Szymon Hołownia
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Szymon Hołownia 
  • języki: 3 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz i publicysta. Ponadto pisarz oraz aktywista społeczny od zawsze deklarujący się jako wierzący katolik. Religia jest ważnym kontekstem jego działalności zawodowej i społecznej. Zarówno swoją publicystykę, jak i książki Szymon Hołownia pisze z perspektywy członka wspólnoty katolickiej i odnosi do zasad wiary oraz nauki społecznej Kościoła. W wyborach w 2020 r. kandyduje na urząd prezydenta RP.

Szymon Hołownia urodził się w 1976 r. w Białymstoku, tam też dorastał oraz ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego (aktualnie Społeczne Liceum Ogólnokształcące Fabryczna 10). Po maturze wyjechał do Warszawy, gdzie przez blisko 5 lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, jednak nauki nie sfinalizował dyplomem. Poszukiwania życiowej drogi dwukrotnie zaprowadziły go do nowicjatu dominikańskiego. Ostatecznie zdecydował się na karierę dziennikarską, którą zaczynał w Gazecie Wyborczej. Od 1997 do 2000 r. pracował w jej dziale kultura. Później, do 2004 r. pisał felietony dla Newsweeka, a w 2005 r., na kilka miesięcy, podjął się kierowania magazynu Ozon. Po tym epizodzie rozpoczął współpracę z Rzeczpospolitą, by następnie na 6 lat związać się ponownie z Newsweekiem. Jego teksty ukazywały się ponadto w Tygodniku Powszechnym, Machinie, Kulturze Popularnej czy Przewodniku Katolickim oraz we Wprost. Poza dziennikarstwem prasowym uprawiał również Szymon Hołowna dziennikarstwo radiowe oraz telewizyjne. Prowadził audycje na antenie Radia Białystok, radia Vox FM oraz Radia PiN. Od 2012 r. przez następne 5 lat szefował stacji Religia.tv. W komercyjnym TVN prowadził przegląd prasy w porannym paśmie Dzień Dobry TVN, a także, w duecie z Marcinem Prokopem, był gospodarzem rozrywkowych show Mam talent! I Mamy cię! Od 2004 r. pisze również Szymon Hołownia książki i może się pochwalić sporym, liczącym 20 tytułów, pisarskim dorobkiem. W 2015 r. został stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego. Swoja działalność publicystyczną zawiesił na czas kampanii wyborczej.

Społeczna i charytatywna działalność Szymona Hołowni

Już w publicystyce, a później na stronach niejednej książki Szymon Hołownia dawał wyraz wrażliwości wobec rożnych przejawów zła i niesprawiedliwości. Swoją troską, obejmował nie tylko ludzi, ale i braci mniejszych czy środowisko naturalne, niejednokrotnie występując w obronie zwierząt oraz w sprawach klimatu. W kwietniu 2013 r. otworzył fundację Kasisi, prowadzącą dom dla sierot w Zambii. Rok później natomiast Szymon Hołownia zaangażował się w powstanie fundacji Dobra Fabryka, która pomaga mieszkańcom najbiedniejszych obszarów świata tj. Bangladesz, Mauretania, Rwanda, Burkina Faso czy , Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Prywatnie jest mężem Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, oficer sił powietrznych RP pilotki myśliwca MiG-29, z którą ma córkę.

Książki Szymona Hołowni

Książkowym debiutem Hołowni był wydany w 2004 r. Kościół dla średnio zaawansowanych, specyficzny przewodnik po kościelnej rzeczywistości dla wszystkich, którzy są jej ciekawi, w szczególności dla niezbyt zorientowanych w religijnej rzeczywistości katolików. Trzy lata później w ręce czytelników oddał Szymon Hołownia Tabletki z krzyżykiem, publikację w lekki i łatwy sposób odpowiadające na szereg praktycznych pytań związanych z wdrażaniem nakazów nauki katolickiej do codziennego życia. Od tego momentu co roku w księgarniach pojawiają się nowe tytuły jego autorstwa, niekiedy są to nawet dwie premiery rocznie. W zasadzie wszystkie spotkały się z ciepłym przyjęciem odbiorców, a część z nich osiągnęła wręcz status bestsellerów. Niektóre książki Szymon Hołownia napisał w duetach, z czego największym powodzeniem cieszyły się Bóg, kasa i rock'n'roll oraz Pół na pół. Układamy sobie życie, będące efektem współpracy z Marcinem Prokopem. Tematyka, którą poruszał w swoich publikacjach była niezwykle różnorodna: historyczna (Ludzie w czasach Jezusa), biblistyczna (Bóg. życie i twórczość, społeczna (Boskie zwierzęta), jednak całą jego twórczość łączy katolicki punkt widzenia.

W ostatniej książce Teraz, albo nigdy Szymon Hołownia zbiera swoje najciekawsze teksty ukazujące się na łamach Tygodnika Powszechnego w latach 2017–2019.