Robert Jordan
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Robert Jordan 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Zmarły w 2007 r. amerykański pisarz. Znany przede wszystkim ze swoich fabuł fantasy. Należał do grona autorów, którzy tworzyli serię o Conanie Barbarzyńcy wykreowanym przez Roberta E. Howarda. Uważany za jednego z najwybitniejszych kontynuatora tradycji tolkienowskiej w literaturze fantasy. Swojego najpopularniejszego cyklu Koło Czasu Robert Jordan nie zdołał ukończyć. Na podstawie jego notatek tę bestsellerową serię zamknął Brandon Sanderson.

James Oliver Rigney Jr., znany światu jako Robert Jordan, urodził się w 1948 r. w Charleston w Południowej Karolinie. Przyszły pisarz już jako dziecko uwielbiał książki. W wieku 4 lat przypadkowo, przy pomocy starszego brata, nauczył się czytać i nim ukończył 5. rok życia z wypiekami na twarzy śledził przygody bohaterów Marka Twaina i Juliusza Verne’a. Jednak zanim sam zaczął pisać bestsellerowe książki, Robert Jordan zdążył jeszcze zostać bohaterem wojennym. Z Wietnamu, w którym służył dwie tury, przywiózł aż kilka odznaczeń. Wróciwszy do kraju, zrobił licencjat z fizyki na Military College of South Carolina, a po dyplomie znalazł zatrudnienie w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych jako inżynier.

Był wielkim miłośnikiem historii i sportów; uwielbiał polowania, żeglarstwo i wędkarstwo. Poza wyglądem, z tolkienowskim Gandalfem łączyło go również zamiłowanie do fajek, których był zapalonym kolekcjonerem. Zaczął pisać pod koniec lat 70-tych. Pierwsza książkę z kultowej serii Koło Czasu Robert Jordan oddał w ręce czytelników ponad 20 lat później. Szybko zdobył sobie pozycje jednego z najpopularniejszych autorów nurtu high fantasy, świadomie czerpiąc w swoich najsłynniejszych fabułach z całego bogactwa spuścizny i tradycji tolkienowskiej. Wiele książek pisarza redagowała jego żona, Harriet McDougal, z zawodu redaktorka. W 2006 r. Jordan poinformował publicznie o swojej chorobie, dość rzadkiej i nieuleczalnej amyloidozie serca. Mimo zakwalifikowania do leczenia eksperymentalnego postępów choroby nie udało się zatrzymać. Pisarz zmarł półtora roku po ujawnieniu swojej choroby później i został pochowany na cmentarzu przy kościele St. James Church w Goose Creek, niedaleko swojego rodzinnego miasta.

Wojownik Altaii, Robert Jordan i Reagan O’Neall

Podobno swoją pierwszą powieść zatytułowaną Wojownik Altaii Robert Jordan ukończył w 13 dni. Historia Wulfgara, przywódcy plemienia Altaii, nawiązująca nieco klimatem i poetyką do klasycznej opowieści o Conanie Barbarzyńcy, nie stała się jednak debiutem literackim autora. Wskutek rozlicznych zawirowań związanych z prawami wydawniczymi tekst na publikację czekał ponad 40 lat. Wojownik Altaii miał swoją premierę niemal 12 lat po śmierci swojego twórcy, w 2019 r.

Pisarz debiutował na początku lat 80-tych sagą Fallona. Wtedy też poznał on swoją żonę, która była redaktorką pierwszej części trylogii, wydanej przez autora pod pseudonimem Reagan O’Neall. W ciągu dekady Jordan wydał jeszcze siedem powieści w cyklu o Conanie Barbarzyńcy oraz, pod nazwiskiem Jackson O'Reilly, western Cheyenne Raiders.

Robert Jordan i Koło czasu

Mimo dekady obecności na rynku, dopiero cyklem Koło czasu Robert Jordan zdobył międzynarodową, sławę, uznanie, a w końcu status pisarza kultowego. To stworzone z wielkim rozmachem uniwersum high fantasy jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej się sprzedających w historii. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 14 milionów egzemplarzy cyklu, zaś na całym świecie liczba ta przekracza 80 milionów. Pierwszy tom sagi zatytułowany Oko świata Robert Jordan zaczął pisać w 1984 r. jednak w księgarniach znalazł się on dopiero w 1990 r. W tym samym roku ukazała się również druga cześć cyklu Wielkie polowanie, a wkrótce trzecia odsłona tej wielkiej narracji pt. Smok Odrodzony. Świat, stworzony na kartach tej epickiej serii cechował rozmach i precyzja godna samego Tolkiena, zresztą pisarz zawsze przyznawał się do inspiracji twórczością autora Władcy Pierścieni. Koło czasu Robert Jordan planował początkowo na 6 tomów, później zamierzał zamknąć swoja opowieść w 12 księgach. Śmierć zastała go w trakcie pracy nad ostatnią, finałową częścią. Ostatecznie cykl liczy 14 części (i prequel), ponieważ wybrany do zakończenia Koła Czasu Brandon Sanderson potrzebował aż 3 tomów, by zamknąć wszystkie prowadzone w historii wątki.