Michał Śmielak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Michał Śmielak 
  • języki: 2 
  • Atlasy 
  • Wyczyść

Polski pisarz, nowe i obiecujące nazwisko na polskim rynku literatury popularnej. Autor docenianych za wartką narrację oraz ciekawe pomysły fabularne kryminałów osadzonych w jego rodzinnych stronach. W ciągu niespełna dwóch lat wydał aż cztery tytuły, z których każdy spotkał się ciepłym przyjęciem czytelników. Najnowsza powieść, której autorem jest Michał Śmielak, Pomruk, do księgarń trafiła w połowie kwietnia 2022 r.

Pisarz na świat przyszedł w 1979 r. w malowniczym i rozsławionym popularnym serialem Sandomierzu. Tam też się wychował i mieszka do dziś. W rodzinnym mieście i regionie dzieje się też w większości akcja jego fabuł, co jak sam mówi, bardzo ułatwia mu pisarką robotę, jako że okolice te zna jak własną kieszeń. Z zawodu jest handlowcem, jednak zdecydowanie na pracy nie kończą się jego zainteresowania. Swoją historyczną pasję, której upust daje także swoich narracjach, realizuje angażując się w historyczne rekonstrukcje i jako konferansjer różnego rodzaju historycznych wydarzeń i imprez. Zanim zaczął pisać Michał Śmielak książki, swoje talenty wykorzystywał także jako reżyser widowisk ogniowych tzw. Fireshow. Jest członkiem sandomierskiej grupy Teatr Ognia Bohema oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Sarmata. Poza pisaniem, historią i płonącymi spektaklami uwielbia także gry komputerowe i motocykle.

Michał Śmielak, książki i cała reszta

Jako czytelnik ma bardzo sprecyzowane preferencje – wybiera same kryminały, ponieważ przy takiej lekturze bawi się najlepiej, stąd też, gdy sam postanowił zostać autorem, wybór gatunku był w zasadzie sprawą oczywistą. Jak przyznaje Michał Śmielak, Znachor, a także pozostałe powieści jego autorstwa, to książki, które po prostu sam chciałby przeczytać – pełnokrwiste, napisane z dystansem i humorem narracje kryminalne. Wśród swoich mistrzów wymienia zagranicznych i polskich klasyków gatunku: Harlana Cobena czy Zygmunta Miłoszewskiego, zastrzegając jednocześnie, że od innych twórców stara się nie zapożyczać stylu czy pomysłów, jedynie pewne narzędzia i warsztatowe rozwiązania. Co ciekawe, mimo że pisarzem podobno chciał zostać od dziecka, na poważniejsze próby zdecydował się dopiero jako 40-latek. Czytelnicy w zasadzie po raz pierwszy mogli o nim usłyszeć dopiero w 2020 r., kiedy to ukazała się wydana przez Fabrykę Słów antologia Gladiatorzy, w której znalazło się opowiadanie pióra sandomierzanina. Mówi o sobie, że jest samoukiem, choć przyznaje się do korzystania z podręcznik twórczego pisania Stephena Kinga pt. Pamiętnik Rzemieślnika, który bardzo pomógł mu w poznawaniu pisarskiego rzemiosła.

Michał Śmielak, Inkwizytor i początek literackiej kariery.

Jako powieściopisarz zadebiutował dopiero wiosną 2021 r. Fabuła, którą zatytułował Michał Śmielak: Znachor, okazała się dużym sukcesem. Skomponowany zgodnie z najlepszymi wzorami gatunku kryminał z miejsca podbił serca miłośników ciekawych opowieści o zawiłych śledztwach i brutalnych, lecz przebiegłych mordercach. Początkującemu autorowi udało się bowiem nie tylko wypracować własny, charakterystyczny, naznaczony ironicznym humorem styl, ale także wykreować wciągającą zagadkę i intrygujących, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowych bohaterów. Co ciekawe, jak zdradza w jednym z wywiadów Michał Śmielak, Znachor początkowo miał być romansem, szybko jednak plan ten uległ zmianie, ponieważ pisanie historii miłosnej okazało po prostu nudne. Co więcej, niepostrzeżenie w opowieści pojawił się najpierw jeden trup, a potem kolejne, co raczej nie jest zbyt typowe dla romansów, aż w końcu całość nieodwołanie stała się pełnokrwistym kryminałem.

Ze względu na sposób zakończenia Znachora, dość powszechne było oczekiwanie kontynuacji zaczętej w powieści historii. Na szczęście pisarz postanowił nie wystawiać cierpliwości świeżo zdobytych czytelników na zbyt wielką próbę i już na początku 2022 r. do księgarń trafiła druga cześć jego kryminalnej dylogii o seryjnym mordercy zwanym Inkwizytorem. W tomie, który po prostu nazwał Michał Śmielak Inkwizytor, można odnaleźć bohaterów ze Znachora. Do akacji bowiem rusza ponownie specjalna grupa śledcza Sabat i krążący wokół niej jak wolny elektron, Krzysztof, młody, choć coraz bardziej doświadczony w sprawach kryminalnych student historii.

Michał Śmielak i Wnyki

Jeszcze zanim premierę miał Inkwizytor, w ręce czytelników oddał Michał Śmielak Wnyki, powieść otwierającą jego drugi cykl kryminalny Kościół Chrystusa Mściwego. Klimatyczna, rozgrywająca się na odległej prowincji opowieść udowadnia, że sukces debiutu autora w najmniejszym stopniu nie był sprawą przypadku. Tajemnicze znikniecie młodego księdza, wioskowa tradycja mówiąc o Jezusie schodzącym z umieszczonego w miejscowym kościele krzyża i wymierzającym karę grzesznikom oraz coraz bardziej niepokojące śledztwo prowadzone przez policjanta z ciekawą przeszłością składają się na lekturę, przy której nie tylko nie sposób się nudzić, ale od której po prostu nie można się oderwać.

Michał Śmielak i Pomruk

W kwietniu 2022 r. wydał Michał Śmielak Pomruk swoją czwartą, a zdaniem niektórych także najlepszą i najdojrzalsza powieść. Po dramatycznych przejściach podstarzały gangster próbując odciąć się od swojej przeszłości, zaszywa się w Bieszczadach. Powoli zapuszcza korzenie i na górskim odludziu zaczyna się czuć jak u siebie, jednak odnalezienie w strumieniu zwłok pewnej kobiety burzy kruchy spokój ostatnich lat, zmuszając bohatera, do zmierzenia się ze złem czającym się wokół niego.