Urodzony w 1951 r. w Paryżu francuski pisarz, autor bestsellerowych kryminałów i thrillerów. Absolutny mistrz suspensu, Hitchcock literatury i jeden z najlepiej sprzedających się pisarzy francuskojęzycznych. Laureat Nagrody Goncourtów. Z wykształcenia jest psychologiem, a swojej wiedzy o ludzkiej duszy i zachowaniach nie wacha się używać przy tworzeniu literackiej fikcji. Jest ojcem jednego z najbardziej nietypowych detektywów, jazy zaludniali książkowe strony – mierzącego niecałe 150 cm Camille'a Verhoevena. Zanim zaczął pisać Pierre Lemaitre książki sprzedające się z powodzeniem na całym świecie, pracował jako nauczyciel.
Jako pisarz Pierre Lemaitre debiutował w 2006 r. kryminałem Koronkowa robota. I chociaż teoretycznie powieść zawierała wszystkie obowiązkowe dla pozy gatunkowej składniki: śledztwo i śledczego, zbrodnię, z pewnością była ona sporym zaskoczeniem dla czytelników i krytyki. Na kartach swojej pierwszej książki Lemaitre powołał do życia Camille'a Verhoevena, bohatera który przyniósł mu popularność na całym niemal świecie. Komisarz policji Camille Verhoeven to postać od początku do końca. Ma swoje demony, ma swoją przeszłość i ma niecałe 150 cm wzrostu. Nie czyni go to jednak groteskowym, godnym współczucia, nie jest też źródłem humoru. Wzrost komisarza to integralna część jego, skomplikowanej i mistrzowsko przez autora budowanej, tożsamości. W koronkowej robocie główny bohater ściga mordercę wzorującego swoje zbrodnie na literaturze, w tej pogoni jednak traci z oczu to co najważniejsze, a cena, jaką mu przyjdzie za to zapłacić będzie naprawdę wysoka.
W 2011 r. wydał Pierre Lemaitre Alex, kontynuację przygód komisarza Camille'a Verhoevena, najbardziej niepokojącą i zaskakującą część serii. Fabuła nie raz zaskakuje czytelnika, a przejmujące napięcie autor utrzymuje do ostatniej strony i ostatniego zdania. Za Alex Pierre Lemaitre został doceniony Nagrodą CWA International Dagger, a tomem pt. Ofiara powtórzył ten sukces.
Swoją pierwsza samodzielną powieść, thriller pt. Suknia ślubna Pierre Lemaitre wydał w 2009 r. Książka została bardzo dobrze przyjęta nad Sekwana i szybko stała się bestsellerem. Fabuła nie bez przyczyny porównywana była do Dziecka Rosemary, a zróżnicowana narracja czyni ją wielowymiarową i jeszcze ciekawszą. Czytelnik towarzyszy bohaterce, gdy dziwne rzeczy zaczynają się dziać w jej ustabilizowanym, życiu a talent pisarza, ze zawsze jest w centrum wydarzeń. Razem z Sophie zaczyna wątpić w jej zdrowie psychiczne i razem z nią rzuca się do szalonej ucieczki. Kolejne części układanki Lemaitre podsuwa nam stopniowo i w bardzo przemyślanej kolejności, a gdy wszystko wskakuje w końcu na swoje miejsce, efekt jest wart każdej minuty poświęconej na lekturę. To pełnokrwisty psychologiczny thriller, który wciąga i nie bierze jeńców. Nic więc dziwnego, że Ślubna suknia przyniosła Lemaitre’owi główną nagrodą czytelników Goutte de Sang d'Encre.
Wydaną w 2013 r. powieścią Do zobaczenia w zaświatach Pierre Lemaitre potwierdził swoją pisarską klasę. Ta nieco nietypowa, na tle jego pozostałego dorobku, opowieść osadzona w czasach po zakończeniu Wielkiej Wojny powszechnie uważana jest za jego największe literackie osiągnięcie. Szczególnie że jest to pierwsze wyjście autora poza kanony literatury popularnej. Jednak błyskotliwie wręcz brawurowo opowiedziana, lekko ironiczna historia walki grupki przyjaciół o godność i przeżycie na gruzach znanego świata i porządku, rozwiała wszelkie wątpliwości co do skali jego możliwości. Za Do zobaczenia w zaświatach Pierre Lemaitre został uhonorowany Nagrodą Goncourtów, najważniejszym francuskim, i jednym z ważniejszych europejskich wyróżnień literackich. Na podstawie powieści powstał również w 2017 r. nagrodzony 5 Cezarami film, którego pisarz był współscenarzystą.
Mówiąc o osiągnięciach pisarza, nie sposób nie wymienić najnowszej książki Pierre’a Lemaitre’a Trzy dni i jedno życie. Jest to powieść do głębi przejmująca, nie dająca o sobie zapomnieć jeszcze długo po zakończeniu lektury. Jeden z najbardziej oryginalnych thrillerów psychologicznych ostatnich lat. Nie ma w nim wartkiej akcji, ani szybkiego tempa, jednak z powieści zieje prawdziwą grozą. Niczym Dostojewski Zbrodni i karze, zabiera nas na kartach swojej książki Pierre Lemaitre w podróż w głąb duszy i umysłu mordercy. Jednak morderca w Trzy dni i jedno życie ma 12 lat i mógłby być dzieckiem każdego z nas.