Robert Ludlum
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Robert Ludlum 
  • języki: 3 
  • Ezoteryka 
  • Wyczyść

Robert Ludlum to dziś już najprawdziwszy klasyk sensacyjnej literatury popularnej. Jego thrillery to kultowe teksty popkultury i naturalne źródło inspiracji oraz punkt odniesienia dla innych twórców. Swoje książki Robert Ludlum sprzedał w ok. 300 milionach egzemplarzy, w przekładzie na ponad 30 języków, co w pewnej mierze tłumaczy siłę ich oddziaływania kulturę popularną.

Pisarz urodził się w Nowym Yorku w 1927 r., a więc w czasach niezwykle trudnych, czasach Wielkiego Kryzysu, który wpływał nie tylko na indywidualne biografie, ale nieodwracalnie zmienił cały światowy porządek. Jednak dzięki finansowej i społecznej pozycji rodziców młodemu Ludlumowi groza tamtych lat została w dużym stopniu zaoszczędzona. Mógł poświecić się nauce, rozwijaniu pasji, poszedł na studia. W 1945 r. wstąpił do piechoty morskiej, słynnych Marines, jednak wojskowej kariery nie zrobił.

Za to zanim zdecydował się zawodowo pisać Robert Ludlum książki, z powodzeniem próbował swoich sił jako aktor oraz producent przedstawień teatralnych, muzycznych i telewizyjnych. W młodości zagrał w ponad 200 produkcjach telewizyjnych oraz wystawił, na samym Brodwayu, sztukę The Owl and the Pusssycat.

Najważniejsze książki Roberta Ludluma (poza Bournem oczywiście)

W 1971 r. wydając Dziedzictwo Scarlattich Robert Ludlum zadebiutował jako pisarz. Sensacyjna fabuła osadzona w dramatycznym momencie rozstrzygania się losów II wojny światowej bardzo przypadła czytelnikom do gustu. Powieść okazała się dużym sukcesem, niemal z miejsca wskakując na listy bestsellerów. Już na kartach tej książki Robert Ludlum pokazał, że doskonale umie budować napięcie i utrzymywać je na bardzo wysokim poziomie aż do ostatnich stron. Nic więc dziwnego, że podobnie dużym powodzeniem cieszył się thriller Weekend z Ostermanem, który do księgarń trafił rok później.

Dzięki sukcesowi, jaki odniosły jego pierwsze książki, Robert Ludlum nie miał wątpliwości co do wyboru dalszej Ścieszki życiowej. Od początku lat 70-tych zdecydował się na karierę pełnoetatowego pisarza, co zaowocowało imponującym wprost dorobkiem. Do swojej śmierci w 2001 r. zdołał on zostać autorem blisko trzydziestu fabuł, z których większość zdobyła pozycję światowych bestsellerów.

Do najważniejszych z nich zaliczyć należy Manuskrypt Chancellora (1977), Mozaikę Parsifala ( 1982) czy Kryptonim Ikar (1988).

Trylogia Bourne’a Roberta Ludluma

W 1980 r. miała miejsce premiera pierwszej książki Roberta Ludluma, której głównym bohaterem jest Jason Bourne. Tożsamość Bourne’a, pierwsza część sensacyjno-szpiegowskiej trylogii, opowiada historię uratowanego z morza przez rybaków mężczyzny, który wskutek urazu całkowicie stracił pamięć. Poszukiwanie swojej tożsamości okaże się jednak dla Bourne’a nie tylko niebezpieczne, ale i obarczone innymi poważnymi konsekwencjami. Druga część przygód bohatera pt. Krucjata Bourne’a ukazała się w 1986 r., a zamykające trylogię Ultimatum Bourne’a w 1990 r.

Trylogia Bourne’a okazała się absolutnym hitem i wszystkie jej części bezdyskusyjne uznawane są za najważniejsze książki w dorobku pisarza. Duży udział w kreowaniu ogromnej popularności miał oczywiście przemysł filmowy. W pierwszej dekadzie XXI w. powstały ekranizacje wszystkich części trylogii z ikoniczną rolą Matta Damona w roli Jasona Bourne’a, które uczyniły z postaci Ludluma najprawdziwszego bohatera popkultury.

Spadkobiercy uniwersum Bourne’a

Jason Bourne okazał się bohaterem na tyle atrakcyjnym i nośnym marketingowo, że po śmierci Roberta Ludluma (2001) nikt; ani wydawcy, ani czytelnicy, ani branża filmowa, nie był gotowy na pożegnanie z nim. Zdecydowano, że pałeczkę po zmarłym twórcy postaci przejmie inny pisarz, by dokończyć jego dzieła. Sytuacja taka miała zresztą miejsce nie tylko w przypadku cyklu o Bournie, bowiem na podstawie notatek zmarłego pisarza powstał szereg powieści napisanych przez różnych autorów.

Na dalszego twórcę uniwersum Bourne’a wybrany został Eric van Lustbader. Spod jego pióra wyszło jeszcze 10 tomów przygód tego niezwykłego bohatera. Jako pierwsze wydał (2004) Eric van Lustbader Dziedzictwo Bourne’a, które zostało sfilmowane (wciąż z Mattem Damonem w roli Jasona Bourne’a) w 2012 r. Wiodący nowe życie pod przybranym nazwiskiem, znów staje się celem, wobec czego musi powrócić do wszystkiego, czego nauczył się jako superagent CIA. Druga część sequeli oryginalnej trylogii do księgarń trafiła w 2007 r. pt. Zdrada Bourne’a. Od tego momentu właściwie co roku miejsce miała premiera książki z nazwiskiem Bourne’a w tytule (Zdrada Bourne’a, Sankcja Bourne’a, Mistyfikacja Bourne’a, Cel Bourne’a, Świat Bourne’a, Imperatyw Bourne’a...). Ostatni tom pt. Zagadka Bourne’a Eric van Lustbader opublikował w 2016 r.