Tim Marshall
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Tim Marshall 
  • języki: 2 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Brytyjski dziennikarz, pisarz i redaktor. Wieloletni redaktor dyplomatyczny i redaktor ds. zagranicznych Sky News i komentator BBC. Specjalista od polityczno-społecznych stosunków międzynarodowych, dyplomata i kibic Leeds United (a także autor Dirty Northern Bastards, książki poświęconej angielskim przyśpiewkom stadionowym). Jego teksty ukazywały się m.in. w The Times, The Guardian, Daily Telegraph i The Sunday Times. Po ponad trzech dekadach pracy jako dziennikarz i korespondent postanowił swoją wiedzę oraz doświadczenie wykorzystać w analitycznych publikacjach. Od kilku lat wydaje Tim Marshall książki, a jego największy bestseller, Więźniowie geografii, okazał się prawdziwym międzynarodowym hitem. Polskiego przekładu doczekały się 4 jego publikacje: Więźniowie geografii, Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat, W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny i, najnowszy tytuł jego autorstwa, Potęga geografii, czyli jak będzie w przyszłości wyglądał nasz świat, który do polskich księgarń trafił we wrześniu 2021 r.

Tim Marshall na świat przyszedł w 1959 r. w Leeds jako Timothy John Marshall. Jego droga do uznania i kariery w mediach była długa oraz wyboista i wymagała od młodego chłopaka bez dyplomu żadnej uczelni niemało konsekwencji, wręcz samozaparcia. Zanim stał się szanowanym dziennikarzem, na długo zanim ukazały się jego pierwsze książki, Tim Marshall zaczynał od najniższego szczebla redakcyjnej hierarchii – był researcherem, kurierem, brał nocne zmiany w redakcji – cały czas ucząc się dziennikarskiego fachu i cierpliwie budując swoją pozycję. Trzy lata był korespondentem IRN w stolicy Francji, współpracował także z BBC, aż w końcu dołączył do zespołu Sky News, z którym związał się na blisko ćwierć wieku. Relacjonował wydarzenia w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Azji, nadawał stałe korespondencje z Jerozolimy, a w latach 90-tych także z ogarniętych wojną Bałkanów; pracował w terenie podczas konfliktu w byłej Jugosławii, jak i zbrojnej interwencji NATO w sprawie Kosowa pod koniec dekady (jako jeden z nielicznych dziennikarzy nie opuścił Belgradu w czasie nalotów Sojuszu). Podczas ostatniej dekady zajmował się również sytuacją w Iraku, Afganistanie, Libii i Syrii. Z narażeniem życia relacjonował wydarzenia z linii frontu kilkunastu zbrojnych konfliktów, pozostając na stanowisku mimo ogromnego niebezpieczeństwa. W 2015 r. Marshall stworzył przeznaczony dla analityków, dziennikarzy, polityków oraz wszystkich zainteresowanych globalną polityką serwis informacyjny thewhatandthewhy.com.

Tim Marshall w teatrze cieni

Swoją pierwszą, wydaną w 2003 r., książkę poświęconą wojnie w byłej Jugosławii i konflikcie o Kosowo zatytułował Tim Marshall W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny. Dziennikarz opisuje tamte wydarzenia jako naoczny świadek, uzupełniając swoją relację o informacje wywiadowcze i przejmujące rozmowy z mieszkańcami ogarniętych konfliktem terenów. Na stronach książki Tim Marshall przeprowadza jednocześnie przenikliwą analizę ich źródeł, przebiegu oraz bezpośrednich i bardziej dalekosiężnych konsekwencji. W teatrze cieni to lektura do głębi wstrząsająca, obnażająca kruchość, uznawanego przez mieszkańców kontynentu za pewną oczywistość, europejskiego dobrobytu i pokoju. Polska premiera tej niezwykle ważnej publikacji miała miejsce dopiero latem 2021 r.

Tim Marshall i Więźniowie geografii

Najpopularniejsza jak do tej pory książka, którą wydał Tim Marshall, Więźniowie geografii, do księgarń trafiła w 2015 r. (pol. wyd. 2017). Publikacja szybko stała się bestsellerem okupującym na szczyty list New York Timesa i Sunday Timesa. Na jej stronach dziennikarz pokazuje i pomaga zrozumieć zależność między położeniem geograficznym państw, a ich kulturą, ekonomią, ustrojem oraz znaczeniem na scenie międzynarodowej. Tim Marshall udowadnia, że bez uważnego spojrzenia na mapę nie sposób pojąć w pełni współczesnyhc idei, ruchów społecznych i polityki. Bez świadomości uwarunkowań geograficznych, jednym słowem, nie da się zrozumieć zawiłości i dynamiki stosunków międzynarodowych. Kilka lat po premierze tytułu ukazała się jego ilustrowana wersja przeznaczona dla młodych czytelników pt. Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat.

Tim Marshall i Potęga geografii

W 2021 r. opublikował Tim Marshall Potęgę geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat. Jest to kontynuacja jego największego hitu, który zapewnił mu rozpoznawalność i sławę na całym świecie, tym razem jednak dziennikarz pokusił się o sformułowanie na podstawie swoich analiz pewnych prognoz. W jego ujęciu już wkrótce na kształt światowego porządku największy wpływ będą inne regiony niż to ma miejsce obecnie. Według autora kluczowe dla całej wspólnoty międzynarodowej wydarzenia będą się działy w Australii, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Sahelu, Etiopii i Hiszpanii, a najostrzejsza rywalizacja miedzy mocarstwami przeniesie się do przestrzeni kosmicznej.