Renata Piątkowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Renata Piątkowska 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Polska pisarka, jedna z najpopularniejszych w naszym kraju współczesnych autorek literatury dziecięcej. W swoim dorobku ma ponad 41 tytułów dla najmłodszych czytelników. Za swoje książki Renata Piątkowska była wielokrotnie nagradzana, mi.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Wieloryb, Nagrodą im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Odznaczona Orderem Uśmiechu i Medalem za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori oraz Medalem Ludziom Czyniącym Dobro. Aż cztery je publikacje znalazły się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Renata Piątkowska przyszła na świat w 1958 r. Z wykształcenia jest socjolożką, absolwentką socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już jako mała dziewczynka zakochała się w literaturze. Ukochanymi towarzyszami jej dzieciństwa były Muminki, Pippi i wszystkie dzieci z Bullerbyn. I chociaż o pisaniu własnych książek Renata Piątkowska zaczęła mysleć bardzo wcześnie, w swoich najwcześniejszych marzeniach widziała się jako baletnicę lub dżokejkę. Miłość do koni przetrwała zresztą do dziś i pisarka wciąż nie wyobraża sobie życia bez swoich czterokopytnych przyjaciół. Aktualnie jeździ już tylko rekreacyjnie, wciąż jednak regularnie odwiedza stajnię, co jest jej ulubioną formą relaksu. Oprócz jeździectwa, kiedy akurat nie pisze, ani nie czyta żadnej książki, Renata Piątkowska lubi spędzać czas na spacerach z psem, gotowaniu dla przyjaciół lub ćwicząc jogę.

Pierwsze książki Renaty Piątkowskiej

Pierwsze historie pisała dla swoich własnych dzieci. Ponieważ mieszkała za granicą, gdzie nie miała dostępu do literatury dla dzieci po polsku (czasy przedinternetowe), postanowiła sama stworzyć ciekawe opowieści dla syna i córki. Opierała je na codziennych wydarzeniach, dodając nieco fantazji i dużą dawkę humoru. Wydania ich na początku nie planowała, jednak kiedy jej twórczością zainteresowało się wydawnictwo BIS, postanowiła zaprezentować swoje pomysły szerszej publiczności. Swoją debiutancką publikację, zbiór historyjek dla najmłodszych pt. Opowiadania dla przedszkolaków, Renata Piątkowska w ręce czytelników oddała w 2004 r. Pomysł okazał się trafiony i pisarka zdecydowała się go rozwinąć w całą serię, której druga część, zatytułowana Opowiadania z piaskownicy, do księgarń trafiła w 2006 r. Zamykający trylogię tom Piegowate opowiadania ukazał się cztery lata później. Jednym z sekretów popularności twórczości pisarki jest jej zdolność do dostrzegania w otaczającej dzieci codzienności potencjału literackiego. Przez to jej historie i bohaterowie stają się wyjątkowo bliscy małym czytelnikom. Pisząc swoje książki Renata Piątkowska, udowadnia że, jak sama lubi mówić, nie trzeba zaraz lecieć rakietą w kosmos, by przeżyć coś niezwykłego – jakąś przygodę.

Renata Piątkowska, Twardy orzech do zgryzienia i inne wychowawcze pomoce

Wiele książek autorki oprócz walorów rozrywkowych posiada dużą wartość edukacyjną oraz pedagogiczną. Mimo wszystko jednak dydaktyka, którą serwuje swoim małym czytelnikom pisarka nie jest w żaden sposób nachalna, nauka wypływa z jej opowiadań wyjątkowo naturalnie. Na stronach takich książek jak Twardy orzech do zgryzienia Renata Piątkowska pomaga rodzicom i dzieciom mierzyć się z mniejszymi i większymi wyzwaniami codzienności. Dzięki wesołym historyjkom rożne dziecięce problemy: lęk przed zastrzykiem, ciemnością, kłopoty z opanowaniem emocji, stają się jakby mniej straszne i prostsze do rozwiązania.

Renata Piątkowska Z przysłowiami za pan brat

Obserwując dzieci, pisarka zdała sobie sprawy, jak niełatwą rzeczą dla młodego człowieka jest ogarnięcie materii językowej w całej jej złożoności. Szczególną trudność sprawia dzieciom frazeologia i przysłowia, czyli wyrażenia, których znaczenie nie jest sumą znaczeń składających się na nie jednostek leksykalnych. Aby pomóc najmłodszym w tych językowych zmaganiach, napisała Renata Piątkowska Mądra głowa zna przysłowia i Z przysłowiami za pan brat, zbiory historyjek pomagających zrozumieć sens popularnych polskich powiedzeń. Z kolei pochodzenie i znaczenie polskich zwyczajów wielkanocnych objaśnia książka Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści.

Dzieci których nie ma i Która to Malala – Renata Piątkowska i książki do zadań specjalnych

Praktycznie od zawsze literatura dziecięca służy oswajaniu dzieci z trudnymi aspektami życia i rzeczywistości. Takie było zadanie np. bajek magicznych i tradycyjnych baśni, nierzadko pełnych makabry i okrucieństwa. Dzisiaj, chociaż zmieniała się kultura i chcemy dzieci jak najdłużej chronić przed złem, wciąż prędzej czy później trzeba znaleźć sposób na skonfrontowanie ich z tematami tj. śmierć, okrucieństwo, niesprawiedliwość czy cierpienie. Od bolesnych spraw nie ucieka również w swojej twórczości Renata Piątkowska. Która to Malala czy Dzieci których nie ma są próbą ubrania w słowa tego, co mniej radosne i nierzadko dla dzisiejszych dzieci niewyobrażalne: dramatycznych losów afgańskiej dziewczynki, okaleczonej przez Talibów czy historię dziecięcego obozu koncentracyjnego w Łodzi, działającego w czasie II wojny światowej.