Naval
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Pisarz ze wszech miar nietypowy. Były żołnierz GROM-u, trener i konsultant, autor poczytnych książek odsłaniających (w granicach prawa i rozsądku) kulisy funkcjonowania i operacji wojskowych jednostek specjalnych. Debiutował w 2013 r, w swoim dorobku ma już 6 cieszących się dużym zainteresowaniem czytelników tytułów.

Zanim został członkiem elitarnej jednostki GROM, a później zaczął pisać popularne książki, pochodzący z Raciborza Naval był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego. W jego szeregach odbył służbę w Libanie w ramach misji pokojowej ONZ. Po przejściu w 1998 r. selekcji do GROM-u kilkanaście lat służył w charakterze operatora w zespole bojowym tej jednostki. W tym czasie uczestniczył w wielu zagranicznych misjach i operacjach, w tym akcjach bojowych w rejonie Zatoki Perskiej, a także w Afganistanie. Pseudonim Naval pochodzi od skróconej formy nowego nazwiska, które dostaje każdy przyjmowany do GROM-u.

Za swoją służbę zdobył wiele odznaczeń, w tym dwukrotnie Krzyż Kawalerski Orderu Krzyża Wojskowego, za czyny bojowe poza granicami kraju i za czyn wybitnego męstwa związany z narażeniem życia. W jego posiadaniu znajduje się również jedno z najbardziej prestiżowych i elitarnych wojskowych odznaczeń, czyli Złota Odznaka GROM-u, będąca dla żołnierzy tej jednostki najwyższym zaszczytem.

W cywilu pisze Naval książki, a także wykorzystuje swoją unikatową wiedzę i doświadczenie jako konsultant (pracował m.in. przy grze komputerowej Medal of Honor: Warfighter). Jest właścicielem firmy Naval Polska zajmującej się szkoleniem i doradztwem w zakresie bezpieczeństwa osobistego. Były komandos jest również prawdziwą osobowością medialną. Jako prowadzący wystąpił w nakręconym dla Discovery Channel Polska dla programie Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury. Chętnie angażuje się również w działalność społeczną i charytatywną – wspiera Polską Akcję Humanitarną (PAH), fundację Akademia Sportu, jest wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego. Sportowo realizuje się w biegach ekstremalnych.

Naval, książki i cała reszta

Autor Camp Pozzi swoją przygodę z wojskiem zaczynał w 1993 r., a po 5 latach udało mu się dostać do legendarnej jednostki specjalnej polskiej armii. Opuścić GROM Naval postanowił na początku drugiej dekady nowego stulecia, mając za sobą czternaście lat służby w jednostce. Jak sam przyznaje, jako że służba w charakterze operatora GROM-u jest szalenie wymagająca, decyzja ta podyktowana była racjonalną oceną sytuacji, przede wszystkim własnych możliwości.

Po odejściu z wojska poświęcił się biznesowi i literaturze. Na początku swojej wojskowej kariery, w czasach sprzed internetowej rewolucji, dla relaksu podczas misji lubił czytać Naval książki. To wtedy zafascynował się pisarstwem Sergiusza Piaseckiego. Po latach to właśnie twórczość tego autora stanowiła inspiracje dla pierwszych prób przelania na papier własnych bojowych doświadczeń.

W 2013 r. książką Przetrwać Belize Naval debiutował jako autor. W książce opisywał realia morderczego treningu w południowoamerykańskiej dżungli, środowisku skrajnie wymagającym i niezwykle niebezpiecznym. W tekście nie brak jednak dystansu i humoru, które zdecydowanie ułatwiają lekturę i czynią ja przystępniejszą.

W 2017 książką Ostatnich gryzą psy Naval przypomniał się czytelnikom. Na jej stronach autor opisuje swoją długą, naznaczoną potem, krwią i łzami, drogę do stanowiska operatora Gromu. Ujawnia wszystko, co ze względów bezpieczeństwa może być ujawnione, pokazując jak hartuje się stal i z rekrutów GROM-u wykuwa najlepszych z najlepszych. Naturalną kontynuacją tej opowieści jest wydana jeszcze w tym samym roku Zatoka, koncentrująca się na realiach służby polskich oddziałów na wodach Zatoki Perskiej. Podobnie rzecz ma się z kolejna książką Navala, Camp Pozzi poświęconą dokonaniom naszej elitarnej jednostki w Iraku.

W swoim dorobku były komandos ma jeszcze Ekstremalnie, poradnik treningowy dla wszystkich łaknących wielkich wyzwań. W maju 2010 r. w ręce czytelników oddał Naval Chłopaki z Marsa. Grom – historia przyjaźni, książkę próbująca przybliżyć wszystkim niewtajemniczonym istotę specjalnej więzi, prawdziwego braterstwa powstającego podczas ekstremalnej służby jednostkach specjalnych.