Sylwia Borowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Sylwia Borowska 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Polska dziennikarka, publicystka, pisarka. Przez blisko 30 lat opowiadała o znanych ludziach w kolorowej prasie lajfstylowej. Sylwia Borowska książki zaczęła wydawać kilka lat temu i dziś w ma w swoim dorobku już 4 tytuły, większość, bo aż 4 z nich, poświęcone są zagadnieniom współczesnej kultury żydowskiej. Jedynie najnowsza publikacja, wydany w połowie 2020 r. Tinder, porusza zupełnie inną tematykę.

Sylwia Borowska to doświadczona i dojrzała dziennikarka, latami budująca swoją karierę i pozycje zawodową. Zajmowała się kulturą w TVP, współpracowała również z TVN. Później na stałe związała się z rynkiem prasy kobiecej. Jako wolny strzelec pisała dla Zwierciadła i Sukcesu, szefowała działowi kultury w Gali, kilka lat spędziła w redakcji Party, kierując działem Życie Gwiazd, później przeniosła się do działu reportażu magazynu Pani i Vivy, gdzie stanęła na czele działu krajowego, by następnie dołączyć do zespoły Flesza. Swoją wiedzą i wyjątkowo bogatym doświadczeniem dzieliła się ze studentami dziennikarstwa SWPS. W tym czasie przeprowadziła setki wywiadów i rozmów ze znanymi osobami i poznała związany z tym warsztat od podszewki. Jak twierdzi, nie ma nudnych osób, rzecz w tym żeby znaleźć odpowiedni klucz do swojego rozmówcy, który pozwoli wydobyć jego opowieść. Kiedy postanowiła pisać Sylwia Borowska książki, umiejętności te okazały się bezcenne.

Sylwia Borowska i Mój mąż Żyd

Dużym przełomem w jej życiu okazał się związek z Izraelczykiem. Kolejne wizyty w kraju ukochanego mężczyzny zaowocowały fascynacją żydowska kulturą i muzyką, a ostatecznie zupełnie nowym rozdziałem nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. Poznając coraz lepiej mieszkających w Izraelu ludzi, dziennikarka nie mogła oprzeć się zawodowej pokusie głębszego zbadania tematu. Napisanie książki Sylwia Borowska uznała za dość naturalną konsekwencję swoich poszukiwań. I chociaż relacja z jej izraelskim partnerem nie przetrwała prozy codziennego życia oraz konkurencji z rodzinnymi i zawodowymi zobowiązaniami, trwała okazała się ciekawość izraelskiej specyfiki, społeczeństwa i kultury. I tak w 2018 r. do księgarń trafił Mój mąż Żyd, tom zbierający rozmowy z Polkami, które wybrały życie w Izraelu przy boku żydowskich mężów. Na publikacje składa się 8 wywiadów i choć historie ich bohaterek są bardzo różne, tylko w przypadku jednej z nich wyjazd i decyzja o zamieszkaniu w Izraelu poprzedzały decyzje o zamążpójściu. Na stronach książki Sylwia Borowska stara się pokazać różne aspekty wyboru życia w zupełnie obcym kraju i odmiennej kulturze, z czym nieuchronnie wiązała się również zmiana religii (chociaż żaden z mężów rozmówczyń dziennikarki nie był ortodoksyjnym Żydem, do takich środowisk bowiem obce kobiety, gojki, nie mają wstępu). Autorka celowo ułożyła spisane przez siebie opowieści chronologicznie, aby pokazać społeczne zmiany zachodzące w Izraelu na przestrzeni ostatnich kilku dekad, kiedy to kraj stopniowo coraz bardziej unowocześniał się, otwierał i laicyzował. Choć, jak sama przyznaje, spuścizna i kultura żydowska nieodłącznie związane są z religią mojżeszową i najbardziej religijny Żyd ze światowej diaspory jest mniej żydowski od najbardziej świeckiego rodaka mieszkającego w Izraelu.

Sylwia Borowska i Sekret

W następnym roku po swoim debiucie w ręce czytelników oddała Sylwia Borowska Sekret, książkę będącą zbiorem opowieści ludzi, potomków w 2 i 3 pokoleniu ofiar holokaustu, którzy w pewnym momencie, nierzadko za sprawa przypadku, odkryli swoje żydowskie pochodzenie. Każdy z rozdziałów książki, poza jednym, powstał na podstawie rozmowy z jednym bohaterem. W tomie Sekret Sylwia Borowska zadbała to, by historie jej rozmówców wybrzmiały bez żadnych zakłóceń. Redagując tekst na kształt monologów, oddaje im głos całkowicie.

Sylwia Borowska i Ślub pod chupą, czyli jak zostać Żydówką

Na początku 2020 r. opublikowała Sylwia Borowska Ślub pod chupa, kolejny tytuł skoncentrowany wokół polsko-żydowskich historii miłosnych. Chupa, czyli tradycyjny ślubny baldachim żydowski, symbolizuje wejście bohaterek w tradycję męża. Uderza w tych narracjach, że wybór życia w zgodzie z nią, dzięki ścisłym ramom kulturowym, regulującym niemal każdy wymiar codzienności, przynosi kobietom silne poczucie bezpieczeństwa i stabilizację.

Sylwia Borowska i Tinder

Dopiero ostatnią, czwartą, swoją publikację dziennikarka poświęca zupełnie odmiennej niż żydowska tematyce. Na jej stronach (zgodnie z tytułem) Sylwia Borowska zdradza, jak korzystać z Tindera i nie zwariować. To swoisty poradnik bezpiecznego i skutecznego korzystania z tej popularnej aplikacji, przeznaczony dla wszystkich jego użytkowników, zarówno tych szukających prawdziwej miłości, jak i przygody na jedną noc.