Mikołaj Marcela
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Mikołaj Marcela 
  • języki: 2 
  • Erotyka 
  • Wyczyść

Polski pisarz, literaturoznawca i nauczyciel akademicki. Z wykształcenia również filozof. Wielki fan popkultury, którą zajmuje się również naukowo. Sam mówi o sobie: doktor od potworów. I od gotowania – od lat prowadzi Mikołaj Marcela blog: Kuchnia Dr. Marceli.

Mikołaj Marcela z wykształcenia jest polonistą i filozofem. Ukończył Uniwersytet Śląski i aktualnie pracuje na swojej alma mater. Zajmuje się szeroko pojętą popkulturą, szczególnie w jej mrocznym wydaniu, oraz teoretyczną i praktyczną stroną warsztatu literackiego. Temat jego pracy magisterskiej z filozofii brzmiał: Zombie: Powrót potwora. Próba filozoficznej analizy zjawiska, natomiast doktoryzował się rozprawą pt. Monstruarium późnonowoczesne. Jest współtwórcą i koordynatorem, stworzonego na wzór zachodnich kursów creative writing, kierunku twórcze pisanie na UŚ.

Kiedy w 2014 r. uruchamiał pierwsze zajęcia z twórczego pisania, sam również zaczął myśleć o wydaniu powieści. Wcześniej miał oczywiście na koncie Mikołaj Marcela książki i publikacje naukowe, jednak nie rozważał napisania fabuły. O zostaniu pisarzem nigdy też nie marzył. W młodości realizował się, i to z sukcesami, głównie w muzyce: grał oraz pisał teksty piosenek. Tworzenie literatury okazało się jednak wcale nie mniej ciekawą przygodą niż muzyka i wciągnęło młodego autora bez reszty. Chociaż zwykle lubi lekkie zamieszanie, kiedy siada do pisania książki, Mikołaj Marcela woli mieć absolutną ciszę i spokój. Najchętniej do pracy wybiera własne biurko, gdzie znajduje jedno i drugie, a jako bonus także kojący widok z okna.

Mikołaj Marcela i Niemartwi

Swoją pierwszą, wydaną w 2015 r., powieść zatytułował Mikołaj Marcela Niemartwi. Ciało wasze jak chleb. Wybór gatunku i konwencji literackiej, biorąc pod uwagę wcześniejsze zainteresowania autora, jest dość oczywisty. Zombie apokalipsa jest tu jednak potraktowana nieco inaczej niż w większości ujęć tego motywu. Na stronach debiutanckiej książki Marcela opisuje bowiem świat, w którym atak żywych trupów stracił już impet i utknął jakby wpół drogi. Niemartwi mianowicie zamiast zakończyć panowanie gatunku ludzkiego na planecie, zaczynają żyć obok ocalałych ludzi. Ludzie z kolei organizują się, by zapewnić sobie ochronę przed zombiakami i próbują na nowo ułożyć stosunki między sobą. Istnieje nawet kult Ezechiela namawiający ludzi do dobrowolnej przemiany w żywe trupy. Bez wątpienia widać, że w niektórych elementach, powieść Niemartwi Mikołaj Marcela wzorował do pewnego stopnia na serialu Walking dead. Zresztą, sam autor nigdy się powinowactw swoich dzieł z popkulturą nie wypierał, wychodząc ze słusznego założenia, że żaden pisarz nie tworzy w próżni.

W opublikowanej dwa lata później fabule pt. Bycie w śmierci Mikołaj Marcela ponownie, i znowu na swoich warunkach, eksploatuje motyw zombie apokalipsy. Książka jest bardzo luźną kontynuacją jego debiutanckiej narracji i może być czytana jako zupełnie samodzielna historia. To bardzo nietypowy horror o żywych trupach: nie ma tu licznych scen walk, makabrycznych scen, czy hektolitrów krwi. Bycie w śmierci Mikołaj Marcela komponuje bardziej filozoficznie i refleksyjnie, koncentrując powieść nie wokół wartkiej akcji, lecz kreacji głównego bohatera.

Mikołaj Marcela i Best Seler

Po dwóch napisanych niezwykle serio powieściach grozy dla dorosłych autor postanowił spróbować czegoś całkowicie nowego. W 2018 r. wydał Mikołaj Marcela Best Seler i zagadka znikających warzyw, swoją pierwszą skierowaną do młodych czytelników książkę, reklamowaną jako vege kryminał. Nie da się ukryć, że pomysł na historię jest dość oryginalny, a i wykonanie niesztampowe. Sadząc po popularności tytułu, jest to także lektura, która bardzo przypadła do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

W Jarzynowie zamieszkiwanym, co dość oczywiste, przez warzywa dochodzi do tajemniczego zniknięcia jedej z sióstr Brukselek. Śledztwo podejmuje Best Seler, miejscowy stróż prawa. Książka, choć na wskroś nowoczesna, ma w sobie wiele uroku dawnych wydawnictw dziecięcych; jest lekka i pełna humoru oraz językowych zabaw, które uwielbia autor. Best Seler i zagadka znikających warzyw Mikołaj Marcela wyposaża również w sporo wartkiej akcji obfitującej w zaskakujące zwroty, czyli to co mali czytelnicy lubią najbardziej.

Nic dziwnego, że tak udana książka doczekała się rychłej kontynuacji. Drugi tom przygód mieszkańców Jarzynowa pt. Best Seler i tajemnica rodu Kokosów Mikołaj Marcela wydał już w 2019 r. i, o ile wierzyć jego zapewnieniom, nie będzie to ostatnie spotkanie z warzywnymi bohaterami.

Mikołaj Marcela i Jak nie spieprzyć życia własnemu dziecku. Edukacja

W 2020 r. pisarz znów zaskoczył wszystkich, publikując rodzaj książkowego eseju poświęconego zagadnieniom wychowawczym i edukacyjnym. Jak nie spieprzyć życia własnemu dziecku. Edukacja Marcela kieruje do świadomych rodziców, refleksyjnie podchodzących do tematu kształcenia swoich pociech. Autor proponuje zmianę spojrzenia na polski system edukacji i pokazuje alternatywne podejście do procesu i przede wszystkim celów nauczania. Na stronach Jak nie spieprzyć życia własnemu dziecku Mikołaj Marcela wysuwa śmiały postulat, by nauka (w tym również szkoła) prowadziła nie tyle do kumulacji wiedzy, co była drogą do osiagnięcia szeroko rozumianego szczęścia jednostki.