Piotr Bojarski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Piotr Bojarski 
  • Biznes, rozwój, prawo 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz i pisarz. Autor znany przede wszystkim za sprawą poczytnych, zarówno współczesnych, jak i utrzymanych w klimatach retro, kryminałów. W swoim dorobku ma także Piotr Bojarski książki dokumentalne i ponad tysiące artykułów prasowych, w tym kilkaset reportaży. Za swoją pracę dziennikarską ceniony i wielokrotnie nagradzany. Aktualnie współpracuje z Wydawnictwem Miejskim Posnania, w którym odpowiedzialny jest za portal Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Wraz z swoim zespołem przeprowadza i archiwizuje wywiady filmowe z ludźmi będącymi świadkami historii.

Piotr Bojarski urodził się w 1970 r. Wychowywał się we niewielkiej, lecz mającej długą i ciekawą historię Wschowie. Pasję do opowieści o dawnych czasach zaszczepił w nim jego dziadek, niegdyś ułan Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Jak się okazuje Piotr Bojarski książki zaczął pisać już w dzieciństwie. Swoją pierwszą, 130-stronicową powieść, zatytułowaną Wielka wojna osiedla, stworzył podczas długiej choroby w 5. klasie szkoły podstawowej. Jak sam mówi, mimo że swój literacki debiut dedykował kolegom nie ma wątpliwości, że przez tekst Wielkiej wojny przebrnęli jedynie nieliczni z jego przyjaciół. Na szczęście, w najmniejszym stopniu nie zraziło to młodego pisarza, który wkrótce ukończył Tajemnicę woźnego, swoją drugą fabułę, a pierwszy kryminał.

W późniejszych latach nad pasja literacką zwyciężyła fascynacja historią i w 1989 r. Piotr Bojarski został studentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od razu po dyplomie rozpoczął, trwającą blisko ćwierć wieku, karierę dziennikarską. Swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał w Gazecie Poznańskiej, a w latach 1997-2018 był współpracownikiem Gazety Wyborczej. Dwa razy, w 2001 i 2009 r. Piotr Bojarski zdobywał nagrodę Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jest także laureatem nagrody Prezydenta Miasta Poznania.

Jednak mimo wielu sukcesów jako publicysty, nie opuszczała Bojarskiego myśl o spróbowaniu swoich sił w fikcji literackiej. Jego pierwsza, jak sam to określa; poważna powieść, pt. Biały półksiężyc, będąca połączeniem kryminału z science fiction, nie wzbudziła zainteresowania wydawców i wylądowała w szufladzie. Pół żartem pół serio pisarz ma nadzieję, że mimo wszystko, ktoś kiedyś doceni ten utwór i go wydrukuje.

Piotr Bojarski i Zbigniew Kaczmarek

W 2011 r. Kryminałem Kryptonim Posen Piotr Bojarski debiutował w roli powieściopisarza. Książka otwiera 8-tomowy cykl, którego głównym bohaterem jest komisarz Zbigniew Kaczmarek. Koncepcji powieści, która jest połączeniem kryminału, historii alternatywnej i science fiction, bez wątpienia nie da się odmówić oryginalności. Akcja powieści rozgrywa się w pod koniec II wojny światowej, w świecie przedstawionym, w którym Polska jest sojusznikiem hitlerowskich Niemiec i właśnie wygrywa w światowym konflikcie u boku Wehrmachtu. Tuż przed uroczystą, mającą uczcić frontowe sukcesy, paradą w Warszawie, w Poznaniu zaczyna się niebezpieczna politycznie seria morderstw. Sprawa zostaje powierzona Kaczmarkowi, któremu pomaga jego kuzyn, kapitan Wojska Polskiego, Jan Krzepki.

Już w 2012 r. ukazała się kolejna część serii zatytułowana Mecz. Piotr Bojarski akcję wydarzeń przenosi tym razem do 1938 r., czasu narastającego w Europie napięcia. Komisarz Kaczmarek prowadzi skomplikowana grę z mordercą grasującym w Poznaniu, w tle zaś buzują emocje związane z meczem między miejscową Wartą a zespołem z radzieckiego Charkowa. Za napisany na podstawie tej powieści scenariusz, również zatytułowany Mecz, Bojarski został doceniony Nagrodą Specjalną II edycji Wielkopolskiego Konkursu Scenariuszowego.

Kolejne odsłony przygód poznańskiego śledczego (Rache znaczy zemsta, Pętla, Arcymistrz, Cwaniaki, Szmery) ukazywały się z dużą regularnością, najczęściej w rocznych odstępach. Nie układają się one w ciąg chronologiczny, bowiem autor dość swobodnie wybiera czas opisanych w nich wydarzeń, sięgając poprzez lata 30-te i 20-te aż do okresu kształtowania się granic Polski po I wojnie światowej. Akcję wydanego w maju 2020 r. najnowszego, ósmego, tomu noszącego tytuł: Na całego, Piotr Bojarski przeniósł do tego właśnie momentu.

Piotr Bojarski i Ściema

Mimo historycznego zacięcia pisarza, ma on w swojej bibliografii także współczesne fabuły kryminalne. Za pierwszą z nich, wydaną w 2015 r. i inspirowaną dziennikarskimi doświadczeniami samego autora, powieść Ściema, Piotr Bojarski został nawet doceniony nominacją do środkowoeuropejskiej nagrody literackiej Angelus.

Piotr Bojarski i Bogdan Popiołek

W współczesnych realiach rozgrywa się również drugi cykl kryminalny pisarza, który jego główną postacią uczynił Bogdana Popiołka, nauczyciela historii w gimnazjum. Pierwszą powieść z nowej serii pt. Biegacz Piotr Bojarski oddał w ręce czytelników w 2017 r. Pomysł na książkę przyszedł mu podobno do głowy w trakcie codziennego joggingu właśnie. Rok później do księgarń trafiło Pokuszenie, kontynuacja przygód tropiącego morderców belfra. Akcja powieści osadzona jest we Wschowie, rodzinnym mieście autora.

Piotr Bojarski i Arkady Fiedler

Jedną z najnowszych swoich książek pisarz poświecił niezwykłej postaci Arkadego Fiedlera. Jego biografię, zatytułowaną Fiedler Głód świata, Piotr Bojarski opublikował w lutym 2020 r. Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów dobrej literatury dokumentalnej.