Polski prozaik i reportażysta, autor ciekawych fabuł i niebanalnej, nagradzanej literatury faktu. Za reportaż Cudowna nominowany do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu menadżer, z zamiłowania pisarz. Doktor nauk ekonomicznych i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Wydaje również Piotr Nesterowicz Pismo, autorski magazyn społeczno-kulturalno-polityczny, a także udziela się w charakterze publicysty (jego teksty ukazywały się na łamach Nowej Fantastyki, Wysokich Obcasów, Twórczości czy w Tygodniku Powszechnym). Swoją najnowszą książkę, głęboko poruszającą Niepamięć, Piotr Nesterowicz w ręce czytelników oddał w kwietniu 2021 r.
Piotr Nesterowicz na świat przyszedł na początku lat 70-tych w Opolu. Ukończył studia na kierunku Organizacja i Zarządzania Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i może się pochwalić tytułem doktor ekonomii. Większość swojego dorosłego życia związany był z biznesem jako menadżer i konsultant, specjalizował się w rynku telekomunikacyjnym. Zanim zaczął na pełny etat pisać książki, Piotr Nesterowicz przez niemal dekadę pracował w Mckinsey, jednej z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych firm doradczych. Później przeszedł do Tele2, a po jego wykupieniu przez Netię zasiadał w zarządzie firmy. Jak sam otwarcie przyznaje, w zasadzie nigdy nie marzył o karierze literackiej, ani nie myślał o zostaniu pisarzem. Zawsze jednak towarzyszyły mu pewne wewnętrzne narracje, osobiste, tworzone w głowie opowieści, które w pewnym momencie zaczęły domagać się spisania.
Przełomem życiowym było dla niego towarzyszenie rodzicom w ich odchodzeniu. Podczas coraz częstszych odwiedzin w rodzinnym domu po raz pierwszy zdecydował się przelać na papier swoje emocje i refleksję, przeżywaną historię. I chociaż ostatecznie nie doszło do wydania tej książki Piotr Nesterowicz poczuł, że to właśnie pisanie jest tym, czemu chciałby się poświecić. Dość szybko podjął odważną decyzję o porzuceniu dobrze znanego, prestiżowego świata biznesu i wielkich korporacji, by realizować potrzebę tworzenia literatury. Jako pisarz zadebiutował w 2012 r. reportażem Ostatni obrońcy wiary poświęconym dziejom i ostatnim członkom społeczności Starowierców na Podlasiu i Suwalszczyźnie. W kolejnym roku do księgarń trafiła pierwsza fabuła jego autorstwa, klimatyczna powieść fantasy pt. Piasek, która jednak przeszła bez większego echa.
W autorze głośno stało się kilkanaście miesięcy później za sprawą reportażu, który zatytułował Piotr Nesterowicz Cudowna. Przybliża on historię tzw. cudu zabłudowskiego i losy jego głównej bohaterki, opowieść o objawieniu, którego miała doznać w 1965 r. na podlaskiej łące 14-letnia Jadzia, traktując jako przyczynek do szerszej refleksji nad mechanizmami rządzącymi prowincjonalnym społeczeństwem tamtych czasów. Bardzo szybko bowiem po pierwszym zachwycie ukazaniem się Matki Boskiej w Zabłudowie okoliczni mieszkańcy poczuli się zawiedzeni małą spektakularnością cudu, który w ich mniemaniu nie zyskała właściwego rozgłosu i oprawy. Ofiarą ludzkiej zawiści i złośliwości stała się Jadzia, którą sąsiedzi winili za swoje rozczarowanie. Za reportaż Cudowna Piotr Nesterowicz został doceniony Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego oraz nominacjami do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Blisko dwa lata po Cudowniej wydał Piotr Nesterowicz Każdy został człowiekiem, doskonały reportaż, którym udowodnił, że nominacje do dwóch najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce nie były dziełem przypadku. Na historie życia młodzieży wiejskiej, która po II wojnie światowej szukała szczęścia mieście, będące kanwą książki, autor trafił podczas zbieranie materiałów do Cudownej. To wtedy w jego ręce wpadło 9-tomowe wydanie relacji i wspomnień nadesłanych w 1961 r. na konkurs Związku Młodzieży Wiejskiej. Z dokumentów tych na stronach Każdy został człowiekiem Piotr Nesterowicz tka wciągającą narrację o indywidualnym oraz pokoleniowym doświadczeniu naszych rodziców i dziadków.
Mimo że uznanie zdobył literaturą faktu, dwie ostatnie publikacje pisarza to fabuły. Powieść Jeremiasz, to oryginalny, śmiało łamiący schemat konwencji retrokryminał osadzony na klimatycznym Podlasiu. Wzbudził on mieszane uczucia wśród miłośników gatunku – jedni zachwycali się atmosferą i niebanalnym podejściem do tematu, inni narzekali na odstępstwo od klasycznych reguł tego typu narracji.
Również w swojej najnowszej książce, Niepamięć, Piotr Nesterowicz nie boi się realizować autorskiej wizji. Opowieść o rodzeństwie, które w dojrzałym wieku jedzie do rodzinnego domu, by dokonać obrachunków z przeszłością i najbliższymi to bez wątpienia mocna, wymagająca proza. Nie jest to powieść lekka, łatwa i przyjemna, jednak bez wątpienia należy ona do lektur, które niełatwo się zapomina.