Stephen Hawking
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Stephen Hawking 
  • Literatura piękna 
  • Wyczyść

Brytyjski astrofizyk, fizyk teoretyczny i kosmolog, autor światowych bestsellerów i prawdziwa gwiazda popkultury. Jednogłośnie i powszechnie uznawany za jeden z najtęższych umysłów wszechczasów. Profesor Uniwersytetu Cambridge i Kalifornijskiego Instytutu Technicznego w Pasadenie, najmłodszy w historii członek Royal Society i Papieskiej Akademii Nauk. Ponadto kawaler niezliczonych orderów i odznaczeń, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego i Medalu Wolności.

Stephen Hawking urodził się 1942 r. jako pierworodne dziecko Franka i Isobel Hawkingów. Jego ojciec był biologiem specjalizującym się w medycynie tropikalnej, szefem wydziału parazytologii National Institute for Medical Research. Młody Stephen odebrał gruntowne wykształcenie i na wyraźne życzenie ojca rozpoczął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po kilku jednak latach, by móc kontynuować swoje badania astrofizyczne, przeniósł się do lepiej wyposażonego w sprzęt do obserwacji kosmosu Cambridge. Z tą uczelnią też związał swoje dalsze naukowe losy.

Jeszcze podczas studiów u Hawkinga zdiagnozowano twardnienie zanikowe boczne, neurodegeneracyjną chorobę prowadzącą do postępującego paraliżu całego ciała i śmierci. Co ciekawe, lekarze dawali modemu pacjentowi 2-3 lata życia, natomiast zmarły w 2018 r. naukowiec żył z chorobą blisko 50 lat, co jest ewenementem na skalę światową. Mimo cierpienia i ogromnych ograniczeń fizycznych przez całe życie był on niezwykle aktywny, a swoje badania prowadził aż do samej śmierci. Pisał Stephen Hawking książki popularnonaukowe i teoretyczne rozprawy, wykładał, angażował się charytatywnie i towarzysko, występował w programach i serialach telewizyjnych. Znany był z dużego, nierzadko ironicznego, poczucia humoru.

Stephen Hawking bez wątpienia był fenomenem. W zasadzie chyba jedynym na świecie naukowcem, zajmującym się spekulacją teoretyczną na najwyższym poziomie, którego teorie nawet dla specjalistów były nie lada intelektualnym wyzwaniem, a który jednocześnie był popularny i znany niczym gwiazda rocka.

Popularnonaukowe książki Stephena Hawkinga

Wyjątkowy status, uwielbianego przez masy geniusza, jaki osiągnął fizyk nie był by możliwy bez jego niezwykłej medialnej charyzmy i pisarskiego talentu. Gdziekolwiek się bowiem pokazał, zawłaszczał całą uwagę audytorium. Potrafił również pisać Stephen Hawking książki o fizyce i kosmosie, które czytało się jak najlepsze kryminały. Każda premiera nowego tytułu sygnowana jego imieniem była prawdziwym wydarzeniem na rynku wydawniczym, niecierpliwie wyczekiwanym prze czytelników. Gdy w 1988 r. własnym sumptem wydawał Stephen Hawking Krótką historię czasu, swoją pierwszą popularnonaukową publikację, z pewnością nie spodziewał się, że będzie ona okupować listę bestsellerów British Sunday Timesa aż 237 tygodni.

Jak się jednak okazało, miał on wyjątkowy talent do wyjaśniania skomplikowanych zagadnień w prosty i komunikatywny sposób, trafiający do zwykłych zjadaczy chleba. Dzięki Hawkingowi astrofizyka i fizyka teoretyczna zawędrowała pod strzechy i stała się popularnym, wręcz medialnym, tematem. Sukces, który odniosła Krótka historia czasu Stephen Hawking przyjął z niemałym zaskoczeniem, lecz również bezbłędnie wykorzystał w celach popularyzacji nauki. W 1993 r. ukazał się jego zbiór wykładów i artykułów pt. Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje, kontynuujący popularyzatorskie dzieło.

Jednak prawdziwe wzmożenie pisarskiej działalności naukowca nastąpiło od początku nowego millenium. W 2001 r. wydał Stephen Hawking Wszechświat w skorupce orzecha, będący rozwinięciem jego bestsellerowej Krótkiej teorii czasu. Rok później ukazała się swoista antologia najważniejszych prac w dziejach fizyki i astronomii On The Shoulders of Giants. The Great Works of Physics and Astronomy. Dotychczas nie doczekała się ona polskiego tłumaczenia. W 2005 r. w ręce czytelników oddał Stephen Hawking Jeszcze krótszą teorię czasu, napisaną w duecie z amerykańskim fizykiem Leonardem Mlodinowem. Jest to kolejne uaktualnienie i rozwinięcie Krótkiej historii czasu, tym razem poświęcone m.in. mechanice kwantowej i teorii strun.

Wydając Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania, Stephen Hawking dał kolejny dowód swojego wyjątkowego talentu do zwięzłego opowiadania o najtrudniejszych zagadnieniach. Na łamach tej książki bez zbędnego teoretyzowania odpowiada na męczące ludzkość pytania tj. Skąd się wzięliśmy? I Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą?

Ma również na swoim koncie, w duecie z córką Lucy, wielki astrofizyk serię książek przeznaczonych dla młodszych czytelników. Bywają one często nazywane Harrym Potterem bez czarów. W 2007 r. powieścią pt. George i tajny klucz do wszechświata Stephen Hawking otworzył trylogię dziecięcą opowiadającą o tajemnicach kosmosu. W dwuletnich odstępach latach ukazały się kolejne dwie części cyklu: George i poszukiwanie kosmicznego skarbu oraz George i Wielki Wybuch.