Roman Konik
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Roman Konik 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Filozof, publicysta oraz pisarz. Autor zarówno publikacji popularnonaukowych, pozycji dokumentalnych, jak i powieści. Pisząc (także te fabularne) książki, Roman Konik często daje jasny wyraz swojemu katolicko-prawicowemu światopoglądowi oraz systemowi wartości. Swoją najnowsza publikację zatytułowaną Wstęga Mobiusa Roman Konik wydał pod koniec września 2020 r. Jest to pierwsza fabuła sensacyjna w jego dorobku.

Urodzony w 1968 r. Roman Konik jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie stoi na czele Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się wokół historii idei i estetyki. Uczony od wielu lat jest również zaangażowanym publicystą i aktywnym uczestnikiem społeczno-kulturowego dyskursu reprezentującym zdecydowanie jego prawą stronę. Jako redaktor filozof związany jest z kwartalnikiem Opcja na Prawo, zakładał i redaguje kwartalnik filozoficzny Studia Philosophica Wratislaviensia, przewodniczy stowarzyszeniu Polskie Forum Filozoficzne.

Czego można się domyślić, sięgając po jego książki, Roman Konik jest również wielkim pasjonatem malarstwa, szczególnie twórczości Leona Wyczółkowskiego. Sam jest także malarzem amatorem, a oprócz tego zapalonym podróżnikiem i fotografem. Owocem jego pasji podróżniczej jest Chinlandia. Roman Konik o Państwie Środka, rozmawia na jej stronach z Damianem Leszczyńskim. W luźnej formie z pogranicza eseju i felietonu obaj autorzy snują rozważania i liczne dygresje o specyfice, kulturze i mieszkańcach najludniejszego i chyba obecnie już najpotężniejszego państwa na świecie.

Roman Konik i Inkwizycja

Swoją pisarską karierę Roman Konik zaczynał od apologii oraz polemik z pewnymi, ugruntowanymi w społecznym i kulturowo-historycznym dyskursie, poglądami. Jego debiutem książkowym była poświęcona postaci Augusto Pinocheta Czarna legenda generała. W publikacji tej próbuje on zaproponować nieco inne spojrzenia na uznawanego często za krwawego despotę chilijskiego dyktatora. W tym samym roku w ręce czytelników oddał Roman Konik W obronie Inkwizycji, książkę poświęconą instytucji będącej w naszej kulturze synonimem opresji i brutalnego ucisku. Mające w nowoczesnym świecie niezwykle zły PR Święte Oficjum w ujęciu autora zdecydowanie traci na złowieszczości. Demonizację Inkwizycji przypisuje on wpływom Oświecenia, a w szczególności XVIII-wiecznym środowiskom libertyńskich myślicieli. Na stronach książki Roman Konik zdecydowanie decyduje się na pójście pod prąd dominującej narracji historyczno-kulturowej, która w samej organizacji i jej funkcjonariuszach upatruje krwawego aparatu religijnej opresji oraz jednej z największych plam na sumieniu Kościoła Rzymskokatolickiego.

Do wątku inkwizycyjnego autor powraca kilka lat później w swojej pierwszej fabule. Powieść historyczną Ischariot Roman Konik opublikował w 2010 r. Wszystkim fanom opowieści z dawnych czasów zaproponował w niej podróż do średniowiecza, a konkretnie do pierwszej połowy XIV w. i początków wielkiej schizmy. Barwne, opowiedziane w konwencji łotrzykowskiej przygody ciekawych bohaterów to bez wątpienia największy walor tej wartej zainteresowania pozycji.

Roman Konik i opowieść o rotmistrzu Pileckim

W swoim ma również dorobku ma pisarz pozycje biograficzne, poświęcone jego ulubionemu malarzowi Lonowi Wyczółkowskiemu oraz jednemu z największych polskich bohaterów XX w. Witoldowi Pileckiemu. W wydanej w 2013 r. powieści historycznej Znamię na potylicy. Opowieść o Rotmistrzu Pileckim Roman Konik maluje jednak nie tylko portret pomnikowego herosa, ale przede wszystkim niezwykłego człowieka, przyoblekając jego legendę w bliski czytelnikowi konkret.

Roman Konik i Wstęga Möbiusa

Najnowsza propozycja autora to pełna napięcia i akcji sensacyjna fabuła, a więc pod względem tematyki i gatunku zupełna nowość w jego wykonaniu. Thriller Wstęga Möbiusa Roman Konik oddał w ręce czytelników jesienią 2020 r. i trzeba powiedzieć, że do wyzwania, jakim była stworzenie mocnej współczesnej narracji podszedł on zupełnie bez kompleksów. Książka skoncentrowana jest wokół Adriana i Bernarda, braci bliźniaków, sierot wychowanych w domu dziecka. Adrian szalenie inteligentny, ale i cierpiący na całościowe zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu dzięki pomocy brata, swoim niezwykłym talentom i beznamiętnej bezwzględności staje się królem przestępczego podziemia i faktycznym władcą miasta. Jednak jego ambicje i nieznająca granic żądza władzy, prędzej czy później musi doprowadzić do konfrontacji z równie groźnym przeciwnikiem.