Michael Palmer
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Michael Palmer 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Zmarły w 2013 r. amerykański pisarz, z wykształcenia lekarz, przez wiele lat łączył praktykę medyczną z pracą literacką. Autor bestsellerowych thrillerów medycznych, uznawany za jednego z najpopularniejszych twórców gatunku. Michael Palmer książki zaczął wydawać na początku lat 80-tych i w ciągu dekad swojej aktywności pisarskiej opublikował ponad 20 tytułów. Jego powieści zostały przetłumaczona na 35 języków i wydane w 40 krajach, a najsłynniejsza z nich, Krytyczna terapia, doczekała się w 1996 r. ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie. Także w Polsce jego twórczość cieszy się uznaniem miłośników mocniejszej lektury. Ostatnia książka, którą napisał Michael Palmer, Rodzina prezydencka, ukazała się kilka lat po jego śmierci, a polska premiera miała miejsce w 2020 r.

Pisarz na świat przyszedł w 1942 r. w Springfield położonym w stanie Massachusetts, w którym zresztą spędził większość swojego życia. Był najstarszym z trojga dzieci swoich rodziców, którzy po nim na świecie powitali jeszcze 2 córki – Donnę i Susan. Po maturze zdecydował się na studia medyczne; studiował na Wesleyan University oraz Case Western Reserve University, zaś staż odbywał w Boston City oraz Massachusetts General Hospitals. Zanim zaczął zawodowo pisać książki, Michael Palmer przez blisko 20 lat praktykował jako lekarz internista i specjalista medycyny ratunkowej oraz leczenia uzależnień. W środowisku medycznym był powszechnie cenionym lekarzem, zajmował stanowisko wicedyrektora Massachusetts Medical Society.

Jak przyznawał Michael Palmer, książki przez długi czas nie zajmowały specjalnego miejsca w jego życiu, były przede jednym ze sposobów odpoczynku od stresującej i odpowiedzialnej pracy z pacjentami. Autor wielu bestsellerów nigdy nie marzył o karierze literackiej, nie miał specjalnej potrzeby tworzenia, ani nie podejrzewał się o wyjątkowy talent pisarski. Kiedy jednak pod koniec lat 70-tych przeczytał, dziś już będącą absolutną klasyką gatunku, Comę Robina Cooka, pomyślał, że skoro Cook, będący podobnie jako on lekarzem, a nawet absolwentem tej samej uczelni, potrafi pisać trzymające w napięciu thrillery, on też ma szansę.

Pierwsze książki Michaela Palmera

Postanowił spróbować swoich sił i okazało się, że układanie mrożących krew w żyłach historii idzie mu nie tylko łatwo, ale i sprawia dużo przyjemności. Swoją pierwszą powieść, Siostrzyczki, Michael Palmer wydał w 1982 r. i jest ona uważana za jego oficjalny debiut, chociaż wcześniej (1979) spod pióra autora wyszła, lecz nie trafiła do księgarń, inna fabuła, zatytułowana Recepta Coreya. Siostrzyczki w Polsce ukazały się z dość znacznym opóźnieniem, bo dopiero w 2008 r. Debiut okazał się na tyle udany, że jeszcze w połowie lat 80-tych wydał Michael Palmer, Skutki uboczne, a wkrótce także i trzecią powieść pt. Przebłyski pamięci.

Najpopularniejsze książki Michaela Palmera

Za najważniejszą książkę w dorobku pisarza powszechnie uchodzi Krytyczna terapia z 1991r., która wprowadziła go do pierwszej ligi twórców literatury popularnej, a jego nazwisko uczyniła znanym na całym świecie . W 1996 r. na podstawie powieści został nakręcony film z Hugh Grantem i Genem Hackmanem w rolach głównych, co też znacząco przyczyniło się do popularności tego tytułu. Na stronach książki Michael Palmer wykreował intrygującą, pełną zwrotów akcji oraz sprawnie budowanego napięcia historię, a także wiarygodnych, wielowymiarowych bohaterów niezwykle angażujących czytelnika. Wszystko to sprawiało, że od opowieści o walce młodego lekarza i jego ukochanej z potężnym medycznym spiskiem po prostu nie sposób się oderwać.

Wśród najbardziej cenionych tytułów pisarza bez wątpienia należy wymienić także Szczepionkę, Ostry dyżur, Piątą fiolkę, Jedno uderzenie serca, Ostatniego chirurga i Pacjenta. Wszystkie doczekały się, choć z pewnym opóźnieniem, przekładu na język polski i są dostępne w nadwiślańskich księgarniach.

Michael Palmer i Prezydencka rodzina

Ukończenie trzech ostatnich fabuł pisarza uniemożliwiła jego dość nagła śmierć w 2013 r. Zadania zamknięcia tych narracji na podstawie zapisków i notatek ojca podjął się Daniel Palmer. Pierwsza z nich pt. Trauma ukazała się w 2015 r., a dwa lata później została wydana także w Polsce. Kolejna z pośmiertnych powieści, Mercy, która premierę anglojęzyczną miała w 2016 r., wciąż jeszcze czeka na polskie tłumaczenie. Za to jesienią 2020 r. na nasz rynek trafiła Rodzina prezydencka, Michaela Palmera ostatnia niedokończona fabuła.