Vincent V. Severski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Vincent V. Severski 
  • Nauki ścisłe 
  • Wyczyść

W tym przypadku osoba samego pisarza jest nie mniej fascynująca niż bohaterowie, których do życia powołał na kartach swoich powieści Vincent V. Severski. Urodzony jako Włodzimierz Sokołowski w 1956 r. w Warszawie, ćwierć wieku pracował dla polskiego wywiadu. Zwerbowany został tuż po studiach prawniczych i w 1982 r. ukończył szkolenie w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach. Był oficerem wywiadu PRL, a po pozytywnej weryfikacji w 1990 r., z krótką przerwą, kontynuował pracę wywiadowczą w służbie III RP. Po ponownym przyjęciu do pracy odbył też szkolenie CIA w Stanach Zjednoczonych. Połowę swojej służby spędził za granicą, niejednokrotnie działając pod przykryciem. Choć Severski, z oczywistych przyczyn, bardzo pilnuje, by nie powiedzieć o swojej przeszłości za wiele, zdradził, że uczestniczył podczas swojej pracy w blisko 140 akcjach w niemal 50 krajach. Zna biegle trzy języki: angielski, rosyjski i szwedzki. Mimo że w Agencji Wywiadu osiągnął wysoką pozycję i kierownicze stanowisko, w 2007 r. odszedł ze służby na własną prośbę w stopniu podpułkownika. Za swoje zasługi Severski został wielokrotnie odznaczony przez władze polskie i sojuszników, m.in. Legią Zasługi przyznaną przez prezydenta Baracka Obamę.

Wydział Q i seria szpiegowska Vincenta V. Severskiego

Po przejściu na szpiegowską emeryturę Vincent V. Severski postanowił rozpocząć karierę literacką. Ponieważ najłatwiej za punkt wyjścia obrać materię dobrze sobie znaną, wybór przez Severskiego powieści szpiegowskiej jako gatunku wydaje się naturalny. Dodatkowo życiorys autora, otaczająca go aura tajemnicy i niezwykłości podsycały interesowanie opinii publicznej i były gwarancją sukcesu wśród czytelników. W 2011 r. opublikował Severski powieść Nielegalni, pierwszą część swojego szpiegowskiego cyklu. Polacy z zapartym tchem czytali w książce Severskiego o kulisach pracy wywiadowczej. Wydział Q, supertajna superjednostka do supermisji, którą Severski powołał do życia na łamach swojej powieści, to szpiegowska elita elit. Wyraziści, nietuzinkowi bohaterowie to z pewnością jeden z najważniejszych elementów, które ostatecznie złożyły się na sukces książek Severskiego. Postacie, wokół których ogniskuje się akcja, to Konrad Wolski, szef Wydziału Q, i Sara Korska, jego prawa ręka. Jednak i pozostali członkowie zespołu nie są jedynie tłem dla tej dwójki, ale barwnymi, ważnymi zarówno dla fabuły, jak i kolorytu, składnikami książki. Szybko, bo już w 2012 r., wydaje Severski Niewiernych, kontynuację przygód członków Wydziału Q. Ponieważ czytelnicy wciąż nie mają dość, w 2014 r. do księgarń trafia tom Nieśmiertelni, dopełniający trylogię szpiegowską Vincenta Severskiego. Po dwóch latach okazuje się jednak, że swoich pomysłów autor nie wyczerpał w trylogii, a Wydział Q nie powiedział ostatniego słowa. W 2016 r. w ręce czytelników oddaje Severski książkę Niepokorni, czwartą i ostatnią część serii. W 2018 r. Canal+ wyemitował serial Nielegalni oparty na dwóch pierwszych książkach Severskiego: Nielegalni i Niewierni. Serial, przy którym współpracował sam pisarz zrealizowano z dużym rozmachem i dbałością o zachowanie klimatu pierwowzoru, za co został doceniony zarówno przez widzów, jak i krytykę.

Zamęt i Odwet Severskiego – początek nowego cyklu

Choć Wydział Q przestał istnieć, ani rzeczywistość, ani literatura nie znoszą próżni. Chyba nie tylko czytelnikom, ale i samemu pisarzowi szkoda było się rozstawać ze swoimi bohaterami. Dlatego na łamach swojej nowej powieści Vincent V. Severski tworzy Sekcję, wyspecjalizowaną, superelitarną jednostkę. Nie ma w niej, co prawda, ani Konrada, ani Sary, ale schronienie w Sekcji znajdują, choć znowu na drugim planie, Ela i Witek znani z serii Nielegalni. Wydany w 2016 r. Zamęt Severskiego jest otwarciem nowego, bardziej kryminalnego, cyklu.

Ze względu na szybko zdobytą popularność, w krótkim czasie pojawiły się, oprócz wersji papierowej, z cyklem szpiegowskim Sverskiego Nielegalni ebooki i audiobooki. W przypadku Zamętu, rosnąca renoma autora skłoniła wydawców do większej inwestycji. Postanowiono wyprodukować Zamęt, nie tyle jako audiobook, ale jako superprodukcję, słuchowisko aktorskie z prawdziwego zdarzenia. Co więcej, być może niedługo ostatnią książkę Vincenta V. Severskiego będzie można również zobaczyć w kinie. Prawa do ekranizacji Zamętu wykupił Canal+, który przymierza się do produkcji filmu. Natomiast pewne jest, że wiosną, prawdopodobnie w maju, 2019 r. w księgarniach pojawi się druga część nowego cyklu Vincenta V. Severskiego, Odwet.