Paula Hawkins
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Paula Hawkins 
  • języki: 4 
  • Autobiografie i biografie 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka specjalizująca się w wyrafinowanych fabularnie thrillerach psychologicznych. Jedno z najgłośniejszych nazwisk na rynku wydawniczym ostatnich lat. Dzięki opublikowanej w 2015 r. bestsellerowej powieści Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins praktycznie z miejsca zdobyła sławę i międzynarodowe uznanie. W 2016 r. pisarka znalazła się na liście 100 kobiet BBC.

Paula Hawkins urodziła się w 1972 r. w Salisbury w Rodezji (obecnym Zimbabwe). W Afryce spędziła pierwsze 17 lat życia, tam też ukończyła szkołę średnią. Ojciec pisarki, profesor ekonomii, był publicystą finansowym i ekonomicznym. Do Anglii Hawkins przeprowadziła się dopiero w 1989 r. Naukę kontynuowała w Keble College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiowała filozofię oraz, idąc w ślady ojca, dziennikarstwo i ekonomię. Po dyplomie zaczęła karierę dziennikarską. W The Times pisała artykuły i raporty biznesowe, a następnie pracowała jako freelancer dla wielu redakcji. Wydała również skierowany do kobiet poradnik finansowy pt. Bogini pieniędzy. Tej pierwszej w swoim dorobku książki Paula Hawkins, jak sama przyznaje, bardzo się wstydzi.

Pierwsze książki Pauli Hawkins

W końcu pierwszej dekady XXI w., po 15 latach pracy dziennikarskiej, Hawkins poczuła, że najwyższy czas na zmianę w życiu zawodowym. Postanowiła spróbować swoich sił w literaturze. Agentka doradziła jej, by postawiła na lekką literaturę kobiecą i, ponieważ trwał właśnie kryzys finansowy, zaproponowała napisanie komedii o bohaterce, która traci pracę wskutek recesji. Tym sposobem w 2009 r. fabułą Confessions of a Reluctant Recessionista, pod pseudonimem Amy Silver, przyszła autorka Dziewczyny z pociągu debiutowała jako powieściopisarka. W kolejnych latach wydawała Paula Hawkins książki tego samego rodzaju (All I Want for Christmas, One Minute to Midnight, The Reunion) jednak żadna z nich nie zdobyła specjalnego uznania ani krytyki, ani czytelników, nie odniosła też sukcesu finansowego. Nic dziwnego, bowiem jak przyznaje sama pisarka, komedie i komedie romantyczne, były zupełnie nie w jej stylu. W końcu, zdesperowana swoją coraz gorszą sytuacja finansową, postanowiła zmienić poetykę swojej twórczości na dużo mroczniejszą.

Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins

Pisarka zdecydowała, że thriller psychologiczny, który od dawna chodził jej po głowie, będzie jej ostatnią literacką próbą. Jeżeli zakończy się ona, jak i poprzednie, niepowodzeniem, autorka planowała szukania pracy w innym zawodzie. Aby móc pracować na pełny etat nad tekstem książki, Paula Hawkins zapożyczyła się nawet u swojego ojca. Pisała niezwykle intensywnie około pół roku. Zarys niezwykłej historii, którą świat pozna jakiś czas później pt. Dziewczyna w pociągu Paula Hawkins wysłała do wydawnictw, które okazały wielkie zainteresowanie prawami do tekstu. Książka została wydana w 2015 r. i niemal z miejsca stała się bestsellerem.

Powodzenie powieści był niemałym zaskoczeniem dla samej autorki, która nie spodziewała się po latach pisarskich rozczarowań, aż tak spektakularnego sukcesu finansowego. Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins była najszybciej sprzedającym się debiutem w historii brytyjskiego rynku wydawniczego. Książka stała się również prawdziwym hitem także poza Zjednoczonym Królestwem, podbijając niezwykle wymagający rynek amerykański. W szczytowym momencie jej popularności co 6 sekund sprzedawano egzemplarz powieści. Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins utrzymywała się dłużej na najważniejszych listach bestsellerów niż kultowy Kod Leonarda da Vinci Dana Browna. Dotychczas ten przemyślany i świetnie skonstruowany thriller psychologiczny sprzedał się w ponad dwudziestomilionowym nakładzie w tłumaczeniu na kilkadziesiąt języków. Pomysł na fabułę historii o dziewczynie, która przez okno pociągu dostrzega coś niepokojącego, zrodził się w głowie autorki podczaj jej częstych kolejowych podróży. Już w 2016 r. na ekrany kin weszła ekranizacja Dziewczyny z pociągu z niezapomnianą kreacją Emily Blunt w roli głównej.

Zapisane w wodzie Pauli Hawkins

W 2017 r. thrillerem Zapisane w wodzie Paula Hawkins próbowała powtórzyć niezwykły sukces swojej pierwszej kryminalnej powieści. Książka jednak, choć sprzedawała się bardzo dobrze i okupowała listy bestsellerów, nie wzbudziła aż tak wielkiego i powszechnego zachwytu, jak Dziewczyna z pociągu. Historia śledztwa, które w swojej rodzinnej miejscowości prowadzi główna bohaterka, skonstruowana została przez autorkę bardzo ambitnie, co z pewnością stawiało większe wymagania czytelnikowi. Narracja prowadzona jest zarówno w pierwszej, jaki i trzeciej osobie z perspektywy aż 11 postaci. Jednak napięcie, które na stronach Zapisane w wodzie Paula Hawkins buduje bardzo umiejętnie oraz zaskakujące zakończenie, warte są każdej godziny spędzonej na lekturze tej powieści. Filmowe prawa do powieści zostały wykupione jeszcze przed jej publikacją, jednak do tej pory nie powstała ekranizacja tej fabuły.