Tomasz Grzywaczewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Tomasz Grzywaczewski 
  • Religia i duchowość 
  • Wyczyść

Polski podróżnik, dziennikarz i pisarz. Członek The Explorers Club i korespondent podczas konfliktów w Donbasie, Górskim Karabachu i Kurdystanie. Autor wielu publikacji naukowych, publicystycznych oraz literatury faktu. W jego dorobku znajduje się kilka tytułów cieszących się uznaniem zarówno wśród czytelników, jak i w środowisku podróżniczym i literackim. Na stronach swojej najnowszej książki pt. Wymazana granica Tomasz Grzywaczewski zaprasza we wspólną podróż śladami granic międzywojennej Polski.

Tomasz Grzywaczewski urodził się w 1986 r. w Łodzi i tam też dorastał. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytet Łódzkiego, a swoją wiedzę pogłębiał w Waszyngtonie na Daniel Morgan Graduate School of National Security w ramach programu Russian Security Studies. W swojej alma mater doktoryzował się ponadto z prawa międzynarodowego. Jego specjalizacja to Europa Centralna i Wschodnia, szczególnie zaś interesują go zagadnienia dotyczące powstałych na terenach dawnego Związku Radzieckiego państw nieuznanych. W swoim naukowym dorobku ma on analizy (Ludowe republiki Donbasu – granice prawa do samostanowienia a fenomen quasi-państw), udział w wielu międzynarodowych konferencjach (15th International Conference Ideologies, Values and Political Behaviours in Central and Eastern Europe) oraz projektach (realizowany we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego oraz Catholic University of Mozambique projekt badawczy pt. Enhancement of the Mozambican academic society and augmenting its role in supporting rural communities facing flagrant violations of human rights). Swoją wiedzą Grzywaczewski dzielił się również jako ekspert na antenie Polskiego Radia 24, Radia Koszalin i Radia Wnet. Współpracuje ponadto regularnie z amerykańskim periodykiem Foreign Policy i portalem Onet. Od 2016 do 2018 r. jako redaktor naczelny prowadził Magazyn Akademicki Koncept.

Tomasz Grzywaczewski oraz podróże małe i duże

Mimo wielu lat oddanym studiom prawniczym, największą pasją, której poświecił Tomasz Grzywaczewski książki i ogrom życiowej energii, są podróże. Jego ciekawość świata ma swoje źródło we wczesnym dzieciństwie i w niemałej mierze stanowi zasługę rodziców. To oni podsunęli mu pewne lektury oraz stworzyli warunki od samorealizacji. Dzięki mamie, wielkiej miłośniczce prozy Alfreda Szklarskiego, szybko odkrył Tomasz Grzywaczewski książki o Tomku Wilmowskim, na cześć którego zresztą otrzymał imię. Powieści z tej serii i filmy o Indianie Jonesie były pierwszymi dziecięcymi fascynacjami, które położyły podwaliny pod marzenia o własnej wielkiej przygodzie. Dorastanie nie oznaczało ich końca. Będąc na studiach, Grzywaczewski nie mógł wyobrazić sobie życia ujętego w ramy korporacyjnej rutyny. Postanowił działać, by jego przyszłość wyglądała inaczej niż ta, która jest udziałem większości absolwentów prawa. Pierwszym znaczącym projektem z jego udziałem był Long Walk Plus Expedition, zorganizowany w 2010 r. wspólnie z Bartoszem Malinowskim i Filipem Drożdżem dla uczczenia 70 rocznicy brawurowej ucieczki grupy więźniów z radzieckiego łagru aż do Indii. Bezpośrednią inspiracją dla przedsięwzięcia był dokument Sławomira Rawicza pt. Długi marsz. Prawdopodobnie gdyby nie lektura tej książki, Tomasz Grzywaczewski robiłby dziś karierę w jednej prestiżowych kancelarii radcowskich.

Tomasz Grzywaczewski i książki

Każda wyprawa zwiększała tylko apetyt na kolejne i szybko podróżowanie stało się dla młodego prawnika sposobem na życie. Niemal każda podróż domagała się też opisania stąd, mimo młodego wieku, globtroter może pochwalić się całkiem pokaźną bibliografią. W 2012 r. wydał Tomasz Grzywaczewski Przez Dziki Wschód. 8000 km śladami słynnej ucieczki z Gułagu, reportaż z jego przełomowej przeprawy z Syberii aż do Indii trasą wyznaczona w 1941 przez więźniów łagru.

O surowym postradzieckim wschodzie opowiada również kolejna książka jego autorstwa. Jest to relacja z epickiej wręcz podróży wzdłuż nieukończonej Transpolarnej Magistrali Kolejowej. Ponieważ, podobnie jak inne monumentalne przedsięwzięcia Stalina, również ten projekt kosztował życie niezliczonych ofiar, trasa bywa nazywana Drogą Umarłych. Opowieść o przeprawie przez tę nieludzką ziemię zatytułował Tomasz Grzywaczewski Życie i śmierć na drodze umarłych.

W 2018 r. do księgarń trafiła kolejna książka pióra podróżnika. Publikacja jest owocem jego wieloletnich studiów nad sytuacją geopolityczną na obszarze dawnego imperium radzieckiego oraz wypraw w tamte rejony. Mimo upływu blisko 3 dekad od rozpadu ZSRR wciąż trudno bowiem mówić o stabilizacji na terenie jego dawnych republik. Tomasz Grzywaczewski Granice marzeń. O państwach nieuznawanych poświęca m.in. Naddniestrzu, Górskiemu Karabachowi, Armenii Zachodniej czy Osetii Południowej, obszarom których nazw próżno szukać na oficjalnych mapach politycznych świata.

Swoją najnowszą książkę pt. Wymazana granica Tomasz Grzywaczewski w ręce czytelników oddał jesienią 2020 r. Publikacja, będąca zapisem wyprawy wzdłuż dawnych granic II RP, powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.