Philip Reeve
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Philip Reeve 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Brytyjski pisarz i rysownik, ilustrator literatury dziecięcej. Za swoje książki Philip Reeve był wielokrotnie nagradzany, m.in. Medalem Carnegie i Guardian Children's Fiction Prize.

Philip Reeve urodził się 1966 r. w nadmorskim Brighton. Zawsze lubił ciekawe opowieści i swoją pierwszą historię o kosmonaucie Spike’u i jego psie Spooku, napisał jako pięciolatek. Mimo wszystko jego pasja rysownicza okazała się w młodości silniejsza i zamiast pisać książki Philip postanowił poświecić się sztuce. Studiował ilustrację w Cambridgeshire College of Arts and Technology (obecnie Anglia Ruskin University) oraz na Brighton Polytechnic (obecnie University of Brighton). Jak sam mówi, trzy lata studiów plastycznych uczyniło go praktycznie niezatrudnialnym. W końcu znalazł pracę w księgarni w Brighton, w której pracował przez kilka lat, jednocześnie próbując zahaczyć się w wyuczonym zawodzie. Wtedy też wspólnie z Brianem Mitchellem napisał komediowy musical The Ministry of Biscuits (Ministerstwo herbatników), wystawiany kilkukrotnie w latach 90-tych i grany również później, m.in. w 2017 r. w The Lantern Theatre w Brighton.

We wczesnych latach 90-tych został rysownikiem freelncerem. Ilustrował Philip Reeve książki z wielu popularnych, wydanych także w Polsce, dziecięcych serii, tj. Monstrrrualna erudycja czy Sławy z krypty. U progu nowego stulecia postanowił podjąć wyzwanie pisarskie i nie tylko ilustrować, lecz także tworzyć własne fabuły. W 2001 r. tomem Zabójcze maszyny Philip Reeve debiutował jako powieściopisarz. Od tego czasu zgromadził on w swoim dorobku ponad 20 tytułów, których większość w wchodzi w skład bestsellerowych cykli wydawniczych. Nie wszystkie z nich są dostępne w polskim przekładzie, do najpopularniejszych w naszym kraju utworów należą: seria o Zabójczych maszynach, trylogia Larklight oraz skierowane do młodszych dzieci cykle: Buster Bayliss i Gobliny.

Philip Reeve i Zabójcze maszyny

Wydaną w 2001 r. powieścią Zabójcze maszyny Philip Reeve z niemałym impetem wszedł na mocno zatłoczony rynek wydawniczy. Mimo ogromnej konkurencji jego utrzymanej w steampunkowej poetyce opowieści, udało się przebić i oczarować czytelników. Książka, jeżeli liczyć od pojawienia się pomysłu na nią, powstawała aż dziesięć lat, jednak wielu wielbicieli talentu pisarz nie ma wątpliwości, że była ona warta włożonego w nią wysiłku. W wykreowanym przez autora świecie ludzkość z trudem dźwiga się po zagładzie, jaką spowodowała gwałtowna, trwająca zaledwie 60 minut wojna. W jej czasie doszło do wielkiego wstrząsu geologicznego i ziemia utraciła swoją stabilność. Zmuszeni do ucieczki przed ciągłymi trzęsieniami ziemi i erupcjami wulkanów ludzie, zbudowali ruchome miasta. Wiele lat później miasta te rywalizują między sobą o coraz uboższe zasoby, zjadając się wzajemnie. Na nielicznych, bardzo zniszczonych terenach, gdzie owe trakcyjne miasta nie powstały rządzi Liga antytrakcyjna. Głównymi bohaterami całego cyklu są Tom i Hester, para nastolatków, których los zetknął w dość szczególnych okolicznościach i którzy próbują przetrwać w tym trudnym świecie. Za Zabójcze maszyny Philip Reeve został doceniony Nestlé Smarties Book Prize oraz nominacjami do Notable Books for Children award i Whitbread Award. W 2018 r. powstała ekranizacja pierwszego tomu serii ze scenariuszem samego Petera Jacksona.

Po wielkim sukcesie jakim były Zabójcze maszyny autorowi nie pozostawało nic innego niż kontynuacja tak dobrze rozpoczętej historii. W 2003 r. w ręce czytelników oddał Philip Reeve Złoto drapieżców, drugą część swojej sagi, a dwa lata później ukazała się kolejna cześć przygód Toma i Hester, Cynowa księga. Zamykającą tetralogię powieść, w Polsce wydaną w 2 tomach, pt. Zielona burza Reeve wydał w 2006 r. W 2009 r. zainaugurował cykl prequeli Zabójczych maszyn pt. Fever Crumb.

Philip Reeve, Gobliny i Buster Bayliss

W 2002 r. wydał Philip Reeve Buster Bayliss Inwazja kosmicznych warzyw, książkę przeznaczoną tym razem dla nieco młodszych czytelników. Jej bohater, dzielny Buster, to chłopiec, który co rusz musi ratować Smogley, małe miasteczko w którym mieszka. W pierwszym tomie niebezpieczeństwo stanowią chcące zawładnąć ludźmi warzywa. Kolejnych części cyklu przynoszą bohaterowi nie mniej niezwykłe przygody. Na przykład, w trzecim tomie Buster Bayliss. Zima w środku lata Philip Reeve każe chłopcu walczyć z nagłym mrozem, który skuł Smogley w samym środku wakacji.

Philip Reeve i Gobliny

Zupełnie inną propozycją jest niezobowiązująca, zabawna i lekka młodzieżowa seria fantasy Gobliny. Philip Reeve pierwszą, opowiadającą o przygodach Skarpera, bardzo nietypowego Goblina, powieść wydał w 2012 r. i z miejsca podbił serca czytelników. Duża w tym zasługa sympatycznego głównego bohatera oraz humoru, którym przepełniona jest książka. Skarper w przeciwieństwie do swoich ziomków z Clovenstone, dość prostych i nieskomplikowanych istot, obdarzony jest rozumem i niemałym sprytem. Co zrozumiałe, dla takiego odmieńca nie ma miejsca wśród szanujących się goblinów i Skarper zostaje musi opuścić rodzinny klan. W ten sposób poznaje pewnego człowieka i wkracza n ścieżkę, rozpisanej na 3 tomy przygody. Choć ostatni tom serii Gobliny Philip Reeve wydał w 2014 r., jest on wciąż niedostępny w polskim tłumaczeniu.