Sigrid Nunez
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Sigrid Nunez 
  • języki: 2 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Amerykańska pisarka, jedna z najbardziej docenianych przez krytykę współczesnych autorek. Laureatka National Book Award i wielu innych wyróżnień. Niegdyś asystentka Susan Sontag, zaliczanej do najwybitniejszych intelektualistek XX w. Książki Sigrid Nunez zostały przetłumaczone na 25 języków i cieszą się uznaniem na całym świecie. W jej dorobku znajduje się 8 powieści, liczne opowiadania i eseje oraz tom wspomnień poświęcony Susan Sontag. W polskim przekładzie dotychczas ukazały się 3 tytuły jej autorstwa, w tym bestsellerowy i wielokrotnie nagradzany Przyjaciel, powszechnie uznawany za prawdziwe literackie wydarzenie ostatnich lat.

Sigrid Nunez na świat przyszła (1951) i do dziś mieszka w Nowym Jorku. Ze strony matki ma pochodzenie niemieckie, zaś po ojcu chińsko-panamskie. Mimo że w rodzinie nie było tradycji naukowych, czy ogólniej mówiąc– intelektualnych (matka zajmowała się domem, a ojciec pracował w gastronomii), Sigrid miała szerokie zainteresowania i ambicje, by się rozwijać i zdobyć wykształcenia. Ukończyła studia w Barnard College na Uniwersytecie Columbia. Pierwsze zawodowe kroki stawiała jako asystentka w The New York Review of Books. Tam też poznała Sigrid Nunez Susan Sontag, która później została jej mentorką i przyjaciółką.

Na długo zanim ukazały się jej bestsellerowe książki, Sigrid Nunez postanowiła postawić wszystko na jedną kartę i poświecić się całkowicie literaturze oraz karierze akademickiej. Nigdy nie wyszła za mąż, nie ma też dzieci, za to bez wątpienia udało jej się stworzyć kilka wartościowych, ponadczasowych narracji, a także osiągnąć status powszechnie poważanej intelektualistki. Jej teksty regularnie ukazywały się i ukazują w najbardziej prestiżowych media, m.in. The New York Times, The Paris Review, Harper’s, The Believer, The Threepenny Review, Tin House i The Wall Street Journal. Od lat autorka buduje swoją karierę akademicką, wykładała na Columbia University, Princeton, Boston University, była również pisarką rezydentką m.in. w Amherst, Smith, Baruch, Vassar, Syracuse, University of California, Irvine. Aktualnie związana jest z Uniwersytetem Bostońskim.

Chociaż, a może właśnie dlatego, że swoje książki Sigrid Nunez tworzy niespiesznie i wydaje dość rzadko, jak do tej pory ma w swoim dorobku zaledwie 8 powieści, a niemal każda premiera tytułu sygnowanego jej nazwiskiem staje się literackim wydarzeniem. Polskiego wydania doczekały się trzy publikacje autorki: Sempre Susan. Wspomnienia o Susan Sontag, Pełnia miłości i jej najsłynniejsza fabuła Przyjaciel. Sigrid Nunez jednak to wciąż w naszym kraju marka dopiero odkrywana i, o czym świadczy chociażby liczba przekładów, czekająca dopiero na właściwe docenienie.

Przyjaciel Sigrid Nunez

Przyjaciel, Sigrid Nunez najsłynniejsza i najbardziej utytułowana powieść, była pierwszym tytułem autorki wydanym na polskim rynku. Książka ukazała się w 2019 r., kilkanaście miesięcy po światowej premierze. Jest to, podobnie jak i poprzednie narracje pisarki, proza najwyższej próby – kameralna, lecz intelektualna, zapadająca w serce lektura, która zostaje w pamięci na długo. Poruszająca opowieść o radzeniu sobie ze stratą, rożnych odcieniach i rodzajach przyjaźni, zyskała powszechne uznanie krytyki, a także wszystkich miłośników dobrej, refleksyjnej literatury, niemal z miejsca stając się światowym bestsellerem. W historii anonimowej pisarki, która próbuje poskładać swój świat po samobójczej śmierci przyjaciela (bynajmniej nie kryształowej postaci) i buduje zaskakującą więź z psem zmarłego, znajdującym się pod jej opieką, autorka zawarła także przenikliwy obraz nowojorskiego literackiego establishmentu. Za powieść Przyjaciel Sigrid Nunez została doceniona w 2018 r. National Book Award.

Sigrid Nunez i Pełnia miłości

Jesienią 2020 r. ukazała się w naszym kraju Pełnia Miłości Sigrid Nunez. Jest to druga książka pisarki, która doczekała się polskiego przekładu i nie lada gratka dla wszystkich fanów jej niezwykłego talentu. Tu również narracja koncentruje się wokół międzyludzkich relacji i emocji wiążących ludzi ze sobą, w tym różnym wydaniom i granicom przyjaźni. Pisarka materię powieści tka z wielu mikrohistorii, zgromadzonych przez główne bohaterki podczas ich życia – są to ich własne doświadczenia oraz zasłyszane czy opowiedziane przez innych ludzi słodko-gorzkie fragmenty egzystencji.

Sigrid Nunez i Susan Sontag

Dopiero wiosną 2021 r., a więc blisko dekadę po jej premierze, wydano w Polsce Semper Susan. Wspomnienie o Susan Sontag. Sigrid Nunez publikację tę poświęca jednej z najwybitniejszych intelektualistek XX w., która była jej mentorką i z którą łączyła ją silna, choć skomplikowana więź. W czasach swojej młodości Nunez była jej asystentką, a także przez jakiś czas, jako partnerka jej syn, niemal rodziną. Obie kobiety w pewnym okresie mieszkały nawet razem. Semper Susan to prawdziwa uczta dla wszystkich fanów dobrej prozy non-fiction, literacka fascynująca opowieść wspaniałej pisarki o innej wspaniałej pisarce, właścicielce jednego z najbystrzejszych umysłów i najostrzejszych piór swoich czasów.