Piotr Borlik
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Piotr Borlik 
  • Książki podróżnicze 
  • Wyczyść

Polski pisarz, autor opowiadań grozy, horrorów i bestsellerowej trylogii kryminalnej.

Piotr Borlik urodził się w 1986 r. w Bydgoszczy. Studiował na miejscowym Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, co przyniosło mu tytuł inżyniera. Po dyplomie rozpoczął pracę w fabryce Sharpa, gdzie podczas długich wieczornych zmian zaczął tworzyć pierwsze opowiadania. Zanim zaczął wydawać na polskim rynku bestsellerowe książki, Piotr Borlik kilka lat spędził w Hiszpanii, której słoneczny klimat uznał za wyjątkowo sprzyjający pisarzom. Najczęściej czyta kryminały, choć ceni sobie każdy rodzaj literatury, o ile jest dobra.

Analityczny umysł pozwala mu nie tylko konstruować misterne intrygi książkowe. Pisarz jest również mistrzem Holandii oraz zdobywcą trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych.

Piotr Borlik i Teatr lalek

Choć już wcześniej w różnych zbiorach i antologiach pojawiały się jego krótkie formy literackie, dopiero publikując w 2017 r. horror Teatr Lalek, Piotr Borlik dał się poznać jako powieściopisarz. Historia Konrada Małeckiego, psychologa prowadzącego prywatną praktykę, którego pacjentki giną w strasznych okolicznościach została dość ciepło przyjęta przez żądnych dreszczów przerażenia czytelników. Autor umiejętnie dawkuje grozę i napięcie, pokazując jak życie głównego bohatera zaczyna zmieniać się stopniowo w prawdziwy koszmar. Teatr Lalek Piotr Borlik skomponował tak, by mimo reguł gatunkowych horroru, nie epatować krwawymi opisami tylko dla nich samych. Owszem, znajduje się w książce kilka mocnych scen, jednak nie one decydują o wymowie całości utworu. Zło, z którym musi mierzyć się Małecki, z każdą stroną staje się groźniejsze i bardziej przerażające i aż do samego finału książki Piotr Borlik nie przestaje skutecznie straszyć czytelnika.

Agata Stec, Artur Kamiński i Piotr Borlik

Po napisaniu kilkunastu opowieści grozy i wydaniu powieściowego horroru, autor postanowił spróbować swoich sił w nieco innym gatunku. Jak sam mówi, zamiast wymyślać nierealne, pochodzące z zewnątrz, zło, jako materię fabularną książki Piotr Borlik postanowił wykorzystać te najstraszniejsze pokłady ciemności, jakie drzemią w człowieku. W ten sposób pisarz zabrał się do wymyślania historii kryminalnej, co szło mu tak dobrze, że inwencji starczyło mu aż na całą trylogię.

Jej pierwszy tom pt. Boska proporcja Piotr Borlik w ręce czytelników oddał w marcu 2019 r. Niczym w klasycznym kryminale, mamy tu duet głównych bohaterów. Jednak ujęcie tego schematu jest w wydaniu autora co najmniej niesztampowe. Para głównych postaci to bowiem rodzeństwo; Agata Stec jest temperamentną, nieprzebierającą w słowach policjantką, a Artur Kamiński to chłodny i wyważony psycholog. Jedyne podobieństwo, które ich łączy to wysoka inteligencja. Akcję powieści Boska proporcja Piotr Borlik rozpoczyna odnalezieniem w gdańskiej palmiarni ciała młodej kobiety. Jednak znalezisko jest dość szczególne, nie tylko ze względu na samą zbrodnię, ale i jej estetyczną aranżację. Zwłoki dziewczyny bowiem został wystylizowane na dzieło sztuki. Śledztwo prowadzi komisarz gdańskiej policji, Agata Stec, która w trudnym środowisku pracy musiała stać się twardsza i bardziej dosadna niż większość jej kolegów. Najbardziej lubi ona działać sama, ale jeżeli już musi prosić kogoś o pomoc, jest to stanowiący jej całkowite przeciwieństwo starszy brat. Artura Kamińskiego cechuje wysmakowana elegancja i chłodny intelekt oraz zawodowe zainteresowanie psychopatycznymi przestępcami.

W drugiej części cyklu, pt. Materiał ludzki, Piotr Borlik rozwija wątek relacji między rodzeństwem i w nieco inny sposób rozkłada akcenty. Sytuacja jest niesamowicie wręcz dynamiczna, a z każdą niemal stroną postać psychologa zaczyna się stawać coraz bardziej znaczącym elementem tej, rozpisanej na trzy części, układanki. Artur proponuje swojej siostrze pomoc w niezwykle mrocznym i pogmatwanym śledztwie, jednak jego rola w coraz szybciej następujących po sobie wydarzeniach staje się coraz mniej jednoznaczna i jasna. Materiał ludzki Piotr Borlik konstruuje jak złożoną logiczną zagadkę (których jest wszak oficjalnym mistrzem), rozwiązania karząc czytelnikom szukać w kolejnej odsłonie przygód swoich bohaterów.

Na szczęście nie było to wielkie wyzwanie, ponieważ finałowy tom swojej trylogii, pt. Białe kłamstwa, Piotr Borlik wydał jeszcze w 2019 r. W tej części autor finezyjnie splata wszystkie wątki i wyjaśnia wcześniejsze tropy w sposób wyjątkowo logiczny i spójny. W powszechnej opinii powieścią Białe kłamstwa Piotr Borlik konsekwencją i przemyślanym rozwiązaniem akcji, udowodnił pisarską klasę i uzasadnił swój tytuł mistrza logicznych zagadek.

Jako że pisarz sprzedał prawa filmowe do swoich książek, być może niezwykłych bohaterów trylogii Piotra Borlika już niedługo będzie można poznać nie tylko na kartach powieści, ale i zobaczyć na ekranie.