Nie znaleziono wyników
Polski pisarz, z wykształcenia historyk, z zawodu nauczyciel i – jak sam pisze – człowiek spełniony. Autor poczytnych powieści przygodowo historycznych, kryminałów i fabuł sensacyjnych. Jego najpopularniejszą powieścią jest Czerń i purpura, przejmująca historia miłości SS-mana do więźniarki obozu koncentracyjnego. Wojciech Dutka książki pisze od ponad półtorej dekady i zdążył już zdobyć sobie niemałe grono oddanych czytelników, choć zdaniem wielu jego twórczość nie spotkała się z właściwym uznaniem, a on sam pozostaje pisarzem niedocenianym. Najnowsza propozycja jego autorstwa, osadzony w pierwszych wiekach n.e Apokryf, ukazał się w październiku 2021 r.
Wojciech Dutka na świat przyszedł w 1979 r. w Bielsku-Białej, gdzie też dorastał i mieszka do dziś. W rodzinnym mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, a po dalszą edukację wyjechał do Lublina, gdzie na KUL zdobył dyplom magisterski z historii. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 2014 r. posiada przywilej dopisywania dr przed nazwiskiem. Prawdziwy człowiek orkiestra – wydaje Wojciech Dutka książki, uczy licealistów historii, kiedyś był dziennikarzem radiowym, konsultantem europejskich programów badawczych. W młodości próbował także sił jako poeta, w 2001 r. debiutując na łamach prasy studenckiej.
Jako czytelnik wybiera Wojciech Dutka książki historyczne, a także kryminały i thrillery, szczególnie skandynawskie. Jest wielkim admiratorem twórczości Henninga Mankela, nie gardzi też bardziej wymagającą lekturą; chętnie sięga po teksty filozoficzne czy klasyczne dzieła z innych dziedzin: socjologii, antropologii, psychologii.
Sam najczęściej, ze względu na obowiązki zawodowe, pisze najczęściej wieczorami i nocą, a także podczas ferii czy wakacji. Ubolewa, że nie jest w stanie poświęcić pracy literackiej tyle czasu i energii, ile by chciał, jednak udaje mu się publikować dość regularnie. Kiedy jednak nie poświęca się ani kształtowaniu przyszłych pokoleń, ani pisaniu, lubi samotnie wędrować po górach, oglądać dobre filmy i smakować chilijskie wino.
Wojciech Dutka w charakterze powieściopisarza debiutował w 2005 r. fabułą Krew faraonów. Ta osadzona w czasach starożytnego Egiptu sensacyjno-przygodowa historia, choć nie stała się z miejsca wydarzeniem literackim czy bestsellerem, bez wątpienia stanowiła dowód niemałego potencjału początkującego autora. Dwa lata później ukazała się kolejna powieść młodego historyka, tym razem sensacyjna narracja wojenna, pt. Taniec szarańczy. W 2009 r. wydał Wojciech Dutka Bractwo Mandylionu, pełną zwrotów akcji opowieść rozgrywającą się w samym środku średniowiecza. Losy bohatera ukazane są na tle wielkiej historii: wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej, krucjaty antykatarskiej, zabójstwa biskupa Becketta. Nie brak tu niczego – wartkiej akcji i jej zwrotów, egzotyki, tajemnicy i bohaterów, którym chce się towarzyszyć w ich przygodzie.
W 2013 r. w ręce czytelników oddał Wojciech Dutka Czerń i purpurę, swoją do dziś chyba najbardziej znaną powieść (jej drugie wydanie do księgarń trafiło w 2019 r.). Ta inspirowana prawdziwą historią opowieść o uczuciu bezwzględnego SS-mana do spotkanej w Auschwitz słowackiej żydówki, to niewątpliwie lektura zapadająca w pamięci na długo. Autorowi udało się ustrzec zarówno taniego sentymentalizmu, jak i, mimo że temat nie jest nowy w literaturze, banału.
Zasłużonym uznaniem wśród miłośników gatunku cieszy się również kryminalno-sensacyjny cykl z czarnoskórym detektywem Maxem Kwietniewskim. Pierwszy tom planowanej trylogii z tym bohaterem pt. Lunatyk Wojciech Dutka opublikował w 2016 r. Na stronach książki udało mu się nie tylko wykreować wciągającą, mającą korzenie w dalekiej przeszłości intrygę, ale i ciekawego, dającego się lubić bohatera. Max Kwietniowski, świetnie mówiący po polsku czarnoskóry nowojorczyk z polskimi korzeniami, to postać, która bezwzględnie się autorowi udała, zdolna unieść ciężar kilkuczęściowej serii. Drugą powieść z Maksem w roli głównej zatytułował Wojciech Dutka Czarna pszczoła. Jej fabuła poprzez bohaterów związana jest w pewnym stopniu z Lunatykiem, i również odsyła do wydarzeń sprzed wielu dekad oraz tragicznej biografii, zapomnianego już dziś nieco polsko-żydowskiego malarza, Józefa Rajnfelda.
Jak mówi Wojciech Dutka, Kurier z Toledo zaś jest owocem tej teorii, kryminał czy sensacja musi mieć drugie dno, mówić coś o świecie, społecznej rzeczywistości, czy psychologii. W otwierającej cykl z hrabią Mokrzyckim, międzywojennym dyplomatą i asem polskiego wywiadu, powieści jest to wszystko, a nawet więcej. Autor umiejętnie buduje napięcie i konstruuje zwroty akcji, a aktorzy jego teatru to fascynujący ludzie z krwi i kości. Wiosną 2020 r. ukazał się Kurier z Teheranu, a niedługo później tomem Kurier z Tivoli Wojciech Dutka zamknął poświęcona hrabiemu trylogię.
W najnowszej książce, którą zatytułował Wojciech Dutka Apokryf, czytelnik zapraszany jest w odleglejszą przeszłość, do Rzymu początków naszej ery. Imperium, choć wydaje się niezwyciężone, nosi już znamiona rozkładu, świetnie pokazanego przez autora, który w misternej szkatułkowej formie snuje zadziwiająco aktualną narrację o ludziach i czasach, tak odległych, a jednak tak bliskich.