Wiktor Mrok
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Wiktor Mrok 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Ukrywający się pod pseudonimem polski pisarz, autor szpiegowskich fabuł sensacyjnych, których akcja rozgrywa się przeważnie w Rosji. Stosunkowo nowe nazwisko na polskim rynku wydawniczym w segmencie, którego niekwestionowanym królem był dotychczas Vincent V. Severski, autor bestsellerowych cyklów powieściowych o polskich szpiegach. W swoim dorobku pisarz ma jak dotąd 3 tytuły. Swoją najnowsza fabułę pt. Incel Wiktor Mrok opublikował w czerwcu 2021 r.

O twórcy wydającym pod pseudonimem Wiktor (nomen omen) Mrok wiadomo, o co zadbał on sam, stosunkowo niewiele. W skąpych informacjach na swój temat sugeruje on swoje związki z wojskiem i tajnymi służbami; pisze, że (cokolwiek to oznacza) jest specjalistą zarówno wojskowym, jak i cywilnym. W związku z tym, jak zapewnia Wiktor Mrok, książki które pisze inspirowane są prawdziwymi aferami szpiegowskimi lub postaciami ze świata, który choć decyduje o wojnie i pokoju, życiu i śmierci, zawsze pozostaje w cieniu. Zgodnie z jego własnymi słowami, całe życie był człowiekiem anonimowym i ten stan rzeczy chciałby utrzymać także po rozpoczęciu kariery pisarskiej. Jedyny konkret na swój temat, który pisarz zdradza, to jego data urodzenia (rocznik 1957), mająca współgrać z jego zapewnieniami o ogromnym i różnorodnym życiowym doświadczeniu. Cała reszta informacji na temat autora to same ogólniki i mgliste sugestie. Podobno bywa nazywany technokratą, jednak twierdzi, że posiada również wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem psychologii i socjologii, którą to niejednokrotnie wykorzystywał w swojej pracy. Jego obowiązki wiązały się podobno także z podróżami, będącymi świetną okazją do poznania świata i obcych kultur.

Wiktor Mrok i książki

Na pomysł, aby pisać książki, Wiktor Mrok wpadł kilka lat temu. Jak zapewnia, uznał, że za pośrednictwem literatury popularnej może się podzielić ze światem swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem. Dlatego, chociaż podstawowym celem jego pisarstwa jest dostarczanie ludziom dobrej zabawy, ma ona nadzieję, że lektura jego powieści nie będzie rozrywką zupełnie niezobowiązująca i czytelnicy dostrzegą kryjący się za tymi historiami głębszy sens. Dlatego też w swoje książki Wiktor Mrok wplata motywy i wątki, czasem również postaci, z dobrze sobie znanej, niegdyś będącej jego codziennością, rzeczywistości. Jednocześnie zapewnia, że na stronach tych powieści nie sposób znaleźć jego samego, nawet w przebraniu i na dalekim planie. Co zapewne zauważyli wszyscy mający styczność z jego twórczością, w swoich narracjach opowiada on o starciu amatorów z zawodowcami, który to motyw wydaje mu się szczególnie nośny literacko, jak również jest to, jego zdaniem, scenariusz zdarzający się także realnie. Wszystkie powieści – zarówno Czerwony, Parasol, Mała baletnica, jak i najnowszą pt. Incel – Wiktor Mrok komponuje z dbałością o zachowanie gatunkowych reguł; nie brakuje w nich akcji, intryg, tajemnic i napięcia.

Wiktor Mrok i Czerwony Parasol

W 2016 r. fabułą Czerwony Parasol Wiktor Mrok debiutował w charakterze powieściopisarza. Pierwsze wydanie książki ukazało się w formacie elektronicznym, a po blisko dwóch latach do księgarń trafiła także wersja tradycyjna i ebook opublikowany w wydawnictwie Initium.

Jest to osadzona w Rosji historia sensacyjno-szpiegowska, której główna bohaterka, siedemnastoletnia Natalia, po zamordowaniu całej rodziny walczy o własne życie, a później stawia czoło zabójcom swoich bliskich. Pomocy udziela jej tytułowy Czerwony Parasol, działająca w konspiracji organizacja, która dobrze zna bezwzględny świat szpiegów i morderców, wielkiej polityki i jeszcze większych pieniędzy i z którym przyjdzie się zmierzyć dziewczynie.

Wiktor Mrok i Mała baletnica

Także w 2018 r. premierę miała druga powieść pisarza, Małą baletnica. Wiktor Mrok opisuje w nim przerażającą, wywołującą mdłości, rzeczywistość przemysłu produkującego i sprzedającego pornografię dziecięcą oraz operację rosyjskich służb prowadzącej do rozpracowania na początku XXI w. jednej z największych siatek pedofilskich. Jest to bez wątpienia lektura trzymająca w napięciu i wstrząsająca, tym bardziej, że jak zapewnia pisarz, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Przez wielu Mała baletnica uważana jest za najlepszą książkę w dotychczasowym dorobku autora.

Wiktor Mrok i Incel

Swoją najnowszą powieść, zatytułowaną Incel Wiktor Mrok w ręce czytelników oddał w połowie 2021 r. Autor ponownie zabiera nas do Moskwy, w której grasuje niebezpieczny, wyjątkowo brutalny, ale również inteligentny, zabójca młodych kobiet. Kierowany przez major Alonę Nikiszynę zespół śledczy nie ma żadnego punktu zaczepienia, bo sprawca nie zostawia żadnych śladów i zawsze o krok wyprzedza tropiących go stróżów prawa. Zaczyna się trzymający w napięciu wyścig z czasem i mordercą, którego stawką jest życie kolejnych ofiar.