Simon Sebag Montefiore
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Simon Sebag Montefiore 
  • języki: 3 
  • Erotyka 
  • Wyczyść

Brytyjski pisarz, historyk, prezenter filmów dokumentalnych i dziennikarz, specjalizujący się w historii Rosji i Związku Radzieckiego. Autor poczytnych powieści oraz pozycji dokumentalnych. Członek Royal Society of Literature. Za swoje, wydawane w ponad 20 językach, książki Simon Montefiore był wielokrotnie nagradzany; na jego koncie znajduje się m.in. History Book of the Year at the 2004 British Book Awards, LA Times Book Prize for Best Biography, the Costa Book Award, the Bruno Kreisky Award for Political Literature czy Le Grand Prix de la Biographie Politique.

Simon Sebag Montefiore urodził się w 1965 r. w Londynie w starej i poważanej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Jego brat, Hugh Sebag-Montefiore, jest również pisarzem i żurnalistą. Rodzina wywodzi się z Hiszpanii, z której wskutek historycznych zawieruch, poprzez Włochy, gdzie zmieniła nazwisko na Montefiore, trafiła do Wielkiej Brytanii. Najsłynniejszy z przodków Simona, żyjący ponad 100 lat Sir Moses Montefiore, odgrywał znaczną role w XIX-wiecznej Anglii. Pracujący z Rothschildami finansista, był nie tylko znanym filantropem, ale i jednym z pierwszych syjonistów oraz, jako przewodniczący Board of Deputies of British Jews, reprezentantem krajowej społeczności żydowskiej. Z kolei matka Simona, Phyllis April Jaffé, wywodzi się z również zacnej, pochodzącej z Litwy, żydowskiej rodziny o naukowych tradycjach.

Simon Montefiore ukończył Ludgrove School oraz Harrow School. W tej drugiej stawiał pierwsze dziennikarskie kroki jako redaktor szkolnej gazetki The Harrovian. W 1983 r. młody naczelny przeprowadził nawet wywiad z samą Margaret Thatcher. Naukę kontynuował w Cambridge, gdzie zrobił doktorat z filozofii. Zanim napisał swoje najpopularniejsze książki Simon Montefiore robił karierę finansisty, pracował jako dziennikarz; w latach 90-tych podróżował po byłym związku Radzieckim, z którego przesyłał korespondencje prasowe. Jego żoną jest brytyjska pisarka Santa Montefiore.

Swoją pisarską karierę zaczynał w 1991 r. od fikcji literackiej. Premiera pierwszej książki Simona Montefiore, King's Parade, nie była, eufemistycznie mówiąc, sukcesem. Recenzje były dość jednoznacznie nieprzychylne; Spectator określił wręcz powieść jako żenująca i głupiutką. To na kilka lat ostudziło zapał pisarza, jednak w 1997 r. powrócił on na rynek wydawniczy fabułą My Affair with Stalin.

Od Katarzyny Wielkiej do młodego Stalina – pierwsze dokumentalne książki Simona Montefiore

Swoją pierwszą dokumentalną książkę zatytułowaną Katarzyna Wielka i Potiomkin Simon Montefiore wydał w na początku XXI w. Napisana z polotem fascynująca historia romansu jednej z najpotężniejszych kobiet w historii świata z hrabią Potiomkinem została ciepło przyjęta przez czytelników i doceniona przez krytykę. Pełna sensacji oraz obyczajowej i historycznej egzotyki opowieść szybko przyniosła autorowi popularność. Za monografię Katarzyna Wielka i Potiomkin Simon Montefiore otrzymał nominacje do nagród Samuela Johnsona, Duffa Coopera i Marsh Biography Prize.

Niedługo później w księgarniach znalazła się kolejna dokumentalna pozycja jego pióra. Książką Stalin. Dwór czerwonego cara Simon Montefiore udowodnił, że sukces jego poprzedniej publikacji nie był przypadkiem. Podczas pracy nad tym tytułem pisarz wykonał ogromną pracę, sięgając do wielu, niekiedy dotąd słabo opracowanych, źródeł i dokumentów, wykorzystał również materiały, które zgromadził podczas swojej podróży po terenach byłego Związku Radzieckiego. Nagrodzona British Book Award i uważana przez niektórych za najlepszą biografię radzieckiego dyktatora, książka bez wątpienia ugruntowała renomę autora.

Do postaci Józefa Wissarionowicza pisarz wrócił 4 lata później. W monografii Młody Stalin Simon Montefiore opisuje drogę tego prostego Gruzina do władzy absolutnej w największym państwie świata. Opowiada między innymi o jego barwnym kaukaskim dzieciństwie i młodości, szukając w nim pierwszych źródeł i zapowiedzi późniejszych zbrodni Soso. Dla Simona Montefiore Stalin to postać budząca grozę, ale i ciekawość, która udziela się czytelnikowi. Młody Stalin zdobył szereg nagród zdecydowanie potwierdzając pozycję autora na rynku.

Simon Montefiore, Saszeńka i Moskiewska Trylogia

W 2008 r. fabułą Saszeńka Simon Montefiore wrócił na rynek wydawniczy jako powieściopisarz. Jest to pierwsza cześć trylogii nazywanej moskiewską, zaczynającej się u progu rewolucji październikowej, a kończącej w czasach II wojny światowej. Sensacyjna akcja, barwni bohaterowie i narracja to bez wątpienia największe atuty tego cyklu. Kolejny tom zatytułowany Serafima. Pewnej zimowej nocy ukazał się w 2013 r., a 4 lata później powieścią Czerwone niebo Simon Montefiore sfinalizował całą serię.

Simon Montefiore i Romanowowie

Monumentalną, ponad 800-stronicową monografię Romanowowie 1613-1918 Simon Montefiore w ręce czytelników oddał w 2016 r. Mimo pewnych kontrowersji, które wywołała w środowisku historyków, książka okazała się ogromnym sukcesem i bestsellerem. Kulisy władzy i życia prywatnego jednej z najpotężniejszych dynastii nowożytnego świata opisane ze swadą przez autora okazały się wyjątkowo ciekawą lekturą.

Simon Montefiore i Jerozolima – biografia najświętszego z miast

Z ogromnym uznaniem spotkała się także najbardziej chyba osobista z książek autora, goszcząca na 1 miejscu listy bestsellerów New York Timesa, Jerozolima. Biografia. Simon Montefiore na jej stronach podejmuje próbę opowiedzenia dziejów tego wyjątkowego miasta, od czasów biblijnych aż do powstania państwa Izrael. Jego talent zaś sprawia, że podróż, w którą zabiera czytelnika ,jest prawdziwą przygodą.