Tomasz Lis
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Tomasz Lis 
  • języki: 2 
  • Literatura piękna 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, publicysta. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych nad Wisłą żurnalistów. W swojej długiej karierze związany był z największymi krajowymi redakcjami. Wielokrotny laureat nagród branżowych, w tym nagrody Kisiela (2005). Jest zdobywcą 9 Wiktorów oraz trzykrotnie tytułu Dziennikarza Roku, dwa razy odbierał statuetkę Telekamery. W 2014 r. za swój wkład w budowanie wolnych mediów w III RP odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niemal od początku swojej kariery wydaje również Tomasz Lis książki. Ma na swoim koncie kilkanaście tytułów.

Tomasz Lis urodził się w 1966 r. w zielonej Górze i tamże wychował. Na studia wyjechał do stolicy i ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Równolegle podjął również studia prawnicze, jednak nie zakończył ich dyplomem. Jeszcze jako nastolatek, w 1984 r., debiutował na łamach Sztandaru Młodych tekstem poświęconym barom mlecznym. Jednak właściwą pracę dziennikarską rozpoczął kilka lat później. Będąc na przedostatnim roku studiów, Tomasz Lis zwyciężył w otwartym konkursie na reportera TVP i 3 maja 1990 r. zadebiutował na antenie telewizyjnej jako prezenter Wiadomości. Od tego momentu jego kariera toczyła się wprost błyskawicznie. W niedługim czasie został głównym sprawozdawcą parlamentarnym TVP, a w latach 1994-1997 był głównym korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie swoich amerykańskich doświadczeń napisał Tomasz Lis książki Tak to się robi w Ameryce, Zawód korespondent i LISt z Ameryki.

Praktycznie od razu po powrocie do kraju dziennikarz porzucił Telewizję Publiczną i przeszedł do nowo powstałej TVN. W stacji pracował 7 lat, prowadząc i tworząc Wiadomości, a na początku nowego stulecia współorganizując pierwszy polski kanał informacyjny TVN24. W tym okresie wydał też Tomasz Lis liczne książki komentujące najważniejsze wydarzenia i procesy zachodzące w polityce oraz życiu społecznym na przełomie wieków. Analizował polskie wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Wielki finał. Kulisy wejścia Polski do NATO) i krajowe zawirowania polityczne (Co z tą Polską?, Nie tylko fakty).

W 2004 r. zmienił stację, zostając szefem i głównym komentatorem polsatowskich wydarzeń. Współpraca z Polsatem trwała do 2007 r., kiedy to Zygmunt Solorz-Żak odsunął dziennikarza od redakcji Wydarzeń. Spekulowano, że miało to związek z krytyką, której nie szczędził pierwszemu rządowi PIS, również na stronach swojej nowej książki, Tomasz Lis.

W 2008 r., na osiem kolejnych lat, dziennikarz wrócił na antenę TVP jako prowadzący i producent swojego autorskiego programu Tomas Lis Na Żywo. Dwa lata później został on redaktorem naczelnym tygodnika Wprost, z którym współpracę zakończył wskutek kontrowersji wokół powstałego w 2012 r. portalu NaTemat, którego Tomasz Lis jest współwłaścicielem. Od 2012 r. do dziś szefuje tygodnikowi Newsweek, ponadto od kilkunastu lat jest stałym komentatorem w piątkowym poranku radia TOK FM.

Dziennikarz ma dwie córki, Polę i Igę, których matką jest jego pierwsza żona, Kinga Rusin. W 2007 r. drugą żoną Tomasza Lisa została Hanna Smoktunowicz. Tomasz Lis jest zapalonym biegaczem, uczestnikiem wielu maratonów polskich i zagranicznych oraz kibicem piłki nożnej (jego ulubionym klubem jest Real Madryt).

Ostatnie książki Tomasza Lisa

Chociaż niemal całe swoje zawodowe życie Tomasz Lis był niezwykle aktywnym publicystą i w księgarniach regularnie pojawiały się sygnowane jego nazwiskiem tytuły, po 2008 r. dziennikarz zrobił sobie kilkuletnią przerwę wydawniczą. Być może miało to związek z zawirowaniami w jego życiu prywatnym i mnogością innych projektów, w które był zaangażowany. Dopiero w 2016 r. oddał w ręce czytelników Tomasz Lis A nie mówiłem?, swoją pierwszą wydaną w drugiej dekadzie nowego wieku książkę. Na tom składają się teksty autora publikowane głównie w Newsweeku w latach 2011-2015, które składają się, najogólniej mówiąc ,na analizę zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych i prezydenckich 2015 r.

Autobiografię pt. Historia prywatna Tomasz Lis wydał 2 lata później. Swoje wspomnienia dziennikarz umieszcza na tle intensywnych przemian zachodzących w Polsce od 1989 r. Na stronach tej, najbardziej osobistej w jego dorobku, książki Tomasz Lis opowiada o tym, jak splatała się jego prywatna historii z historią kraju, pokazując, przy okazji ciekawej anegdoty, ścieżki jego niezwykłej kariery dziennikarskiej.

Swoją nową książkę Umrzeć za Gdańsk. 12 rozmów o Pawle Adamowiczu, wolności i magii Gdańska Tomasz Lis poświecił postaci zamordowanego na początku 2019 r. prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz zginął podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kilkukrotnie ugodzony nożem przez niezrównoważonego psychicznie zamachowca. Ponieważ zabójca wykrzykiwał polityczne i wrogie Platformie Obywatelskiej hasła, tragiczna śmierć prezydenta Adamowicza wywołała ogólnopolską publiczną debatę wokół rosnącej języka nacechowanego nienawiścią do debaty publicznej. W Umrzeć za Gdańsk Tomasz Lis włącza się do tej dyskusji, mając nadzieję, że przyniesie ona otrzeźwienie wśród polityków i coraz bardziej zantagonizowanego społeczeństwa.