Nie znaleziono wyników
Nicholas Sparks to obecnie jeden z najpoczytniejszych autorów popularnych powieści obyczajowych. W swoim dorobku ma długą listę światowych bestsellerów, z których wiele doczekało się ekranizacji. Jednak zanim zaczął pisać Nicholas Sparks książki sprzedawane w milionach egzemplarzy, przeszedł dość niezwykłą drogę.
Urodził się w 1965 r. w Omaha w stanie Nebraska jako drugie z trojga dzieci Patricka i Emmy Sparks. Jego ojciec był wykładowcą akademickim, nic więc dziwnego, że młody Nicholas błyszczał na polu nauki. W 1984 r. ukończył z wyróżnieniem szkołę średnią i uzyskał stypendium naukowe na Uniwersytecie w Notre Dame. Jako specjalizację wybrał rachunkowość i w 1988 r., z wyróżnieniem oczywiście, studia ukończył. Co ciekawe, kolejnym etapem w jego życiu nie była błyskotliwa kariera zawodowa. Zanim swoje książki Nicholas Sparks zobaczył na listach światowych bestsellerów i materialne troski przestały być jego codziennym doświadczeniem, przyszły pisarz latami szukał swojej drogi i imał się wielu dorywczych zajęć. Pracował jako akwizytor i w nieruchomościach, a nawet założył własny biznes. W 1990 r. wreszcie spróbował swoich sił jako pisarz. Trudno jednak wydanie pierwszej książki Nicholasa Sparksa nazwać sukcesem. Napisana wspólnie z medalistą olimpijskim, Williamem Millsem, sprzedała się owa publikacja bowiem w oszałamiającym nakładzie 5000 egzemplarzy.
Przełom w karierze Sparksa nastąpił 2 lata po przeprowadzce do Sacramento, gdzie trudnił się sprzedażą leków. W 1995 r. powieścią wciąż początkującego i próbującego się przebić pisarza zainteresowało się wydawnictwo Warner Books, kupiło prawa i podjęło decyzję o publikacji. Rok później w ręce czytelników oddał Nicholas Sparks Pamiętnik, pierwszy z długiej listy swoich bestsellerów. Od momentu ukazania się Pamiętnika w zasadzie każda kolejna powieść autora okazała się kasowym sukcesem. W krótkim czasie do druku miał już gotowy Nicholas Sparks List w butelce, kolejną bijącą rekordy popularności historię, a już kilkanaście miesięcy później na półkach księgarń można było znaleźć Jesienną miłość. Od tamtej pory swoje książki Nicholas Sparks wydaje na całym świecie w ogromnych nakładach, tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Świetnie sprzedają się nie tylko tradycyjne papierowe, ale i inne formaty wydawnicze książek Sparkas; ebooki i audiobooki.
Zostawszy popularnym pisarzem, Nicholas Sparks książki wydaje z uwagi godną regularnością i mniej więcej co roku można się spodziewać premiery tytułu z jego nazwiskiem na okładce. Czytelnicy, a chyba w większości czytelniczki, pokochali jego twórczość za wielką wiarę w potęgę miłości, której autor daje wyraz na kartach swoich powieści. W zasadzie wszystkie one reprezentują gatunek romantycznej powieści obyczajowej, w której akcja budowana jest wokół wyjątkowej historii miłosnej bohaterów. I chociaż ich uczucie zawsze oscyluje w wysokich rejestrach wzniosłości, pisarzowi brawurowo udaje się uniknąć kiczu, czającego się zawsze w towarzystwie patosu. Już same tytuły nie pozostawiają wątpliwości co do tematyki i charakteru narracji autora; Jesienna miłość, Ślub, Od pierwszego wejrzenia, I wciąż ją kocham, We dwoje, stanowią jasną wskazówkę, co do treści książek Sparksa.
Od samego początku jego zawrotnej pisarskiej kariery, zapoczątkowanej ukazaniem się Pamiętnika, książki Nicholasa Sparksa cieszą się wielkim zainteresowaniem przemysłu filmowego. Dotychczas powstało 11 ekranizacji jego powieści, a sam pisarz, by czuwać nad procesem adaptacji tekstu literackiego na język kina, założył firmę Nicholas Sparks Production.
Już w rok od ukazania się pierwowzoru mógł obejrzeć w kinie Nicholas Sparks List w butelce, pierwszy film zrealizowany na podstawie swojej prozy. Co więcej, nie był to jakiś niszowy obraz, lecz wysokobudżetowa produkcja, przeznaczona do szerokiej międzynarodowej dystrybucji. Nie oszczędzano również na aktorach i można powiedzieć, że List w butelce miał prawdziwie gwiazdorską obsadę; główne role zagrali, będący ówcześnie u szczytu popularności Kevin Costner oraz Robin Wright Penn, którym partnerował niezapomniany Paul Newman.
Swoje książki Nicholas Sparks mógł oglądać na dużym ekranie jeszcze niejednokrotnie. Wśród innych obrazów, których kanwę stanowiły jego powieści wymienić trzeba Pamiętnik (2002), nakręcony na podstawie pierwszej bestsellerowej powieści autora oraz najnowszy Wybór (2016). Warto również wspomnieć drugą, po Liście w butelce, hollywoodzką produkcję, której fabuły użyczył Nicholas Sparks. Noce w Rodanthe na ekrany kin weszły w 2008 r., a parę głównych bohaterów odtwarzali sam Richard Gere i Diane Lane.