Mick Herron
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Mick Herron 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Brytyjski pisarz, jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów literatury szpiegowskiej, twórca własnej, oryginalnej odmiany gatunku. Laureat nagrody Złotego Sztyletu Stowarzyszenia Pisarzy Kryminalnych 2013. Mick Herron książki pisze już blisko 2 dekady i ma w dorobku kilkanaście bestsellerowych powieści, z których najbardziej znany jest cykl Slough House. Niestety, po polsku dostępne są jedynie 3 pierwsze części tej rewelacyjnej serii, a najnowsza z nich pt. Prawdziwe tygrysy do nadwiślańskich trafiła w maju 2022 r.

Pisarz na świat przyszedł w 1963 r. w Newcastle, gdzie też dorastał. Większość swojego życia spędził jednak w Oksfordzie, w którym mieszka do dziś i gdzie studiował literaturę angielską. Co ciekawe, zanim zaczął wydawać Mick Herron książki o szpiegach, które uczyniły go prawdziwą gwiazda współczesnej literatury popularnej, jego zainteresowania koncentrowały się na poezji, której poświęcił kilka lat swojego życia. W międzyczasie pracował jako asystent redaktora w Londynie. To właśnie podczas codziennych dojazdów do pracy nie tylko wymyślał fabuły swoich pierwszych powieści, ale też znajdował inspirację do konkretnych elementów ich świata przedstawionego, np. sama siedziba będących bohaterami jego bestsellerowego cyklu powieściowego szpiegów-wykolejeńców, której pierwowzorem był mijany przez autora codziennie w drodze do pracy obskurny budynek. Jak zapewnia jednak pisarz, zarówno sensacyjna fabuła, jak i szpiegowska konwencja to jedynie narzędzia do opowiedzenia o tym, co interesuje go najbardziej – ludziach, ich złożonych trudnych życiorysach, skomplikowanej konstrukcji psychicznej i postawie wobec świata. Ponieważ jego zdaniem porażka, niepowodzenie i smutek są dla pisarza o wiele ciekawszym, dającym większe możliwości literackie materiałem, bohaterami jego książek są przegrani nieudacznicy – jak nazywa szpiegów z Slough House Mick Herron – kulawe konie, na które nikt nie postawiłby złamanego grosza. Jego intuicja okazała się trafna, ponieważ to właśnie owi popaprańcy, których MI5 ze wstydem ukryła przed światem, przynieśli swojemu twórcy międzynarodową sławę i uznanie. Mick Herron książki z cyklu Slough House sprzedał do ponad 20 krajów, przyniosły mu one także nagrody CWA, liczne nominacje do innych wyróżnień oraz przyzwoite pieniądze. Dzięki tym narracjom awansował do pierwszej ligi twórców literatury popularnej, zyskując sławę jednego z mistrzów współczesnej odmiany powieści szpiegowskiej, w której rozwój miał zresztą swój niemały, oczywisty dla wszystkich miłośników gatunku, wkład.

Mick Herron i książki z serii Oxford Investigations

Zanim jednak wydał Mick Herron Kulawe konie, pierwszy tom Slough House, swoich sił próbował w fabułach kryminalnych i opowiadaniach. Jego debiutancka powieść, Down Cementary Road, ukazała się w 2003 r., otwierając czterotomowy cykl z prowadzącą prywatne śledztwa detektywką, Zoë Boehm, którego akcję osadził w dobrze sobie znanym Oksfordzie i jego okolicach. Ostatnia część przygód Zoë pt. Smoke and Whispers do księgarń trafiła w 2009 r., jednak dotychczas żadna z powieści o perypetiach oksfordzkiej śledczej nie doczekała się polskiego wydania.

Praca nad pierwszą książką nie była dla, zatrudnionego wówczas na etacie i poświęcającego niemało czasu na dojazd,y autora sprawą prostą, lecz dzięki determinacji i dyscyplinie – założył sobie, że bez względu na okoliczności codziennie napisze co najmniej 350 słów – udało mu się spełnić młodzieńcze marzenie i ukończyć swoją fabułę. Wkrótce okazało się, że pisanie uzależnia i, jak przyznaje dziś Mick Herron, książki szybko stały się jego pasją, zawodem i sposobem na życie.

Mick Herron oraz prawdziwe tygrysy czy martwe lwy, czyli Slough House

Nad koncepcją nowego cyklu powieściowego oraz jego pierwszą odsłoną pisarz zaczął pracować jeszcze w 2008 r., jednak dopiero 2 lata później w ręce czytelników oddał Mick Herron Kulawe konie, powieść otwierającą szpiegowską serię Slough House, będącą gigantycznym przełomem w jego karierze. Co ciekawe, nie stało się to jednak od razu i na uznanie oraz komercyjny sukces przyszło autorowi poczekać kilka lat. W tym czasie wydał Mick Herron Martwe lwy – kolejny tom cyklu o grupie partaczy z MI5 odesłanych karnie do pewnego ponurego budynku, by tam, nie rzucając się w oczy, przekładali papiery – wyróżnione nagrodą Gold Dagger CWA. Początkowo obie fabuły, choć dość ciepło przyjęte w USA, nie cieszyły się specjalnym powodzeniem w ojczyźnie autora. Dopiero w 2015 r. prawa do serii przejął John Murray, który zainwestował w porządną promocję książek, dzięki czemu przygody niewydarzonych szpiegów stały się międzynarodowym hitem. W 2016 r. opublikował Mick Herron Prawdziwe tygrysy, trzecią (i ostatnią dostępną w polskim tłumaczeniu) część cyklu, a późnej w około rocznych odstępach kolejne tomy Slough House, które szybko zyskało opinię jednej z najciekawszych współczesnych realizacji gatunku. Daily Telegraph zaliczył nawet Kulawe konie do dwudziestu największych powieści szpiegowskich wszechczasów. W 2022 r. premierę miał serial zrealizowany na podstawie tej powieści w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie, a wkrótce, jak zdradza Mick Herron, Prawdziwe tygrysy i Martwe lwy również maja zostać zekranizowane.