Patrick deWitt
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Patrick deWitt 
  • Literatura piękna 
  • Wyczyść

Nominowany do nagrody Bookera kanadyjsko-amerykański prozaik, jeden z najciekawszych twórców ostatnich lat, autor oryginalnych postmodernistycznych powieści, opowiadań i scenariuszy. Patrick deWitt książki wydaje od ponad dekady i ma w swoim dorobku 4 powieści, z których aż dwie doczekały się całkiem udanych ekranizacji w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie. Najnowsza z jego fabuł, Francuskie wyjście, do polskich księgarń trafiła latem 2021 r.

Pisarz na świat przyszedł w 1975 r. na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej jako środkowy z trzech synów swoich rodziców. Dorastał na zachodnim wybrzeżu USA, najwięcej czasu spędzając w południowej Kalifornii. Mimo kanadyjskiego pochodzenia, swoje życie związał ze Stanami Zjednoczonymi; uzyskał amerykańskie obywatelstwo i od lat mieszka w Portland, największym mieście stanu Oregon.

Patrick deWitt książki pokochał jako dwunastolatek dzięki swojemu ojcu, który choć z wykonywał zawód stolarza, był zagorzałym czytelnikiem i podsuwał synowi powieści, które sam lubił. Jak wspomina pisarz, nie zawsze, nie były to lektury stosowne dla dziecka w jego wieku, jednak bez wątpienia był to wspaniały początek fascynującej przygody z literaturą. Po kilku latach intensywnego czytania zaczął próbować własnych sił jako autor, układając wiersze i krótkie opowiadania, a już jako siedemnastolatek planował napisanie powieści.

Patrick deWitt i Ablutions, czyli z barmana pisarz

Mając w głowie, jak mu się wtedy wydawało, bardzo klarowny cel, rzucił szkołę, by zrealizować swoje marzenie o wydaniu powieści. Imał się różnych zajęć, aż odkrył powołanie jako barman. Praca ta nie tylko dawała możliwość obserwacji i słuchania ludzi, ale i tyle wolności, by zarobiwszy na podstawowe potrzeby móc skupić się kilka dni w tygodniu na pisaniu. Przeniósł się do Los Angeles i tam przez dłuższy czas, nalewając drinki, zbierał materiał do swojej debiutanckiej fabuły. Kiedy miał już gotową pierwszą wersję, poprzez barowe znajomości udało mu się zainteresować nią wydawcę i tak w 2009 r. ukazało się Ablutions: Notes for a Novel, niezwykła opowieść prowadzona zza barowego kontuaru. Ta szalenie oryginalna, zarówno pod względem pomysłu, jak i formalnie, proza szybko została zauważona zarówno przez czytelników oraz krytykę.

Patrick deWitt i Bracia Sisters

Już dwa lata po swoim debiucie wydał Patrick deWitt Braci Sisters, powieść, którą udowodnił, że jest jednym z najbardziej obiecujących i niebanalnych współczesnych autorów. Osadzony w czasach kalifornijskiej gorączki postmodernistyczny western bez wątpienia był pozycją wartą uwagi. Znany z bezwzględności duet braci (nomen omen) Sisters przybywa do Kalifornii z kolejny krwawym zleceniem. Historia ta to dla autora wspaniały pretekst do zabawy konwencją i stworzenia galerii barwnych, nietuzinkowych bohaterów oraz ożywienia świata szalonej przygody, którego już nie ma. Nie brak w tej prozie dystansu, ironii czy nawet groteski, jednak nie można autorowi zarzucić pustej gry z formą. Jak zresztą powiedział Patrick deWitt, Bracia Sisters równie dobrze mogliby zostać zrealizowani jako powieść noir bez straty zasadniczej idei książki. Fabuła okazała się wielkim sukcesem i przyniosła autorowi szereg prestiżowych nagród oraz nominacji, w tym przede wszystkim nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta oraz Rogers Writers’ Trust Fiction Prize. W 2018 r. premierę miał zrealizowany w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie, nagrodzony 4 Cezarami, film na podstawie powieści.

Patrick deWitt i Podmajordomus Minor

Również trzecia, wydana w 2015 r., fabuła, której autorem był Patrick deWitt, Podmajordomus Minor, nie okazała się rozczarowaniem. Na stronach tej flirtującej z poetyką powieści grozy książki, autor udowodnił, że sukces jego poprzednich utworów nie był w żadnym stopniu sprawą przypadku czy szczęściem nowicjusza. Historia dojrzewania tytułowego bohatera, osadzona w nasuwających na myśl XIX-wieczną Europę realiach, opowiedziana jest z wyczuciem i dużą sprawnością warsztatową, co zostało docenione nominacją do nagrody Scotiabank Giller.

Patrick deWitt i Francuskie wyjście, czyli tragedia manier

W 2018 r. w ręce czytelników oddał Patrick deWitt Francuskie wyjście, czwartą powieść swojego autorstwa. Poprowadzona brawurowo na granicy pastiszu opowieść o Francis, zbankrutowanej wdowie, która razem z bezużytecznym synem i kotem mającym być inkarnacją jej zmarłego męża, przenosi się do Francji, by w miejscu, gdzie nikt nie zna jej hańby, zacząć życie z czystą kartą, to kolejna propozycja dla wszystkich miłośników niebanalnej prozy. Tak jak i każda (poza debiutancką) z powieści Patricka deWitta, Francuskie wyjście ukazało się w polskim przekładzie. Przygody całej trójki niezwykłych bohaterów książki od niedawna można również obejrzeć na ekranie. Film, w którym główną rolę powierzono Michelle Pfiffer, powstał na podstawie scenariusza samego pisarza.