Nie znaleziono wyników
Polski pisarz, publicysta, artysta kabaretowy i poeta. Znany z niezwykle popularnego Kabaretu Moralnego Niepokoju. Od blisko dekady pisze również Przemysław Borkowski książki, a najlepiej czuje się w kryminale. W jego dorobku znajduje się 6 powieści, zbiór opowiadań, wydany razem z Mikołajem Cieślakiem i Robertem Górskim tomik poezji oraz sztuka teatralna. Największym uznaniem czytelników cieszy się seria kryminałów z psychologiem Zygmuntem Rozłuckim w roli głównej (nową powieść z tym bohaterem zatytułował Przemysław Borkowski Widowisko). Mimo że jest kabareciarzem, specjalistą od rozśmieszania ludzi i autorem poczytnych kryminałów, nie planują synergicznego połączenia swoich talentów w komedii kryminalnej, bowiem w interesują go o wiele mroczniejsze klimaty.
Urodzony w 1973 r. Przemysław Borkowski pochodzi z podolsztyńskich Dywit i mimo dekad spędzonych w stolicy, wciąż to Warmię uważa za swoje miejsce na ziemi. Z tego też powodu akcja większości jego powieści osadzona jest w krainie młodości autora. Pisarz ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. To właśnie na Wydziale Polonistyki UW poznał kolegów, z którymi w połowie lat 90-tych założył Kabaret Moralnego Niepokoju, od blisko ćwierćwiecza jeden z najpopularniejszych polskich kabaretów. Oprócz kariery w branży rozrywkowej rozwijał równolegle działalność publicystyczną, jego teksty ukazywały się w Onecie, Przekroju, Twórczości i Frondzie. Książki Przemysław Borkowski zaczął wydawać 10 lat temu, bo jak sam mówi, to literatura, czego dowodem jego wykształcenie, była jego pierwszą i największą miłością. Mimo to, co przyznaje, jest pisarzem dość leniwym, stąd stara się pisać o rzeczach, w których orientuje się na tyle, by nie było potrzeby przeprowadzania czasochłonnego researchu.
W charakterze prozaika Przemysław Borkowski debiutował w 2009 r. powieścią Gra w pochowanego. Była to dość oryginalna fabuła będąca gatunkową hybrydą kryminału i science fiction. Akcja skoncentrowana jest wokół tajemnicy zwłok znikających w pewnym, nakreślonym przez autora z niemałą brawurą, futurystycznym mieście. Książka podobno powstawała dość spontanicznie, bez szczególnego przygotowania i planu, z czystej potrzeby snucia opowieści. Na jej stronach Borkowski bawi się różnymi konwencjami oraz daje popis swojej niezwykłej wyobraźni.
Dwa lata po prozatorskim debiucie do księgarń trafił zbiór opowiadań jego autorstwa zatytułowany Opowieści z Central Parku. Składające się na niego teksty są swojego rodzaju pastiszem gangsterskich historii z lat 30-tych i 40-tych, pełnym humoru z elementami groteski. Przygotowanie tej książki Przemysław Borkowski potraktował jako ćwiczenie warsztatowe, okazję do sprawdzenie w krótkiej formie różnych narzędzi i chwytów z literackiego repertuaru.
Druga powieść w swoim dorobku , Hotel Zaświat, Przemysław Borkowski w ręce czytelników oddał w 2013 r. Do pewnego stopnia, jak przyznaje sam pisarz, , ma ona charakter autobiograficzny, zarówno kreacja samego bohatera, jak i świat przedstawiony mają bowiem bezpośredni związek z osobą autora. Jest to klimatyczny, niespiesznie prowadzony thriller z elementami grozy i rozbudowaną warstwą psychologiczną. Główny bohater, Krzysztof Rozkroczny, po latach nieobecności wraca do małej miejscowości na Warmii, w której się wychował, by sprzedać rodzinny dom. Na miejscu jednak dzieją się dość makabryczne i domagające się wyjaśnienia rzeczy…
W 2017 r. powieścią Zakładnik Przemysław Borkowski otworzył cykl kryminalny, którego głównym bohaterem jest psycholog Zygmunt Rozłucki. Jak to często w tego typu literaturze bywa, kluczem do zrozumienia postaci jest jej przeszłość. W dzieciństwie i młodości Zygmunt doznał wielu traum do dziś mających wpływ na jego życie. Ból istnienia topi on w markowych whisky, których (podobnie jak i autor) jest prawdziwym koneserem, a opisy smaku aromatu i barwy poszczególnych trunków należą do najbardziej rozbudowanych w tekście.
Kolejną odsłonę przygód swojego bohatera, zatytułowaną Niedobry pasterz, Przemysław Borkowski w ręce swoich czytelników oddał w 2018 r. Tym razem, mimo własnych poważnych problemów, psycholog zmuszony jest do zajęcia się sprawą brutalnego zabójstwa piętnastolatki. W śledztwie towarzyszy mu jego dawna miłość, a aktualnie bezwzględna dziennikarka. W powieści Niedobry pasterz Przemysław Borkowski udowadnia, że w konwencji kryminalnej czyje się jak ryba w wodzie; sprawnie prowadzi intrygę i kreacje swoich bohaterów oraz finezyjnie myli tropy, by czytelnik nie domyślił się zakończenia.
Trzeci tom cyklu pt. Widowisko Przemysław Borkowski opublikował latem 2019 r. W planach jest co najmniej jeszcze jeden tom poświęcony olsztyńskiemu psychologowi.
Swoją najnowsza książkę, kryminał z elementami thrillera pt. Rytuał łowcy, Przemysław Borkowski wydał w wrześniu 2020 r. Na łamach powieści pisarz zrealizował pomysł fabularny, z którym nosił się od dłuższego czasu. Osią historii jest pościg za mordercą-poetą, którego znakiem szczególnym są wiersze zostawiane przy okaleczonych ciałach ofiar. Śladem psychopaty podążają komisarz Aleksanderski i młoda prokuratorka, Gabriela Seredyńska, która niebezpiecznie wpisuje się w ulubiony typ zwyrodnialca.