Robert Makłowicz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Robert Makłowicz 
  • języki: 2 
  • Sci-fi 
  • Wyczyść

Polski krytyk kulinarny, znawca oraz koneser kuchni galicyjskiej i sięgającej korzeniami dawnego cesarsko-królewskiego państwa Habsburgów. Jeden z najbardziej popularnych i lubianych celebrytów zajmujących się tematyką kulinarną. Przez długie lata połowa charyzmatycznego duetu Bioknt-Makłowicz. Gawędziarz i epikurejczyk, niemalże ikona popkultury, którego szalenie charakterystyczny język i styl bycia, można by określić mianem memicznych. Gospodarz licznych programów telewizyjnych oraz audycji radiowych. Pisze również Robert Makłowicz książki, a od 2020 r. prowadzi także autorski kanał na Youtube.

Być jak Robert Makłowicz

Robert Makłowicz na świat przyszedł w 1963 r. w Krakowie i ze swoim rodzinnym miastem (oraz Galicją) do tej pory jest silnie związany. Nadal tu mieszka, choć aktualnie swój czas dzieli między Kraków i słoneczną Dalmację, gdzie ma dom i spędza kilka miesięcy w roku (co nie zmieni faktu, że wciąż niezmiennie czuje się Krakusem). Co wie każdy, kto oglądał jego programy i czytał książki, Robert Makłowicz pochodzi z niezwykle zróżnicowanej etnicznie i kulturowo rodziny, w której spotkały się tradycje ormiańskie, polskie, ukraińskie, a także węgierskie i austriackie. Co dodaje mu jeszcze więcej egzotyki, krytyk deklaruje się jako katolik obrządku ormiańskiego.

Po maturze zdanej w krakowskim V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego, Makłowicz podjął studia na wydziale prawa, a następnie historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1989 r. wyjechał na kilkanaście miesięcy do pracy w wielkiej Brytanii, gdzie zetknął się z bogactwem różnych tradycji kulinarnych i zafascynował tym zjawiskiem. To zainspirowało go po powrocie do związania swojej przyszłości z krytyką kulinarną. Zaczynał w Gazecie Wyborczej, z którą współpracował długie lata (później pisał także dla Wprost, Neewsweeka czy Przekroju) jednak jego prawdziwa, przyznać trzeba, wyjątkowo błyskotliwa, kariera zaczęła się od cieszącego się wyjątkową popularnością programu Podróże kulinarne Roberta Makłowicza emitowanego w latach 1998-2008 w TVP. Dzięki budzącemu sympatię sposobowi bycia i ogromnemu talentowi gawędziarskiemu Makłowicz podbił serca widzów i w błyskawicznym tempie stał się prawdziwą medialną gwiazdą. Nikt nie potrafi bowiem snuć opowieści o jedzeniu, jego historii i kulturze, jak właśnie on. Nic więc dziwnego, że od razu po zakończeniu jednego programu powstał następny, Makłowicz w Podróży, którego był gospodarzem, a jego współpraca Z Telewizją Polską zakończyła się ostatecznie w 2017 r. Wtedy też przeniósł się on do Food Network, a w 2020 r. uruchomił własny kanał na Youtube.

Robert Makłowicz i książki (nie tylko kucharskie)

Swoją pierwszą książkę zatytułował Robert Makłowicz CK kuchnia. Publikacja premierę miała w 1995 r i od tego momentu doczekała się 2 wznowień i statusu klasyka. Na jej stronach autor niezwykle barwnie opowiada o najbliższej mu, wywodzącej się z Austro-Węgier, tradycji kulinarnej, umiejętnie rozgrywając żywe wśród Polaków CK sentymenty. Ponieważ autorem jest Robert Makłowicz, książka pełna jest nie tylko przepisów, ale i anegdot, których styl i humor to powód, dla którego po dzieła krytyka chętnie sięgają nierzadko ludzie niezbyt zaineresowani kulinariami, lubiący za to soczystą narrację.

Kilka tytułów, m.in. Listy przypieczętowane sosem czy Dialog języka z podniebieniem, krytyk popełnił także w kolaboracji z innym specjalistą od smaków, Piotrem Bikontem, a na fali popularności telewizyjnych podróży Roberta Makłowicza powstały także książki (Smak Węgier i Fuzja smaków). Za swoją najważniejszą publikację uznaje Robert Makłowicz Cafe Museum. To także jego najbardziej osobista książka, będąca zbiorem przygód autora, anegdot i ciekawych momentów z jego życia. W publikacji tej najpełniej realizuje się niezwykły talent gawędziarski tego szalenie czarującego, i umiejącego ze swojego uroku korzystać, człowieka. Pełna humoru opowieść płynie lekko i swobodnie, autentycznie zaciekawiając czytelnika i fundując mu kilka godzin naprawdę przyzwoitej rozrywki. Nie dziwi więc, że Robert Makłowicz za Cafe Museum został doceniony Nagrodą Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.

Robert Makłowicz i Dalmacja

Ostatnia publikacja Roberta Makłowicza, Dalmacja. Książka Kucharska, ukazała się dość dawno, bo w 2015 r. Autor, pasjonat i znawca zarówno bałkańskiej kuchni, jak i historii, zaprasza na jej stronach w dość niezwykłą, okraszoną pięknymi zdjęciami, podróż. Z Dalmacją Makłowicz związany jest osobiście od lat, ma nawet w tym regionie dom, który zakupił po tym, jak pokonany przez ugrofiński język Madziarów, zrezygnował z planów zbudowania swej drugiej siedziby na Węgrzech.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.