Monika Kowaleczko-Szumowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Monika Kowaleczko-Szumowska 
  • Sport 
  • Wyczyść

Polska pisarka i tłumaczka, okazjonalnie producentka filmowa. Swoje książki Monika Kowaleczko-Szumowska kieruje przede wszystkim do młodych czytelników. Autorka znana głównie z poświęconych powstaniu warszawskiemu powieści dla dzieci Galop ’44 i Fajna ferajna. Wielbicielka prozy Andrzeja Sapkowskiego, którego ceni za wyjątkową biegłość w prowadzeniu narracji.

Monika Kowaleczko-Szumowska z wykształcenia jest archeolożką, a tajniki nauki o odkrywaniu śladów czasów dawno minionych zgłębiała na Uniwersytecie Warszawskim. Później przez 9 lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiowała język angielski. Tam też urodziło się troje z czworga jej dzieci. Pisać książki Monika Kowaleczko-Szumowska zaczęła jeszcze w Ameryce, gdzie udało jej się nawet uzyskać stypendium na publikację o rzemieślnikach produkujących koński rząd z rzemienia. Ostatecznie, z przyczyn rodzinnych, pisarka z mężem i dziećmi wróciła do Polski. Zatrudniła się jako tłumaczka w warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego. Na co dzień przekłada bieżące publikacje i wydawnictwa muzeum, a także książki popularno-naukowe, ponadto prowadzi spotkania z młodzieżą w szkołach i bibliotekach, popularyzując wiedzę o powstaniu warszawskim. Debiutowała niemal dekadę temu uroczą historią dla najmłodszych zatytułowaną Gupikowo. Od tej pory Monika Kowaleczko-Szumowska książki wydaje regularnie, a w jej dorobku znajdują się 4 tytuły.

Jak sama mówi, wbrew pozorom, jest osobą mocno niezorganizowaną, na szczęście, dzięki codziennemu wsparciu bliskich udaje jej się ogarnąć bliższą i dalszą rzeczywistość oraz realizować swoje historyczne, literackie i filmowe pasje.

Monika Kowaleczko-Szumowska i Wybryki z Ameryki, czyli rodzina to jest siła

Swoją literacką karierę autorka Fajnej ferajny zaczynała w 2011 r. od ciepłej, z życia wziętej współczesnej narracji dla dzieci pt. Gupikowo. Inspiracją dla książki była własna rodzina autorki, a główną bohaterką jest je starsza córka Marysia, która spełnia swoje marzenie o posiadaniu akwarium. Wkrótce zarówno rodzeństwo, jak i reszta domowników zaczyna podzielać fascynacje dziewczynki i angażuje się w opiekę nad rybkami. Kontynuacją tej ze wszech miar rodzinnej opowieści jest ostatnia książka pisarki. Wybryki za Ameryki Monika Kowaleczko-Szumowska w ręce małych czytelników oddała w 2016 r. Na jej stronach autorka udziela głosu swojej najmłodszej córce, Zosi, która jest narratorką opowieści. Fabuła opowiada o niezwykłej podróży od wschodniego do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, którą odbywa bohaterka z całą rodziną. Dziesięcioletnia Zosia będzie też musiała zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest tymczasowa wyprowadzka do tego wielkiego i obcego kraju oraz pójście tam do szkoły.

Monika Kowaleczko-Szumowska i Galop’44

Zupełnie innego rodzaju propozycją dla młodego czytelnika jest pierwsza historyczna książka autorki. Powieść Galop’ 44 Monika Kowaleczko-Szumowska wydała w 2014 r. Jest to historia o dwóch braciach, Mikołaju i Wojtku, którzy poprzez portal w muzealnej rekonstrukcji warszawskiego kanału zostają przeniesieni z XXI w. do realiów powstańczej Warszawy. Główni bohaterowi, jak to często u pisarki bywa, są wzorowani na jej własnych dzieciach i noszą imiona jej synów. Obaj chłopcy uczestniczą w tragedii powstania, walczą o życie i dokonują trudnych wyborów, ale też dowiadują się wiele o sobie i świecie, dojrzewają. Na stronach powieści Gallop’44 Monika Kowaleczko-Szumowska mówi współczesnemu czytelnikowi o wartościach i ideałach uniwersalnych, choć dzisiaj już bez wątpienia w procesie wychowawczym nienadużywanych. Zdaniem autorki jednak, także dzisiejsza młodzież tęskni za ideałami, bo bez nich dużo trudniej jest dorastać.

Monika Kowaleczko-Szumowska i Fajna ferajna

Rok po premierze Galopu’44 ukazała się kolejna skoncentrowana wokół powstania publikacja autorki. Aby powstała Fajna ferajna, Monika Kowaleczko-Szumowska spędziła wiele godzin w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego i spośród wielu dostępnych tam relacji powstańców wybrał osiem historii opowiedzianych przez dzieci. Stanowią one kanwę książki, której bohaterami są autentyczni mali uczestnicy powstania: Basia, Halusia, Jaga, Jureczek, Hipek, Kazimierz, Mirek Jajko i Miki Bandyta.

Na podstawie dokumentacji opracowanej przez pisarkę powstał również krótkometrażowy film zatytułowany Fajna ferajna. Monika Kowaleczko-Szumowska była jego producentką (to jej debiut w tej roli), a w produkcji wystąpiła jej rodzina: córka i trzej siostrzeńcy męża.