Natasza Socha
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Natasza Socha 
  • Biznes, rozwój, prawo 
  • Wyczyść

Urodzona w 1973 r. w stolicy Wielkopolski Natasza Socha, tworzy obecnie literaturę (dobrowolnie) emigracyjną, mieszkając w małej niemieckiej miejscowości, gdzie przeniosła się za głosem serca, czyli mężczyzną swojego życia. Ponieważ swoje książki Natasza Socha sprzedaje głównie na polskim rynku, obecnie dzieli swój czas między Poznań, a dom w Niemczech, gdzie na stałe stacjonują jej mąż, dzieci oraz pies.

W dzieciństwie podobno nie marzyła o karierze literackiej a medycznej. Pragnęła być chirurgiem i, by nabyć praktyki, poddawała operacjom swoje zabawki. Fascynacja ta nie przetrwała jednak próby czasu i ostatecznie, zanim zaczęła pisać Natasza Socha książki, skończyła politologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i zdecydowała się na karierę dziennikarską. Jej zainteresowania od długiego czasu też obejmują zdrowy styl życia i odżywiania. Pisarka dba o kondycję fizyczną oraz gotuje zgodnie z filozofią slow food. Do 2015 r., kiedy to zdecydowała się bez reszty poświęcić literaturze, razem z Moniką Paluszkiewicz, prowadziła dodatkowo blog chilifiga.pl o tej tematyce. Owocem tej współpracy jest również książka Gotuj, karm i kochaj . Sam blog istnieje dotychczas, jednak obecnie jest to już jednoosobowy projekt Moniki Paluszkiewicz.

Pierwsze książki Nataszy Sochy

Debiut literacki pisarki miał miejsce w 2004 r., kiedy to w ręce czytelników oddała Natasza Socha powieść Macocha. Na kartach tej książki Socha w żartobliwy, ale jednocześnie dojrzały sposób porusza niełatwy temat tworzenia relacji z dzieckiem partnera. Wszystkie, zresztą, kolejne tytuły autorki także będą opisywać różnorodność oraz specyfikę kobiecego doświadczenia. To literatura z gruntu obyczajowa, ukazująca głównie optykę żeńskiej połowy ludzkości. Można nawet powiedzieć, że niektóre książki Nataszy Sochy do tego stopnia eksponują kobiecą siłę, że mają charakter wręcz afirmatywny.

Następna, wydana w 2005 r., powieść Sochy Ketchup znacząco odbiega klimatem i formą od debiutanckiej Macochy. To mocno ironiczna i ostra, w gruncie rzeczy satyra, na społeczeństwo w dobie rozbuchanego konsumpcjonizmu, w której autorka zdecydowanie puściła wodze swojej wyobraźni. Z całą pewnością nie jest to lektura sztampowa.

Równie niebanalnie przedstawia się, zarówno pod względem treści jak i formy, kolejna jej książka. Natasza Socha Zbuki, czyli jak bardzo boli nas cudzy sukces opublikowała w 2006 r. Główny bohater tej historii trudni się skupowaniem i, można tak powiedzieć, utylizacją ludzkich podłości. Fabułę w tej powieści Natasza Socha konstruuje na tyle brawurowo, że w opinii niektórych Zbuki to jej najbardziej zuchwały literacko tekst.

Cykl Matki, czyli córki i kobieca siła w książkach Nataszy Sochy

Niewątpliwie specjalne miejsce w twórczości pisarki zajmuje jedyna w jej bibliografii seria. Matki, czyli córki Natasza Socha rozpisuje na trzy powieści opowiadające o różnych aspektach specyficznie kobiecego doświadczenia. Autorka pisze o dojrzewaniu, macierzyństwie, trudnych relacjach miedzy matką i córką, o całym spektrum życiowych zagadnień. Dwie pierwsze powieści, Hormonia i Dziecko last minute, Natasza Socha dodatkowo spina postacią głównej bohaterki, już 46 letniej, choć wciąż jeszcze niedojrzałej, Kaliny. W tomie trzecim pt.: Kobiety ciężkich obyczajów Socha opowiada już zupełnie nową historię, historię o mechanizmie pokoleniowego powielania, wręcz dziedziczenia, życiowych schematów.

Pozostałe książki Nataszy Sochy

Co ciekawe, pisze Natasza Socha książki także dla dzieci. Jej cykl Czarodziejka Zula to zabawne i pogodne opowieści o rzeczach najistotniejszych w życiu, nie tylko każdej małej wiedźmy, ale i każdego dziecka. Na serię składa się pięć tomów przygód tytułowej Zuli: Zula i porwanie. Kropka, Zula w szkole czarownic, Zula i magiczne obrazy, Zula i tajemnica Arlety Makaron, Zula i rozgniewany las. Ponadto w swoim dorobku autorka posiada jeszcze pisarski duet z Magdaleną Witkiewicz pt.: Awaria małżeńska, oraz opowiadania drukowane w antologiach (Siedem życzeń, Pierwsza miłość). Najliczniej w twórczości pisarki jest chyba jednak reprezentowany nurt łączący refleksję nad kobiecym losem i afirmację kobiecości definiowanej jak o źródło siły. Do tego nurtu możemy zaliczyć takie powieści Sochy jak: Rosół z kury domowej, Maminsynek, Mgły Toskanii, Dwanaście niedokończonych snów. Natomiast najnowsza książka, którą wydała Natasza Socha, (Nie) miłość. Z tobą i bez ciebie, to rasowa powieść obyczajowa, pokazująca jednak relacje międzyludzkie w bardziej wieloaspektowy sposób.