Susan Hill
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Susan Hill 
  • Biznes, rozwój, prawo 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka i krytyczka literacka, autorka bestsellerowych powieści, opowiadań i historii dla dzieci. Od 1972 r. członkini Royal Society of Literature. Jedna z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych prozaiczek ostatniego półwiecza. Susan Hill książki pisze od 60 lat i ma w swoim dorobku ponad 50 tytułów, w tym wiele bestsellerów. Jej powieść Ptak nocy znalazła się w finale Nagrody Bookera, a ona sama dwukrotnie zasiadała w jury tego ,najważniejszego po Noblu, literackiego wyróżnienia. Na swoim koncie pisarka ma również Whitbread Award, Somerset Maugham Award i John Llewelyn Rhys Prize. W uznaniu zasług została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

Susan Hill na świat przyszła w 1942 r. w nadmorskim Scarborough, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Rodzinne strony trwale zapisały się w sercu pisarki, która to właśnie im, jak twierdzi, zawdzięcza niezbędną w jej zawodzie wrażliwość i wyobraźnię. Akcję niejednej swojej książki Susan Hill osadziła wśród krajobrazów i scenerii, w jakich sama się wychowywała, a którym bliskość żywiołu morza dodaje klimatu i tajemniczości.

Ze Scarborough wyjechała wraz z rodziną w 1958 r., przenosząc się do Coventry gdzie jej ojciec dostał pracę w fabryce samochodów. Jeszcze jako dziecko przyszła pisarka zdradzała zainteresowania teatrem i literaturą. W 1963 r. ukończyła studia na renomowanym King’s College i rozpoczęła karierę dziennikarki oraz krytyczki literackiej.

Pierwsze książki Susan Hill

Jako powieściopisarka debiutowała bardzo wcześnie, bo jeszcze na początku studiów, fabułą Enclosure. Jednak recenzje pierwszej książki Susan Hill trudno nazwać przychylnymi. Krytyka nie była gotowa na naruszającą tabu obyczajowe twórczość kobiet i podejmowanie przez tak młodą autorkę śmiałej tematyki erotycznej uznała za przekroczenie. Nieprzychylny odbiór debiutu nie zniechęcił na szczęście pisarki i od początku lat 60-tych do księgarń regularnie trafiały tytuły jej autorstwa: powieści, sztuki teatralne, zbiory opowiadań i literatura dziecięca. W 1963 r. ukazała się powieść Do me a favour, a kilka lat później Gentleman and Ladies i A Change for the Better. Pierwsze poważne sukcesy literackie przyszły na początku nowej dekady, kiedy to aż trzy książki Susan Hill zyskały spory rozgłos i renomę. Pierwszą z nich była niepokojąca, genialnie wręcz napisana powieść psychologiczna pt. Jestem królem zamku, pozycja z gatunku tych, które raz przeczytana pozostawiają niezatarte wrażenie do końca życia. Za powieść tę autorka została doceniona Somerset Maugham Award. Również jej zbiór opowiadań Albatros doczekał się wyróżnienia. W 1972 r. o młodej pisarce zrobiło się głośno dzięki pięknemu Ptakowi nocy. Za sprawą tej, nominowanej do Bookera i nagrodzonej Whitbread Award, książki Susan Hill zyskała międzynarodową sławę ugruntowaną wydaną w 1983 r. Kobietą w czerni.

Susan Hill i Kobieta w czerni

Najbardziej znaną szerokiemu odbiorcy książką pisarki mimo upływu niemal 40 lat od jej premiery pozostaje chyba Kobieta w Czerni. Susan Hill tą, nawiązującą do tradycji powieści gotyckiej, jednak zupełnie nowocześnie straszną, historią zapoczątkowała całą serię fabuł wydawanych z podtytułem A Ghost story (Opowieść o duchach). Okazało się, że straszenie czytelników idzie jej doskonale i książka szybko stała się prawdziwym hitem. W 1989 r. nakręcono jej pierwszą adaptację, a w 2012 r. na ekrany kin wszedł oparty o tę ponadczasową historię film z Danielem Radcliffem w roli głównej. Kobieta w czerni Susan Hill została również zaadaptowana na potrzeby teatru i od ponad 30 lat można ją oglądać na londyńskim West Endzie. Jest to drugie, po Pułapce na myszy Agathy Christie, najdłużej nieschodzące z afisza przedstawienie w historii tej sceny. W lutym 2021 r. Kobietę w czerni polskim czytelnikom przypomniało wydawnictwo Zysk i S-ka, które wydało powieść we wspólnym tomie z inna przerażającą i równie stylową historią Susan Hill, Rączką.

Susan Hill i zagubieni w mroku dusz ludzie czystego serca

Bardzo dużym sukcesem okazały się także kryminalne książki Susan Hill, określane często ze względu na kompozycję i rozłożenie akcentów kryminałami psychologicznymi. Pierwsza z nich, otwierająca czteroczęściowy cykl z inspektorem Simonem Serraillerem, nosząca tytuł W labiryncie ulubionych miejsc, ukazała się w 2005 r. i z miejsca zdobyła siebie uznanie miłośników nietypowych i oryginalnych odmian gatunku. Powieść przez 6 tygodni nie schodziła ze szczytów brytyjskich list bestsellerów. Rok później do księgarń trafiła druga odsłona przygód enigmatycznego policjanta pt. Ludzie czystego serca. Trzeci tom serii, Zagubieni w mroku dusz, Susan Hill opublikował jeszcze w tym samym roku (w Polsce książka została podzielona na 2 tomy). W polskich księgarniach dostępna jest jeszcze następna cześć, Zaklęci w milczeniu, jednak polskiego przekładu wciąż nie doczekał się ostatni tom, Shadows in the street.