego karierę litreracką, którą rozpoczął w mocno dojrzałym już wieku, bez wątpienia można zaliczyć do dość niezwykłych. Jak przyznaje Maurizio de Giovanni, książki, a przede wszystkim kryminały, zawsze były jego prawdziwą pasją, nigdy jednak nie myślał o tworzeniu własnych historii. Był przede wszystkim czytelnikiem i co podkreśla do dziś, nadal to nim czuje się w pierwszej kolejności – mógłby bez problemu porzucić pisanie, choć nie wyobraża sobie rezygnacji z czytania. Literackim mistrzem i niedościgłym wzorem jest dla niego Andrea Camillieri, którego wszystkie książki uważa za doskonałe.

Do spróbowania się w charakterze autora namówili go przyjaciele, on sam, wówczas pracownik banku, nie miał specjalnej motywacji do podejmowania tego wyzwania, jednak nieustępliwość kolegów sprawiła, że ostatecznie (w 2005 r.) wziął on udział konkursie Porsche Italia na krótką fabułę kryminalną. Każdy z uczestników musiał napisać opowiadanie, którego inspiracją byłoby jedno z wydarzeń opisanych w kronice kryminalnej. To właśnie na potrzeby tego konkursu został wymyślony komisarz Ricciardi, a jego przygody podbiły serca jury. Po konkursie do ówczesnego bankowca zgłosiła się pewne agentka literacka z prośbą o nadesłanie najlepszej powieści z tą postacią, jaką ma w szufladzie. Maurizio de Giovanni książki takowej oczywiście nie posiadał, ponieważ jego bohater powstał zaledwie przed tygodniem, jednak postanowił podjąć wyzwanie – wziął urlop i zasiadł do pisania.

Maurizio de Giovanni i książki z komisarzem Ricciardim

Swoją debiutancką, opublikowaną w 2006 r., powieść zatytułował Maurizio de Giovanni Łzy pajaca. Zima komisarza Ricciardiego. Była to pierwsza część cyklu kryminalnego, który uczynił jego nazwisko znanym nie tylko w ojczystych Włoszech, ale i w całej Europie. Osadzone w rządzonych przez Mussoliniego Włoszech początku lat 30-tych XX w. niebanalne i klimatyczne fabuły szybko zdobyły sobie serca miłośników retrokryminałów. Bez wątpienia duży udział w tym sukcesie ma postać głównego bohatera, Luigiego Alfreda Ricciardiego, stroniącego od ludzi komisarza neapolitańskiej policji. Ricciardini dla wszystkich jest zagadką – pochodzi z arystokratycznej majętnej rodziny i mógłby nie pracować, jednak niezmordowanie tropi grasujących w mieście morderców, a ponadto mimo dość młodego wieku i nieodpychającej aparycji nie ma żony i nie wydaje się być niezainteresowany znalezieniem towarzyszki życia. Gdyby nie jego zadziwiająca skuteczność faszystowski reżim nie wykazałby zbyt wielkiej wyrozumiałości wobec takiego oryginała. Już na stronach pierwszej poświęconej komisarzowi książki Maurizio de Giovanni uchyla czytelnikowi rąbka tajemnicy swojego bohatera obdarzonego niezwykłym darem lub, jak kto woli, przekleństwem. Ta niezwykła zdolność czyni go szalenie zdeterminowanym i skutecznym śledczym, jednak jednocześnie jeszcze bardziej izoluje od ludzi.

W 2008 r. ukazała się kontynuacja przygód komisarza pt. Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego, a już w następnym roku w ręce czytelników oddał Maurizio de Giovanni Miejsce każdego z nas. Lato komisarza Ricciardiego, które jest ostatnim dostępnym po polsku tomem tego, liczącego sobie już kilkanaście tytułów, cyklu. Polskim wielbicielom talentu pisarza i komisarza Ricciardiego pozostaje żywić nadzieje, że nadwiślański wydawca będzie starał się jak najszybciej te braki nadrobić.

Maurizio de Giovanni i Bękarty z Pizzofalcone

Drugim z dostępnych w naszym języku serii kryminalnych autora są Bękarty z Pizzofalcone. Otwierająca cykl powieść Metoda krokodyla Maurizio de Giovanni opublikował w 2012 r. Akcja osadzona została tym razem we współczesnym Neapolu, mieście wciąż pięknym, lecz drączonym przez przestępczość, kryzysy finansowe i korupcję. Głównym bohaterem książki Maurizio de Giovanni uczynił inspektora Giuseppe Lojacono, sycylijskiego policjanta, na którym ciążą podejrzenia o konszachty z mafią. W związku z tym nie dostaje on żadnych poważnych praw i popada w coraz większą frustrację, zbijając bąki na komisariacie w Pizzofalcone, dzielnicy o niezbyt dobrej sławie. Za sprawą serii niepokojących morderstw i atrakcyjnej pani prokurator znów rusza tropem zabójcy. Kontynuacja Metody krokodyla pt. Bękarty z Pizzofalcone to drugi i ostatni, jak na razie, przetłumaczony na polski tom cyklu. Na stronach książki Maurizio de Giovanni opowiada o zagadce nagłej śmierci żony pewnego notariusza oraz o tym, jak doszło do powstania Bękartów, czyli zespołu funkcjonariuszy niezbyt mile widzianych na innych posterunkach. Historia ta stała się też podstawą popularnego serialu nakręconego przez RAI1.