Max Cegielski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Max Cegielski 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Człowiek orkiestra, lub zgodnie z jego własnym określeniem – multimedialny – publicysta, ateista, poeta, prozaik, prezenter radiowy, telewizyjny, muzyczny, podróżnik oraz reporter, kurator wielu wystaw. Współzałożyciel muzycznego projektu Masala Sound System, z którym zdobył tytuł Antyfaszysty 2004 r, współpracownik magazynu Nigdy Więcej. Od 20 lat pisze Max Cegielski książki, zarówno fikcję literacką, jak i narracja dokumentalne; w jego dorobku znajduje się kilkanaście tytułów. Najnowszy z nich, powieść, którą zatytułował Max Cegielski, Nazywam się Czogori, do księgarń trafił w marcu 2022 r.

Max Cegielski na świat przyszedł w 1975 r. w Warszawie, w rodzinie o tradycjach inteligenckich; jego ojciec jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego (i masonem), zaś dziadek, dr Longin Cegielski, pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Piotra Jaroszewicza. Swoją karierę medialną zaczynał w latach 90-tych; był prezenterem Canal+ w Canal, można go było także usłyszeć na antenie Radiostacji oraz w Jazz Radiu, Radiu Bis i Radiu Roxy. Można go było również zobaczyć w TVP Kultura, gdzie współprowadził nagrodzony nagrodą Grand Press program Hala Odlotów. W TVN24 z kolei był jedną z twarzy Xięgarni, która została doceniona nagrodę PIK-owego Lauru. W 2020 r. rozpoczął współpracę z Newonce.radio. Na stałe dziennikarz współpracuje także z National Geographic.

Zanim zaczął wydawać Max Cegielski książki, pod pseudonimem Grodyński publikował również wiersze i, na łamach bruLionu, krótkie utwory narracyjne. Jego teksty publicystyczne i reporterskie można był przeczytać w takich tytułach jak: Gazeta Wyborcza, Newsweek, Machina, Fluid, City Magazine Warszawa, Tygodnik Powszechny i Puls Świata. W Elle prowadził rubrykę muzyczną, a w Przekroju ukazywały się sygnowane jego nazwiskiem felietony.

W ostatnich latach, chociaż wciąż pisze Max Cegielski książki i pracuje jako dziennikarz, coraz intensywniej angażuje się również w różnorodne projekty artystyczne i kulturalne, m.in. w 2010 r. zorganizował Global Prosperity, a kilka lat później Migrujący Uniwersytet Mickiewicza w Stambule.

Max Cegielski i Masala

Pierwsza powieść, której autorem jest Max Cegielski, Masala, ukazała się w 2002 r. Ta szalenie osobista książka jest owocem doświadczeń autora – walki z nałogiem i podróży po Indiach, którą odbył na przełomie 1999 i 2000 r. po opuszczeniu środka odwykowego Monaru. W głównym bohaterze, uzależnionym od narkotyków popularnym dj-u i prezenterze telewizyjnym, wyruszającym do Azji w poszukiwaniu prawdy o samym sobie, nie sposób nie dostrzec samego pisarza, który o swoich problemach z narkotykami mówił zresztą dość otwarcie. Jednak, co podkreślał Max Cegielski, Masala to także książka o Indiach, tych prawdziwych i mitycznych. To opowieść o zderzeniu kulturowego wyobrażenia o Indiach nie tyle z obiektywną rzeczywistością, bo taka nie istnieje, ile z osobistym doświadczeniem tego niezwykłego kraju.

Max Cegielski i Apokalipso

Dwa lata po swoim powieściopisarskim debiucie wydał Max Cegielski Apokalipso, kolejną, tym razem jednak utrzymaną w zupełnie innym klimacie, fabułę. Brawurowa narracja na pograniczu gatunków, pełna zwrotów akcji i nieszablonowych rozwiązań fabularnych, to bez wątpienia ciekawa propozycja.

Max Cegielski i Prince Polonia

W 2020 r. w ręce czytelników oddał Max Cegielski Prince Polonia, powieść, która pomysłowością nie ustępując poprzedniej, zdecydowanie odznacza się większą dojrzałością literacką i warsztatową. Osadzona w latach 80-tych historia młodych Polaków rozkręcających coraz śmielsze i bardziej rozległe, choć niekoniecznie legalne, interesy to interesująca lektura nie tylko dla odbiorców z pokolenia autora, mogących żywić pewien sentyment do, świetnie w tej narracji oddanych, dekoracji tamtej epoki, ale też wszystkich miłośników niebanalnej literatury.

Max Cegielski i Nazywam się Czogori

Najnowsza powieść pisarza premierę miała wiosną 2022 r. Max Cegielski Nazywam się Czogori, choć jest to literacka fikcja, stylizuje na reportaż, relację z polskiej wyprawy na K2, legendarny szczyt zwany przez tubylców Czogori, czyli Duża Góra. Główny bohater, młody fotograf Olo, wyrusza w Himalaje śladami ojca, który przed dekadą tam zginął. To jego oczami oglądamy to, co z Dachem Świata zrobili ludzie Zachodu, napędzani nieustanną ambicją dokonywania coraz śmielszych czynów, pokonywania kolejnych przeszkód i karmieniu nigdy nienasyconego ego. Ta wizja Himalajów jako bezwzględnie eksploatowanej areny wiecznych zmagań ze sobą i innymi zderzona jest z postawą miejscowych, dla których góry to nie tylko dom, ale i cały mocno osadzony w tradycji i wierzeniach mikrokosmos. Olo z fascynacją obserwuje zderzenie obu światów, coraz bardziej ulega też obezwładniającemu czarowi gór.