Mike Omer
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Mike Omer 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Piszący również po angielsku izraelski autor znany przede wszystkim ze swoich na wskroś amerykańskich kryminałów. Niegdyś dziennikarz, autor gier i prezes Loadingames. Szczęśliwy maż, ojciec i właściciel dwóch niebezpiecznie przyjaznych psów. Laureat kilku nagród, w tym LiveLib w kategorii Detective Fiction. Jego powieści sprzedały się w ponadmilionowym nakładzie i regularnie goszczą na listach bestsellerów New York Timesa i Washington Post. Jako Mike Omer książki pisze zaledwie od kilku lat, jednak wcześniej pod własnym nazwiskiem publikował fabuły fantasy young adult, używa również pseudonimu Alex Rivers, którym podpisuje narracje z gatunku urban fantasy. Międzynarodową popularność zdobył przed wszystkim dwoma cyklami mrocznych kryminałów koncentrujących się wokół spraw seryjnych morderców, które doczekały się przekładu na kilkanaście języków, w tym polski. W marcu 2022 r. do nadwiślańskich księgarń trafiła druga odsłona bestsellerowej serii Park Glenmore, Zabójcza sieć.

Pisarz na świat przyszedł w 1979 r. w Jerozolimie. Jego ojciec to znany izraelski psycholog, profesorem psychologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Kiedy Mike miał 6 lat cała rodzina w związku z pracą ojca na rok przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, czemu pisarz zawdzięcza swą znajomość języka angielskiego i zainteresowanie amerykańską kulturą. Jeszcze jako dziecko przyszły autor bestsellerów zafascynował się literaturą fantasy. Pożerał Mike Omer książki Terry'ego Pratchetta i Douglasa Adamsa, jednocześnie próbując własnych sił w sztuce narracji. Pierwszą (wydaną!) powieść, The Geography of the End, napisał jako zaledwie 16-latek, a trzy lata później ukazała się The Duck Attack, jego druga fabuła powstała podczas odbywania służby wojskowej.

Dość szybko stał się jednym z najważniejszych izraelskich autorów młodzieżowego fantasy, choć trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o ten gatunek, w Izraelu rynek był wówczas dość skromny. Później zaczął pisać również satyryczną publicystykę komentującą izraelską kulturę oraz politykę, którą od 2009 r. prezentował na własnej (nieistniejącej już) stronie Loof Columns. Na początku 2. dekady XXI w., razem z Shaharem Koberem i Zivą Botzerem, stworzył ciesząca się dużym powodzeniem i wysoko ocenianą w środowisku grę Misfortune. Praca nad grą natchnęła go do kolejnych eksperymentów. W ten sposób powstał nowatorski pomysł połączenia narracji literackiej z cyfrową rzeczywistością gry. W rezultacie z niemałym rozmachem i we współpracy z kilkoma wydawcami stworzył Mike Omer książki interaktywne, całą skierowaną do młodych czytelników serię o mieście Narrowdale, która okazała się sporym sukcesem i była pierwszą pracą autora przetłumaczoną na angielski.

Mike Omer, Pajęcza sieć i Park Glenmore

W 2016 r., po blisko dwóch dekadach pisania fabuł fantasy, czując duże znużenie tą konwencją, wydał pisarz, pod pseudonimem Mike Omer, Pajęczą sieć, pierwszy w swojej karierze kryminał. Powieść otwiera bestsellerowy cykl dziejący się w Park Glenmore, fikcyjnym, wymyślonym przez autora, amerykańskim mieście położonym w stanie Massachusetts. Na stronach cyklu autorowi udało się stworzyć klimatyczny, dość mroczny, lecz zaskakująco kompletny świat. Jak podkreśla Mike Omer, Pajęcza sieć i cały cykl to opowieść o skomplikowanych, niekiedy patologicznych relacjach międzyludzkich, ciemnej stronie ludzkiej natury i będących jej owocem przerażających zbrodniach. W ramach przygotowania do pracy nad serią pisarz pilnie studiował zagadnienia kryminalistyczne, historie słynnych seryjnych morderców i spektakularnych śledztw FBI, wystawiając niejednokrotnie cierpliwość swojej żony, z którą omawiał swoje odkrycia, na prawdziwą próbę. Ostatecznie jednak jego skrupulatność się opłaciła i jego kryminało-thrillery o Park Glenmore stały się międzynarodowymi bestsellerami. Jeszcze w tym samym roku, co Pajęcza sieć, ukazała się druga część cyklu, którą zatytułował Mike Omer Zabójcza sieć, oraz zamykający trylogię Web of fear, wciąż czekający na polski przekład.

Mike Omer i Zoe Bentley

Na fali sukcesu serii Park Glenmore pisarz postanowił umieścić w stworzonym przez siebie świecie kolejny cykl. Jego główną bohaterką mianował, pojawiającą się w poprzednich kryminałach, Zoe Bentley, ścigającą seryjnych morderców profilerkę FBI. W czynieniu świat lepszym i bezpieczniejszym miejscem pomaga jej partner, nie zawsze grający zgodnie z regułami, za to wyjątkowo skuteczny, agent specjalny Tatum Gray.

Pierwszy tom, zatytułowany Umysł zabójcy, do księgarń trafił w 2018 r., a rok później opublikował Mike Omer W ciemnościach, kolejną odsłonę zmagań policyjnej psycholog z zaburzonymi umysłami brutalnych zabójców. Solidnie napisane, pomysłowe, lecz wciąż klasyczne, mroczne kryminały szybko znalazły uznanie wśród miłośników gatunku, którzy docenili zarówno wyobraźnię, jak i warsztat, bezbłędnie budującego w swoich narracjach napięcie, autora. Mike Omer W ciemnościach i Umysł zabójcy skomponował bowiem niezwykle sprawnie, dzięki czemu w pełni realizując konwencję, uniknął banału, co jest sztuka niełatwą. W 2021 r. do nadwiślańskich księgarń trafił trzeci tom serii, Gęstsza od krwi. Na polski przekład wciąż czekają dwa najnowsze, otwierające serię Abby Mullen, thrillery autora: A Deadly Influence i Damaged Intentions.