Wojciech Górecki
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Wojciech Górecki 
  • Literatura piękna 
  • Wyczyść

Polski historyk i dziennikarz. Sporadycznie także wykładowca i dyplomata. Specjalista od Kaukazu i azjatycko-europejskiego styku kultur. Jeden z najwybitniejszych reporterów swojego pokolenia. Autor wielu nagradzanych tekstów, w tym reportaży literackich, a także scenariusza do filmu Boskość J.W. Stalina w świetle najnowszych badań. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Giuseppe Mazzottiego. Za swoje książki Wojciech Górecki był również doceniany nominacjami do najważniejszych polskich nagród branżowych m.in. do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i do Nagrody Literackiej Nike (Toast za przodków). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Reporter urodził się w 1970 r. w Łodzi i chociaż ostatecznie swoje życie zawodowe związał z Warszawą, rodzinne miasto na zawsze pozostało bliskie jego sercu. Zostało też bohaterem wielu jego tekstów oraz debiutanckiej książki. Wojciech Górecki jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Naukę kontynuował na studiach doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jak wielu najlepszych reporterów swojego pokolenia, także i on jest wychowankiem legendy polskiego reportażu, Hanny Krall, której swój pierwszy tekst zaprezentował jako 19-latek. Debiutował w wieku szesnastu lat na łamach Sztandaru Młodych, a w swojej długiej karierze współpracował z najważniejszymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi: Gazetą Wyborczą, Życiem Warszawy, Rzeczpospolitą, Tygodnikiem Powszechnym, Wprost.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się Wojciech Górecki jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. Od 2002 r. przez pięć lat służył w dyplomacji jako I sekretarz, a następnie radca, Ambasady RP w Baku. Po powrocie do Polski współpracował z Ośrodkiem Studiów Wschodnich w Warszawie, pełnił też rolę eksperta i konsultanta w Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia w Genewie, strukturze powstałej dla wyjaśnienia genezy i przebiegu konfliktu w Gruzji. W latach 2013-2016 był członkiem zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Wojciech Górecki i Łódź, miasto po przejściach okiem reportera

Zanim jednak dorobił się pozycji eksperta od Kaukazu, Wojciech Górecki książki pisał o najlepiej sobie znanych okolicach, czyli Łodzi. Rodzinnemu miastu poświecił swój pierwszy wydany w formie książkowej reportaż pt. Łódź przeżyła Katharsis. Łódź, całkiem spore i jednocześnie prowincjonalne miasto, jest dla niego niezwykle ciekawym obiektem reporterskiej obserwacji i świetnym tematem literackim. W swojej najnowszej publikacji Łódź. Miasto po przejściach Wojciech Górecki w duecie z Bartoszem Józefiakiem wraca do Łodzi po dekadach nieobecności, żeby poznać ją na nowo. Książka opisuje nie tylko łódzką teraźniejszość, jest raczej podróżą przez ostatnie trzydzieści lat, w ciągu których miasto przeszło wiele przeobrażeń. Na stronach reportażu Łódź, miasto po przejściach Wojciech Górecki odbywa swoistą podróż sentymentalną. Wspomina przestrzeń i rzeczywistość swojego dzieciństwa, śledzi zmiany i próbuje poznać nowe oblicza miejsca, w którym dorastał.

Wojciech Górecki i planeta Kaukaz

W 2002 r. książką Planeta Kaukaz reporter otworzył swoją kaukaską trylogię. Jest ona dość powszechnie uważana z jego szczytowe osiągnięcie literackie. Jak sam mówipogranicze europejsko-azjatyckie przez swoje bogactwo historyczno-kulturowe jest niezwykle ciekawe dla reportera. Wielokulturowa mozaika języków, religii i tradycji jak w soczewce pokazuje problemy współczesności. Rejon jest jednocześnie na tyle mały, że daje się gruntownie opisać. Planeta Kaukaz zdecydowanie jednak nie wyczerpała tematu i w 2010 r. w ręce czytelników oddał Wojciech Górecki Toast za przodków, drugą część swojego cyklu kaukaskiego. Tytuł został bardzo dobrze przyjęty i niezwykle wysoko oceniony przez krytykę. Do tej pory uznawany jest za jedno z najciekawszych studiów regionu. Toast za przodków Wojciecha Góreckiego został doceniony nominacjami do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike. Trzeci tom tryptyku kaukaskiego ukazał się trzy lata po Toaście. Zamykająca całość Abchazja przyniosła Wojciechowi Góreckiemu Nagrodę im. Beaty Pawlak i zdecydowanie ugruntowała jego zawodową pozycję.

W 2018 r. na stronach książki Buran. Kirgiz wraca na koń Wojciech Górecki udaje się na swój ukochany Kaukaz raz jeszcze. Wydana w 50 rocznicę ukazania się klasycznego tekstu Ryszarda Kapuścińskiego, Kirgiz schodzi z konia, publikacja jest hołdem złożonym mistrzowi polskiego reportażu. Na jej stronach autor odtwarza odbytą przez Kapuścińskiego ponad pół wieku wcześniej podróż od Kaukazu przez środkowoazjatyckie rejony dawnego Związku Radzieckiego.