Wilbur Smith
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Wilbur Smith 
  • języki: 3 
  • Kryminał 
  • Wyczyść

Brytyjski pisarz urodzony i przez większość życia mieszkający w Afryce południowej. Specjalista od epickich sag historycznych osadzonych w afrykańskich realiach. Dzięki seriom tj. Saga rodu Courteneyów czy Cykl Egipski Wilbur Smith zyskał ogromną popularność na całym świecie. W jego imponującym dorobku znajduje się blisko 40 bestsellerowych powieści. Niektóre z nich doczekały się także udanych ekranizacji. Mimo że Wilbur Smith książki pisze, nie oglądając się na wymogi poprawności politycznej i niekiedy spotyka się z oskarżeniami o zbyt maczystowską czy miejscami kolonialną perspektywę swoich narracji, jego proza sprzedaje się świetnie. Tylko do 2014 r. czytelnicy na całym świecie kupili ponad 120 mln egzemplarzy powieści pisarza.

Wilbur Addison Smith urodził się w Kabwe w ówczesnej Rodezji Północnej (obecna Zambia), dorastał zaś w Rodezji Południowej (dzisiejsze Zimbabwe). Dzieciństwo i młodość spędził na ogromnej, rozciągającej się na 12000 ha, farmie. Jego ojciec i dziadek byli silnymi mężczyznami i prawdziwymi kolonistami; kochającymi broń, polowania i odwieczny porządek świata. Ojciec wychowywał Wilbura surowo, co wywoływało w chłopcu nabożną bojaźń wobec rodzica. Dużo czułości zaznał natomiast ze strony matki, która mając subtelną i artystyczną naturę, zaszczepiła w synu estetyczną wrażliwość, a przede wszystkim miłość do literatury. To dzięki niej Wilbur Smith książki uwielbiał na długo zanim nauczył się samodzielnie czytać. Jednak jego czytelnicza pasja bardzo niepokoiła ojca, który uznawał ją za nienaturalną i niezdrową. Wolał, aby Wibur miał bardziej męskie zajęcia i wdrażał go do prac na farmie oraz uczył posługiwania się bronią palną. Swoją pierwszą strzelbę dostał on jako 12-latek i od tej pory nie minęła mu fascynacja bronią.

Młody Wilbur Smith i książki

Kiedy osiągnął odpowiednie wiek, mały Wilbur został wysłany, jak większość chłopców z jego klasy społecznej, do szkoły, a później liceum, z internatem z dala od domu. Z miejsc tych, pełnych mało sensownej dyscypliny i przemocy, nie zachował niemal żadnych dobrych wspomnień. Kochający książki Wilbur Smith nie miał tam łatwego życia. Na szczęście pod swe skrzydła wziął go jeden z nauczycieli, który bardzo wspierał literackie zamiłowania młodego człowieka. Na studia wyjechał na Rhodes University w Grahamstown. Pragnął być dziennikarzem, ale jego niezwykle twardo stąpający po ziemi ojciec wymógł na nim wybór jakiegoś bardziej praktycznego zawodu. W ten sposób zamiast człowiekiem pióra Wilbur Smith został dyplomowanym księgowym. Wkrótce też mężem i ojcem, a niedługo później rozwodnikiem. (Co ciekawe, następne małżeństwo pisarza również zakończyło się niepowodzeniem. Dopiero trzeci raz ożenił się on szczęśliwie i przeżył ze swoją żoną blisko ćwierć wieku. Jakiś czas po jej śmierci stanął na ślubny kobiercu po raz kolejny z niemal 40 lat młodszą od siebie wybranką, z którą żyje do dziś).

Praca księgowego nudziła go jednak niemiłosiernie. Zaczął pisać i wkrótce udało mu się sprzedać swoje pierwsze teksty. Wydanie książki Wilbur Smith uznał za następny krok w jego karierze. Ku jego zdziwieniu jednak, napisana przez niego powieść nie spotkała się z zainteresowaniem wydawców. Zniechęcony, wrócił do pracy w rachunkowości.

Wilbur Smith – Złoty lew znoszący złote jaja

Dość szybko jednak pragnienie pisania zwyciężyło i tym razem się udało. W 1964 r. powieścią Kiedy poluje lew Wilbur Smith szturmem zdobył rynek czytelniczy. Książka okazała się dużym sukcesem i pozwoliła autorowi na porzucenie posady w biurze podatkowym oraz rozpoczęcie kariery literackiej. Był to początek rozwijanej przez całe życie pisarza wielkiej epickiej sagi rodu Courtneyów, opowiadającej dzieje jej członków na przestrzeni ponad trzech stuleci. Aktualnie całość liczy 19 tomów, jednak nie wszystkie z nich są wyłącznym dziełem pisarza, który zmieniając na początku drugiej dekady XXI w. wydawcę postanowił korzystać w swojej twórczość z pomocy innych autorów. Pierwszy efekt tej współpracy, 14. odsłonę cyklu o Courtneyach zatytułowaną Złoty lew, Wilbur Smith wydał w 2015 r. Kolejne tomy są także sygnowane nie tylko przez niego. W polskim tłumaczeniu wciąż nie są dostępne wszystkie z nich, ostatnie wydane po polsku części cyklu to Łzy wojny i Po dwóch stronach. Wilbur Smith jest także autorem jeszcze jednej epickiej historii rodzinnej, choć już zdecydowanie skromniejszej niż jego pierwszy cykl, pięciotomowej Sagi rodu Ballantyne'ów.

Wilbur Smith i cykl egipski

W 1993 r. powieścią Bóg Nilu Wilbur Smith zapoczątkował swój bestsellerowy cykl egipski. Akcja całości osadzona jest we wspaniale odmalowanym przez autora starożytnym Egipcie. W książkach serii nie brakuje akcji i dobrej rozrywki, bowiem dwór faraona to miejsce pełne intryg, sensacyjnych i śmiałych zwrotów akcji oraz, oczywiście, romansów. Druga cześć cyklu ukazała się w 1995 r., a na kolejną, zatytułowaną Czarownik, Wilbur Smith kazał swoim czytelnikom czekać aż 6 lat. Najnowsza 6. powieść serii, czyli Faraon została wydana w 2016 r. Poza bestsellerowymi cyklami pisarz ma w swoim dorobku także wiele samodzielnych fabuł tj. Pieśń słonia czy Ciemność w słońcu i bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych oraz najbogatszych współczesnych pisarzy.