Nie znaleziono wyników
Kanadyjski pisarz, uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych twórców fantasy, autor kultowego 10- tomowego cyklu Malazańska Księga Poległych, cieszącego się na całym świecie ogromną popularnością i statusem klasyki gatunku. Czterokrotnie nominowany do nagrody Locus i dwukrotnie do nagrody World Fantasy Award, z wykształcenia archeolog i antropolog, z zamiłowania malarz-amator. Zanim pod koniec poprzedniego stulecia opublikował Steven Erikson Ogrody księżyca, pracował, zgodnie ze swoim wykształceniem, jako archeolog i antropolog. W polskim tłumaczeniu ukazała się duża część, choć nie całość, jego twórczości obejmującej kilka dodatkowych serii osadzonych w malazańskim uniwersum. Na przekład wciąż czeka najnowsza, otwierająca tzw. Trylogię świadków, powieść pisarza pt. The God is not willing.
Autor Malzańskeij Księgi Poległych urodził się jako w 1959 r. w Toronto jako Steve Rune Lundin. Wychowywał się w Winnipeg, przez kilkanaście lat razem z rodzina, żoną i dziećmi, mieszkał także w Wielkiej Brytanii, dokąd przeniósł się w połowie lat 90-tych. W młodości interesował się archeologią, ukończył studia licencjackie z archeologii na Uniwersytecie w Manitobie. W tym samym czasie zaczął również, na akademickich kursach kreatywnego pisania, swoją literacką przygodę. Ostatecznie zwyciężyła pasja literacka i zamiast kontynuować magisterskie studia na archeologii w 1983 r. pisarz zdecydował się rozwijać swój warsztat na kursach kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wiktorii, jest również absolwentem prestiżowego Iowa Writers' Workshop. Zanim jednak zaczął wydawać pod pseudonimem Steven Erikson książki z cyklu Malazańska Księga Poległych, które przyniosły mu międzynarodową sławę, pod własnym nazwiskiem przez ponad półtorej dekady przepracował jako archeolog terenowy (specjalizując się w kamiennych narzędziach i sztuce prehistorycznej) oraz opublikował cztery niezauważone niemal przez krytykę, a dziś w dużym stopniu zapomniane, tytuły. Pierwszy z nich, A Ruin of Feathers, cykl opowiadań o przygodach pewnego archeologa w Ameryce Środkowej powstał w ramach pracy dyplomowej na Iowa Writers' Workshop. Prace kontynuował dzięki stypendium i ostatecznie jego debiut został wydany przez niewielkie kanadyjskie wydawnictwo TSAR. Kolejna narracja była laureatem Anvil Press International 3-Day Novel Contest, jednak przeszła bez echa, podobnie zresztą jak i trzecia pt. Revolvo and other Canadian Tales. Swoją, zgodnie z jego własnym określeniem, pierwszą prawdziwą powieść,This River Awakens, pisarz wydał już po wyjeździe do Anglii. Ponieważ w Zjednoczonym Królestwie nie łatwo było znaleźć zatrudnienie w zawodzie archeologa, podjął, planując przejście na literackie zawodowstwo, pracę w angielskiej centrali Toyoty.
Jednak droga kanadyjskiego archeologa do pisarskiej sławy okazała się dość długa i wyboista. Przełom nadszedł w 1999 r. kiedy to wydał on, już pod pseudonimem Steven Erikson, Ogrody księżyca, pierwszy tom swojego monumentalnego cyklu high fantasy, znanego na całym świecie jako Malazańska Księga Poległych. Sam pomysł, jak i zarys fabuły serii jest dużo starszy. Powstał on jeszcze w latach 80-tych we współpracy z jego przyjacielem (również archeologiem) Ianem Cameronem Esslemontem, początkowo jako uniwersum gry RPG, a nieco później scenariusz filmowy. Ideę stworzoną do spółki z Esselmontem, dopracował i twórczo rozwinął w powieść na początku kolejnej dekady Steven Erikson już samodzielnie. Wówczas jednak nie znalazł się żaden wydawca chętny do jej publikacji i Ogrody księżyca na swój czas musiały poczekać jeszcze kilka lat. W końcu powieść kupiła Random House, zawierając jednocześnie z autorem umowę na kontynuację serii. Zaprojektowany z ogromnym prawdziwie epickim rozmachem 10-tomowy cykl okazał się międzynarodowym sukcesem wydawniczym, czyniąc z autora jednego z najważniejszych współczesnych twórców fantasy. Chociaż w 1999 r. liczył na to nawet Steven Erikson, Malazańska Ksiega Poległych nie tylko sprzedała się w wielomilionowym nakładzie, ale i powszechnie uważana jest za jedno z najbardziej znaczących dokonań w historii gatunku – Fantasy Book Review umieścił ją na drugim miejscu zestawienia 10 najlepszych książek fantasy, a Paste Magazine umieścił na liście najlepszych serii fantasy wszech czasów.
W uniwersum malazańskim umieścił również Steven Erikson Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu, wydany także po polsku cykl koncentrujący się na niektórych bohaterach oryginalnej serii. Spod pióra pisarza wyszedł również trzytomowy prequel Księgi znany jako Trylogia Kharkanas. Swój udział w literackiej rozbudowie malazańskiego świata ma również współtwórca leżącej u jego źródeł koncepcji, Ian Cameron Esselmont, będący autorem 6 tytułów w nim osadzonych.
W 2017 r. w ręce czytelników oddał Steven Erikson Cenę szczęścia, swoja pierwszą powieść science fiction. Fabuła opowiadająca o pozaziemskiej interwencji mającej ocalić coraz bardziej zagrożony przez ludzką cywilizację ekosystem naszej planety, bez jest głosem pisarza w coraz mocniej wybrzmiewającej dyskusji na temat kryzysu klimatycznego, z którym mierzy się ludzkość.