Przemysław Semczuk
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Przemysław Semczuk 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz, pisarz i reportażysta. Autor poczytnych powieści i pozycji dokumentalnych opowiadających o czasach PRL-u. Pasjonat powojennej historii Polski i kryminalistyki. Zasłynął jako badacz polskich seryjnych morderców. Słynnym zbrodniarzom PRL-u poświęcił Przemysław Semczuk książki: Wampir z Zagłębia, Kryptonim Frankenstein i M jak morderca. Na swoim koncie ma on również trzy powieści, najnowsza z nich pt. Cyklon ukazała się w 2020 r.

Przemysław Semczuk urodził się w 1972 r. w Głubczycach. Swoją dziennikarską karierę zaczynał na początku lat 90-tych w jeleniogórskiej regionalnej stacji telewizyjnej Test oraz w Gazecie Robotniczej. Zanim zaczął pisać poczytne dokumentalne oraz fabularne książki, Przemysław Semczuk pracował również kilka lat jako menedżer. W 2006 r. wrócił do dziennikarstwa jako współpracownik Newsweek Polska. Współtworzył ukazujący się w 2008 r. na antenie TVP1 program Cienie PRL-u. Jego teksty pojawiały się na łamach Wprost, Focus Historia, magazynu Wysokie Obcasy Extra. W radiu RMF Classic był gospodarzem cyklicznej audycji Zbrodnie ekranowe. Za swoje książki Przemysław Semczuk był wielokrotnie nagradzany. Dokumenty o mordercach siejących postrach w Polsce Ludowej: Zdzisławie Marchwickim i Joachimie Knychale zdobyły wyróżnienia w kolejnych edycjach Festiwalu Reportażu w Lublinie, a pierwsza fabuła jego autorstwa otrzymała nagrodę Srebrnego kluczyka.

Od 2016 r. autor współpracuje jako wykładowca z Maszyną do Pisania, stworzoną przez Katarzynę Bondę szkołą kreatywnego pisania. Na drugą w swoim dorobku pozycję dotyczącą katastrof w PRL zatytułowaną Żywioły otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z jego wiedzy oraz doświadczenia postanowiła skorzystać również policja i od 2020 r. pisarz w szkole policyjnej w Pile prowadzi zajęcia z historii kryminalistyki.

Zatajone katastrofy i Czarna Wołga – Przemysław Semczuk i PRL

Jako autor samodzielnych wydawnictw dziennikarz debiutował w 2011 r. dokumentem Zatajone katastrofy PRL. Na stronach książki Przemysław Semczuk opowiada o wielu o tragicznych wypadkach i katastrofach, do których doszło w czasach Polski Ludowej (w sumie w tym okresie zdarzyło się ich ponad 100). Ówczesna władza pilnowała, by informacje o niektórych z nich nigdy nie ujrzały światła dziennego, a o pozostałych nie były zbytnio nagłaśniane. Dzięki tytanicznej wręcz pracy dokumentacyjnej autor przywraca pamięć o nich.

Swoja następną książkę zatytułowaną Czarna Wołga Przemysław Semczuk w ręce czytelników oddał niespełna dwa lata później. Była to, jak mówił podtytuł, kryminalna historia PRL-u i rzeczywiście autorowi udało się stworzyć wyjątkowo wciągającą opowieść o najbardziej frapujących przestępstwach tego okresu, włączając w to porwanie dziecka w Warszawie, które dało początek, pamiętanej do dziś przez miliony Polaków, miejskiej legendzie o czarnej wołdze.

W następnym roku ukazał się Maluch. Biografia, kolejna pozycja pisarza sięgająca do czasów słusznie i dawno minionych. Kompetentna, ale i w dużej mierze sentymentalna historia cudu polskiej motoryzacji i mrocznego przedmioty pożądania milionów obywateli gierkowskiej i pogierkowskiej Polski, fiata 126p to z pewnością lektura warta poświęcenia odrobiny czasu, szczególnie, że na 2021 r. planowane jest wznowienie tytułu.

M jak morderca - Przemysław Semczuk i seryjni zabójcy PRL

Dużą popularność pisarz zdobył książkami poświęconymi postaciom najgroźniejszych i najbardziej znanych morderców poprzedniej epoki. Pierwsza z nich pt. Wampir z Zagłębia do księgarń trafiła w 2016 r. i traktowała o Zdzisławie Marchwickim, skazanym i straconym w 1977 r. za zabójstwo 14 kobiet, którego sprawa i proces wciąż budzą wiele kontrowersji. W roku następnym ukazał się Kryptonim Frankenstein, dokument analizujący przypadek Joachima Knychały kolejnego wielokrotnego zabójcy działającego na Śląsku. Ostatnią publikację o zbrodniarzu zatytułował Przemysław Semczuk M jak morderca, a jej główny bohaterem jest Karol Kot zwany Wampirem z Krakowa. Zgodnie z zapowiedzią autora jest to ostatnia publikacja tego typu w jego karierze.

Przemysław Semczuk i Komisarz Ciszewski

W 2018 r. kryminałem Tak będzie prościej Przemysław Semczuk zadebiutował w roli powieściopisarza. Fabuła bazuje na prawdziwej historii, niewyjaśnionego do tej pory, zabójstwa sudeckiego przewodnika Tadeusza Stecia, do którego doszło w 1993 r. Nie jest to oczywiście dokument, lecz fikcja wykorzystująca jedynie pewne motywy autentycznych wydarzeń. Zaangażowany w to śledztwo komisarz Ciszewski wraca w 2019 r. w powieści To nie przypadek. Przemysław Semczuk, podobnie jak w przypadku pierwszej części jego przygód, akcję osadza w karkonoskich okolicach, a jej kontekstem i tłem czyni rodzącą się w czasie transformacji przestępczość zorganizowanej zupełnie nowego typu.

Przemysław Semczuk i Cyklon

W 2020 r. pisarz spróbował swoich sił w zupełnie innej tematyce i konwencji gatunkowej. W przejmującej narracji pt. Cyklon Przemysław Semczuk bardzo udanie mierzy się z poetyką mrocznej powieści obyczajowej. Oś fabuły stanowią, nie bez przyczyny, głęboko skrywane rodzinne sekrety sięgające czasów Zagłady i II wojny światowej, których ujawnienie nieodwracalnie zmienia życie bohaterów.