Tove Alsterdal
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Tove Alsterdal 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Szwedzka pisarka, dziennikarka i scenarzystka. Autorka nagradzanych kryminałów i thrillerów z elementami sensacji. Dwukrotna laureatka nagrody za najlepszą szwedzką powieści kryminalną roku. Redaktorka Lisy Marklund i autorka scenariusza filmu opartego na powieści Pocztówkowi zabójcy. Książki Tove Alsterdal doczekały się tłumaczenia na 19 języków i cieszą się popularnością także poza rodzinnym krajem pisarki. W jej dorobku znajduje się 6 powieści, a najnowsza z nich, Wiem, że pamiętasz, do polskich księgarń trafiła we wrześniu 2021 r.

Tove Alsterdal na świat przyszła w 1960 r. w Malmö, wychowywała się natomiast w położonej na północy Szwecji Umeå oraz w (będącym dziś przedmieściem Sztokholmu) Jakobsbergu, który opisała w powieści Weź mnie za rękę. Obecnie wraz z córkami mieszka w Sztokholmie. Matka pisarki z wykształcenia była socjolożką, zastępczynią dyrektora ds. spraw społecznych gminy Järfälla, ojciec natomiast uznanym dziennikarzem i Tove po dłuższej chwili szukania swojej życiowej drogi, ostatecznie zdecydowała się pójść w jego ślady. Po ukończeniu szkoły średniej przez jakiś czas pracowała jako pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym Beckomberga, by ostatecznie jednak ukończyć szkołę dziennikarską i budowacć karierę w tym zawodzie. Pracowała dla różnych mediów: radia, prasy, telewizji, a także rozczarowana płytkością medialnego przekazu, tworzyła scenariusze radiowe, teatralne i filmowe. W połowie lat 80-tych, jeszcze podczas studiów dziennikarskich, poznała Lizę Marklund, dziś jedną z najpopularniejszych szwedzkich autorek kryminałów. Znajomość ta przetrwała próbę czasu i zanim zaczęła pisać własne książki, Tove Alsterdal zajmowała się redakcją powieści przyjaciółki. W 2000 r. razem z mężem nabyła dawne laboratorium Alfreda Nobla, w którym przez kilka lat działała scena kabaretowa.

Pierwsze książki Tove Alsterdal

Po latach pisania do gazet oraz tworzenia scenariuszy, przyszedł czas na pierwsze próby literackie. Swoją debiutancką powieść pt. Kobiety na plaży Tove Alsterdal opublikowała w 2009 r. Fabuła początkowo miała być scenariuszem filmowym, jednak producenci uznali, że ze względu na rozmach scenograficzny (akcja dzieje się w 6 krajach) realizacja filmu, na jego podstawie, byłaby zbyt kosztowna. Autorka nie chcąc porzucać swojego pomysłu, postanowiła przekształcić go w narrację, co okazało się ostatecznie strzałem w dziesiątkę. Pełna zagadek i tajemnic historia z poważnymi zagadnieniami społeczno-politycznymi (tj. migracje, współczesne niewolnictwo, gospodarcza eksploatacja biednego Południa przez bogatą Północ) w tle zdobyła początkującej autorce popularność i uznanie wszystkich miłośników prozy kryminalno-sensacyjnej. W 2017 r. ukazało się nowe, zaktualizowane pod względem opisywanych realiów, wydanie książki.

Blisko trzy lata po debiucie na rynek trafiła druga powieść pisarki, Grobowiec ciszy. Na stronach książki Tove Alsterdal udowodniła, że jak nikt potrafi prowadzić akcję na kilku planach czasowych, splatać w zaskakującą całość mnogość wątków i kreować wiarygodnych bohaterów; a przede wszystkim bohaterki, bowiem to kobiety w fabułach pisarki odgrywają najistotniejsze role. Kobiece postaci, które w literaturze tradycyjnie pojawiały się najczęściej jako dopełnienie (matki, żony lub kochanki) protagonistów, jej zdaniem są nie mniej ciekawe i mogą nie gorzej od mężczyzn reprezentować najistotniejsze pytania dotyczące ludzkich losów.

W 2014 r. opublikowała Tove Alsterdal Weź mnie za rękę, trzecią w swojej karierze powieść. Rozgrywająca się Jakobsbergu, gdzie wychowywała się autorka, narracja została doceniona nagrodą za najlepszą szwedzka powieść kryminalną roku.

Tove Alsterdal i Ślepy tunel

Kolejna fabuła, w której pisarka wykorzystała własne, tym razem zdobyte podczas pracy w szpitalu psychiatrycznym doświadczenia, Vänd dig inte om (Nie odwracaj się), niestety nie doczekała się polskiego tłumaczenia. W nadwiślańskich księgarniach znaleźć można za to następną, wydaną w 2019 r., powieść Tove Alsterdal, Ślepy tunel. Para głównych bohaterów, próbując ratować swoje małżeństwo, opuszcza Szwecję, by w czeskiej winnicy zacząć nowe życie. Stopniowo jednak okazuje się, że ich nowy dom kryje wiele niezwykle niebezpiecznych tajemnic, a marzenie o sielskim spokoju powoli zamienia się w prawdziwy koszmar. Autorka umiejętnie buduje atmosferę narastającego zagrożenia, czemu sprzyja rozwijająca się niespiesznie akcja, od której ciężko się oderwać

Tove Alsterdal i Wiemy, że pamiętasz

Najnowsza książka Tove Alsterdal, Wiemy, że pamiętasz, do polskich księgarń trafiła we wrześniu 2021 r. Powieść otwiera cykl kryminalny koncentrujący się wokół postaci policjantki Eiry Sjödin, która wraca w rodzinne strony, aby zająć się swoją chorą matką. W pierwszym tomie poświęconej jej serii pisarka serwuje czytelnikom pełnokrwisty kryminał z elementami thrillera i, jak to często bywa w skandynawskiej odmianie gatunku, z mocno zaznaczonym tłem obyczajowo-społecznym. Fabuła zresztą w pewnym stopniu oparta jest na autentycznej sprawie, która pod koniec lat 90-tych wywołała w Szwecji powszechną dyskusję prowadzącą do bardzo poważnych zmian w krajowym prawodawstwie.