Monika Śliwińska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Monika Śliwińska 
  • Dla młodzieży 
  • Wyczyść

Urodzona w 1978 r. polska publicystka, redaktorka i pisarka. Znawczyni młodopolskiej kultury i sztuki, wielka admiratorka twórczości Boy-Żeleńskiego. Nominowana do Nike autorka trzech świetnie przyjętych wydawnictw dokumentalnych. Monika Śliwińska książki publikuje rzadko, jednak zdążyła wyrobić sobie reputację jednej z najciekawszych biografek swojego pokolenia. Ostatni tytuł jej autorstwa, Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat, do księgarń trafił jesienią 2021 r.

Mimo że Monika Śliwińska mieszka w Lublinie, najczęściej, ze względu na swoje młodopolskie fascynacje, pisze o Krakowie. Z zawodu jest redaktorką i publicystką, od lat redaguje również poświęcony Tadeuszowi Boyowi- Żeleńskiemu blog, na łamach którego przybliża wszystkim internautom tę niezwykle barwną postać jednego z najwybitniejszych intelektualistów, pisarzy i tłumaczy w historii polskiej literatury. Od lat związana z lubelskim Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN. W wolnych chwilach, których akurat nie poświęca rodzinie, lubi relaksować się przy ręcznych robótkach. Chociaż Monika Śliwińska książki wydaje od niedawna, imponuje warsztatem literackim i reporterskim. Każdy z sygnowanych jej nazwiskiem tytułów jest nie tylko świetnie napisany, ale i doskonale udokumentowany. Autorka na zebranie materiałów do publikacji i ich opracowanie nigdy nie żałuje czasu – szuka ludzi i dokumentów, przeszukuje literaturę przedmiotu, podróżuje. Z tego powodu między innymi praca nad książką potrafi jej zająć parę lat, bez wątpienia jednak efekt końcowy wart jest ogromnego wysiłku włożonego w powstanie każdej z nich. Skrupulatność pisarki sprawia, że czytelnik biorąc do ręki jej reportaże ma gwarancję jakości, pewność, że będzie to lektura absolutnie warta każdej poświęconej jej minuty.

Samej pisarce nie brakuje też ambicji czy nawet brawury czytelniczej. Ostatnimi czasy, korzystając ze spowolnienia spowodowanego lockdownem postanowiła przeczytać Monika Śliwińska książki (wszystkie!) z klasycznego cyklu W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta.

Monika Śliwińska i Muzy Młodej Polski

Swój, wydany w 2014 r. literacki debiut zatytułowała Monika Śliwińska Muzy Młodej Polski. Jest to biograficzny reportaż poświęcony siostrom Pareńskim. Maria, Zofia i Eliza, to jedne z najciekawszych kobiet swojej epoki – silne indywidualności, które, odcisnęły istotne piętno na młodopolskiej kulturze – unieśmiertelnione na przepięknych obrazach i w dziełach literackich, które trafiły do kanonu polskiej literatury. Zofia to ukochana żona Tadeusza Boya-Żeleńskiego, której nigdy, mimo licznych romansów (w tym wieloletniego związku z Ireną Krzywicką), nie opuścił. Jej osoba stanowi pierwowzór Zosi z Wesela Stanisława Wyspiańskiego, na stronach którego uwieczniona została także, jako Maryna, Maria. Z kolei smutna twarz Elizy, najmłodszej z sióstr, znana jest z przepięknych pasteli tegoż artysty zaliczanych do szczytowych osiągnięć jego talentu. Jak podkreśla Monika Śliwińska, Muzy Młodej Polski to również próba stworzenia alternatywnej wobec dominującej, skoncentrowanej na mężczyznach, ich biografiach i osiągnięciach, narracji historycznej. Autorce zależało na opowiedzeniu prawdziwej, osobistej historii swoich bohaterek, dlatego też tak ważne było dotarcie do prywatnych archiwów ich spadkobierców zawierających osobiste dokumenty, intymne zapiski i rodzinną korespondencję. Aby dotrzeć do krewnych Pareńskich, pisarka zostawiała nawet karteczki z prośbą o kontakt na nagrobkach krakowskiego cmentarza Rakowieckiego, udało jej się także zdobyć dokumentację z leczenia Elizy w Szwajcarii. Wysiłki te zostały docenione zarówno przez krytykę, jak i czytelników. Za Muzy Młodej Polski Monika Śliwińska została wyróżniona przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej Nagrodą Klio.

Monika Śliwińska i Wyspiański. Dopóki starczy życia

Po blisko trzech latach od swojego debiutu do księgarń trafia kolejna biografia, której autorka jest Monika Śliwińska, Wyspiański. Dopóki starczy życia. Na je stronach autorka próbuje nakreślić intymny portret człowieka, który zapisał się w historii jako jedna z najciekawszych osobowości przełomu wieków – intelektualista, ale przede wszystkim wszechstronny artysta – reformator teatru, utalentowany malarz i poeta, spalający się w swoim pragnieniu stworzenia arcydzieła. Podobnie, jak w przypadku jej debiutu, pisarka dba o dokumentację i historyczną dokładność książki, co nie przeszkadza jej równocześnie w snuciu fascynującej narracji o nietuzinkowym życiu tego nieprzeciętnego człowieka.

Monika Śliwińska i Panny z Wesela, czyli siostry Mikołajczykówny i ich świat.

Jesienią 2020 r. w ręce czytelników oddała Monika Śliwińska Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat, swoją trzecią książkę poświęconą młodopolskim bohaterom. Podobnie jak Siostry Pareńskie, również trzy Mikołajczykówny, jeżeli pojawiały się do tej pory w piśmiennictwie i kulturze, to jako tło lub kontekst dla związanych z nimi mężczyzn, czołowych postaci Młodej Polski. Tymczasem autorka nie chce widzieć w tych trzech córkach podkrakowskiego chłopa jedynie uwiecznionych w Weselu Wyspiańskiego bohaterek, czy żon Włodzimierza Tetmajera i Lucjana Rydla, lecz kobiety z krwi i kości, bohaterki swoich własnych, niezwykle ciekawych, historii.