Richard Louv
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Richard Louv 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Amerykański pisarz, dziennikarz oraz aktywista proekologiczny. Twórca terminu Nature-Deficit Disorder, (tłumaczony najczęściej jako Zespół Deficytu Natury określający zburzenia emocjonalno-poznawcze związane z brakiem kontaktu z naturą), od lat propagujący koncepcję wychowania i życia w zanurzeniu w przyrodzie i zmysłowym kontakcie z otoczeniem przy ograniczeniu sztucznych bodźców, czyli przede wszystkim rzeczywistości wirtualnej i telewizji. Richard Louv książki zaczął pisać jeszcze w latach 80-tych, jednak rozpoznawalność i międzynarodową popularność przyniosła mu jego siódma publikacja z 2005 r. pt. Ostatnie dziecko lasu, w której w pełni sformułował swoją teorię. Jego dorobek doczekał się tłumaczenia na kilkanaście języków i wydań w ponad 20 krajach. W swojej najnowszej książce, Kiedy wzywa nas dzicz, Richard Louv koncentruje się na znaczeniu jakie dla dobrostanu i życiowej harmonii człowieka ma przebywanie wśród zwierząt.

Richard Louv na świat przyszedł w 1949 r. Jak sam wspomina, chociaż nie wychował się na wsi, lecz na przedmieściach, tuż za jego domem rozciągały się pola i las, który był w dzieciństwie jego magicznym miejscem, gdzie przeżył najwspanialsze, najbardziej intensywne przygody i poczynił pierwsze, najważniejsze odkrycia. Doświadczenie to, tamten zachwyt niesamowitością otaczającego go świata, stał się fundamentem jego osobowości i mimo upływu kolejnych dekad pozostał na tyle żywy, by stać się trwałym sposobem jego funkcjonowania, który starał się przekazać także swoim synom.

Zanim jednak za sprawą swojej siódmej książki zatytułowanej Ostatnie dziecko lasu Richard Louv zdobył międzynarodowe uznanie i rozgłos, pracował jako dziennikarz i publicysta. Jego teksty pojawiały się na łamach takich gazet jak: The New York Times, The Washington Post, The Times of London, był również stałym felietonistą The San Diego Union -Tribune. Sukces wydawniczy sprawił, że jako osoba powszechnie słuchana, obdarzona niemałym społecznym zaufaniem mocno zaangażował się w różnorodną działalność publiczną. Założył i do niedawna zarządzał Children and Nature Network, wspierająca i propagującą powrót dzieci na łono natury, honorowo współprzewodniczył kanadyjskiemu stowarzyszeniu Child in Nature Alliance, był również członkiem rad doradczych Biophilic Cities oraz International Association of Nature Pedagogy. Za swoją działalność edukacyjno-społeczną, publikacje i książki Richard Louv był również wielokrotnie nagradzany: w 2007 r. otrzymał za osiągnięcia w służbie publicznej m.in nagrodę Coxa Clemson University oraz nagrodę Paula K. Petzoldta od Wilderness Education Association, a rok później Medal Audubon przyznawany przez National Audubon Society.

Richard Louv i Ostatnie dziecko lasy, czyli jak ocalić nasz dzieci przed zespołem deficytu natury.

W 2005 r. opublikował Richard Louv Ostatnie dziecko lasu, książkę, od której zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Na jej stronach usystematyzował, wyłożył i nazwał swoją teorię zespołu deficytu natury, której elementy pojawiały się już w jego wcześniejszych tekstach. Autor uważa, że generalnie współczesne dzieci wychowują się w alienacji nie tylko od przyrody, ale i, ogólniej rzecz ujmując, bezpośredniego sensualnego doświadczenia otaczającego je świata. Nie odkrywają wszystkimi zmysłami rzeczywistości, przez co ich doświadczenia są bardzo ubogie i ograniczone, co znacząco wpływa na cały ich rozwój oraz późniejszy dobrostan. Richard Louv postuluje, by przywrócić dzieci naturze, stworzyć im warunki do dokonywania swoich własnych odkryć i przeżywania związanych z tym emocji – zachwytu pięknem i niesamowitością świata. Autor proponuje też pewne działania, które w skali społeczeństwa czy rodziny mogą służyć harmonijnemu rozwojowi dzieci.

Richard Louv i Witamina N

Ponad dekadę po ukazaniu się Ostatniego dziecka lasy wydał Richard Louv Witaminę N, w której nacisk całkowicie położył na praktykę. Książka to typowy poradnik, zbiór konkretnych rozwiązań mających pomóc w nawiązaniu kontaktu z naturą, nauczenia się sposobów na zafascynowanie przyrodą dzieci i spędzeniu wspólnego czasu poza domem. Na stronach Witaminy N Richard Louv zawarł aż 500 pomysłów na różnego rodzaju zabawy i aktywności na łonie natury, a także wiele inspirujących historii i porad.

Richard Louv i Gdy wzywa nasz dzicz

W 2019 r. w ręce czytelników oddał Richard Louv Gdy wzywa nas dzicz. Jak więź ze zwierzętami może zmienić nasze – i ocalić ich – życie, publikację, w której całkowicie koncentruje się na znaczeniu, jakie dla dobrostanu zarówno naszego gatunku, jak i całej planety ma podejście człowieka do zwierząt. Jest to poruszająca narracja o tym, jak bardzo przekształcony przez ludzi, współczesny cyfrowy świat staje się miejscem coraz trudniejszym do życia nie tylko dla zwierząt, które masowo wymierają poddane presji środowiskowej homo sapiens, ale przede wszystkim dla nas samych.