Nie znaleziono wyników
Amerykański pisarz i poeta, autor poczytnych kryminałów i thrillerów. Za swoje książki Peter Swanson był wielokrotnie nagradzany, jest laureatem, m.in. New England Society Book Award. Jego powieści przetłumaczono na 30 języków, a krótkie formy literackie, esej oraz poezje, ukazują się na łamach The Atlantic Monthly, Measure, The Guardian, The Strand Magazine i Yankee Magazine.
Peter Swanson urodził się w 1968 r. w Concord w stanie Massachusetts, gdzie wychowywał się na fermie drobiu. Pisarz jest absolwentem Trinity College, University of Massachusetts w Amherst i Emerson College, na których studiował literaturę angielską i sztuki piękne i pedagogikę. Zanim zaczął publikować bestsellerowe książki, Peter Swanson był księgarzem i nauczycielem edukacji specjalnej, a nawet barmanem. Aktualnie wraz z żoną i kotem mieszka w Somerville w stanie Massachusetts. Jak sam mówi, bycie pisarzem to ziszczenie jego marzeń i lubi myśleć, że dzięki temu jego życie niebezpiecznie wręcz zbliża się do ideału. W dzieciństwie był zapalonym czytelnikiem i podkradał rodzicom powieści, których treść nie do końca korespondował z jego młodym wiekiem. W ten sposób zakochał się w literaturze sensacyjno-kryminalnej, a jedną z fabuł, które najgłębiej zapadły mu w pamięć, wręcz zaważyły na życiu, była Śpiączka Robina Cooka.
Na pomysł napisania dłuższej fabuły wpadł dopiero po trzydziestce, wcześniej mając w dorobku jedynie poezje i opowiadania. Stworzenie powieści zajęło mu rok i choć nie została ona nigdy wydana, samo doznanie jej ukończenia było jego zdaniem tak upajające, że postanowił zostać powieściopisarzem. Twierdzi, że po latach nic się nie zmieniło i wciąż za każdym razem zamknięcie historii, nad którą pracował, jest niezrównanym źródłem satysfakcji. Swoje książki Peter Swanson lubi pisać przy akompaniamencie spokojnej , kołyszącej muzyki – najczęściej do pracy wybiera filmowe ścieżki dźwiękowe. Pisze mniej więcej 1000 słów dziennie, z czym stara się uporać w pierwszej części dnia, by mieć wolne popołudnie. Jak sam przyznaje, do swoich fabuł nie przeprowadza wnikliwego researchu, ani nie tworzy dokładnej dokumentacji. Najczęściej po prostu odwiedza miejsca, w których będzie miał toczyła się akcja jego powieści. Inspirację czerpie głównie z własnej, mnożącej ciągle kolejne mroczne scenariusze, wyobraźni.
Pierwszą pełnowymiarową narrację pt. Dziewczyna z zegarem zamiast serca Peter Swanson wydał w 2014 r. Bez wątpienia był to bardzo udany debiut. Ten kryminał ze sporą domieszką romansu okazał się całkiem niezłym otwarciem kariery. Historia George, którego życiem zawładnęła Liana, piękna, lecz niebezpieczna femme fatale zwróciła na autor uwagę zarówno czytelników, jak i krytyki. Do książki bardzo szybko zostały wykupione prawa filmowe i być może będzie można zobaczyć zagmatwane losy George’a i jego ukochanej na dużym ekranie.
Drugą powieść sygnowaną swoim nazwiskiem pt. Czasem warto zabić Peter Swanson w ręce czytelników oddał w 2016 r. Ten zaskakujący i intrygujący thriller szybko stał się bestsellerem i okazał prawdziwym przełomem w karierze początkującego autora. Przypadkowe spotkanie na lotnisku okaże się wydarzeniem, którego konsekwencje trudno będzie przewidzieć. Nieprzyzwoicie bogaty Ted i tajemnicza Lily poznają się na lotnisku Heathrow, a wskutek opóźnienia ich samolotu mają wystarczająco dużo czasu, by w rozmowie Ted zdążył opowiedzieć nieznajomej o swojej nienawiści do wiarołomnej żony i fantazji o pozbawieniu jej życia. Okazuje się, że Lily nie tylko nie obrusza się na te słowa, ale, niczym dobra wróżka, jest gotowa pomóc w całym przedsięwzięciu. Od tego momentu akcja toczy się w zawrotnym tempie, a kolejne je zwroty przyprawiają wręcz o zawrót głowy. Za Czasem warto zabić Peter Swanson został doceniony New England Society Book Award, a losy dwojga niezwykłych pasażerów na warsztat postanowiła wziąć sama Agnieszka Holland.
Rok po ukazaniu się Czasem warto zabić Peter Swanson opublikował swój kolejny thriller. Również tym razem dała o sobie znać jego romantyczna natura i w tle trzymającej w napięciu akcji czytelnicy odnajdą również odrobinę historii miłosnej. Na stronach powieści Jej każdy strach Peter Swanson komponuje zagmatwaną, lecz wciągającą intrygę, a dzięki niejednoznacznej konstrukcji głównej bohaterki, sprawy stają się jeszcze mniej jasne. Kate od lat cierpi bowiem na zaburzenia nerwowe, trudne do opanowania ataki paniki, a w dodatku ostatnio przeżyła traumę. Pochodząca z Londynu dziewczyna przyjeżdża do Bostonu, licząc, że zmiana dobrze jej zrobi. Jednak okazuje się ona początkiem koszmaru…
Wydaną w 2018 r. powieścią Piękne kłamstwa Peter Swanson po raz kolejny udowodnił, ze zna swoje rzemiosło. W polskim tłumaczeniu książka ukazała się dopiero pod koniec lutego 2020 r. i jak na razie jest to ostatni tytuł autora dostępny na naszym rynku. Dwie kolejne pozycje z jego dorobku Before she knew him i Wight perfect murders wciąż czekają na przekład.