Polska pisarka, dziennikarka i reportażystka. Jedna z najwybitniejszych autorek literatury dokumentalnej swojego pokolenia. Reportaże i książki Zofia Turowska pisze już od ponad 35 lat. Znana jest przede wszystkim ze świetnie napisanych, docenianych przez czytelników biografii znanych Polaków. Jej najnowsza biograficzna publikacja, Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet ukazała się w 2020 r.
Zofia Turowska na świat przyszła w 1945 r. w Łodzi. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas swojej długiej dziennikarskiej kariery pracowała w różnych mediach; Tygodniku Magazyn Filmowy, łódzkim oddziale Trybuny Ludu, a także w Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym oraz Krajowej Agencji Wydawniczej. Razem z młodymi reporterami skupionymi wokół Marka Millera tworzyła nieformalną grupę zwaną Pracownią Reportażu. W tym właśnie środowisku na początku lat 80-tych powstał, klasyczny już dziś, będący jednym z ważniejszych dokumentów epoki, tekst zatytułowany Kto tu wpuścił dziennikarzy, opowiadający o wydarzeniach 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Dziennikarka jest również współautorką publikacji Filmówka. Powieść o Łódzkiej Szkole Filmowej. Nad tekstem książki Zofia Turowska oraz Marek Miller i reszta zespołu pracowali aż 9 lat (data pierwszego wydania: 1992). Spod pióra Turowskiej wyszła również monografia zespołu filmowego TOR. Turowska i Osiecka.
Mimo wielu lat reporterskiego stażu i znaczących publikacji na koncie, popularność i rozpoznawalność przyniosło jej dopiero nowe stulecie. W 2000 r. oddała w ręce czytelników Zofia Turowska Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką, jedną z ciekawszych książek poświęconych poetce. Jest to bogato ilustrowany zdjęciami, kolaż utkany z różnych tekstów artystki: piosenek, korespondencji, pamiętników, zapisków. Zgodnie ze słowami samej autorki, to nie biografia, lecz spektakl o życiu autorki wielu najpiękniejszych powojennych piosenek, którego ona była jedynie reżyserką. Jak bowiem zauważa Zofia Turowska, Osiecka w swojej twórczości zapisała całe życie. Agnieszki stały się prawdziwym bestsellerem i do dziś są cenionym tytułem wśród wszystkich miłośników wyjątkowego talentu tej jednej z najniezwyklejszych postaci powojennej polskiej sceny kulturalnej.
W 2020 r. publikacją Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet Zofia Turowska po raz kolejny stara się stworzyć portret tej niebanalnej kobiety. Do swojej bohaterki ma wyjątkowo ciepły stosunek i dużo sympatii. Skomplikowanemu życiu osobistemu poetki przygląda się dyskretnie i z wyczuciem, próbując uchwycić, zrozumieć i w końcu opisać jej fenomen.
Nie byłoby nadużyciem stwierdzenie, że dziennikarka przez lata stała się prawdziwą specjalistką od biografii. Ma ich w swoim dorobku niemało i to właśnie wydawnictwom tego typu zawdzięcza popularność i uznanie czytelników. Poza dwoma tytułami poświęconymi Agnieszce Osieckiej, odrębne książki Zofia Turowska poświeciła jeszcze kilku wybitnym i ciekawym postaciom. W 2005 r. ukazało się jej Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów, a kilka lat wcześniej swoim doświadczeniem i wiedzą pisarka wsparła Beatę Tyszkiewicz w tworzeniu wspomnieniowego tomu zatytułowanego Nie wszystko na sprzedaż. Po sukcesie tomu Agnieszki traktującego o Osieckiej, kolejnym znaczącym wydarzenie w jej karierze było ukazanie się pracy opowiadającej o Zofii Nasierowskiej, prawdziwej legendzie polskiej fotografii artystycznej. Książkę zatytułowała Zofia Turowska: Nasierowska. Fotobiografia. Na jej stronach autorka zgromadziła jednak nie tylko ogrom faktów z barwnego życia tej jednej z najbardziej znanych artystek PRL, czy jej prace, udało jej się przede wszystkim opowiedzieć historię swojej bohaterki. Jak zwierzyła się dziennikarka podczas jednego z wywiadów, stworzenie książki zajmuje jej około 2 lat. I tę skrupulatności, porządny dziennikarski warsztat bez wątpienia w Fotobiografii widać. Długie miesiące gromadzenia, selekcji i opracowywania dokumentacji zaowocowały fascynującą opowieścią, od której trudniej się oderwać niż od niejednej powieści.
Osiem lat po Nasierowskiej przyszedł czas na męża artystki. W 2017 r. tomem Janusz Majewski. Film-kobieta jego życia Zofia Turowska dopełnia swojej narracji o tej wyjątkowej parze. Tym razem głównym bohaterem staje się Majewski, należący do grona najwybitniejszych polskich reżyserów, pozostający jednak nieco w cieniu swoich sławniejszych kolegów: Wajdy, Kieślowskiego czy Polańskiego. To twórca wszechstronny, autor zarówno wybitnych ekranizacji klasyki polskiej literatury, tj. Zazdrość i medycyna czy Zaklęte rewiry, jak i kultowych komedii tj. C.K dezerterzy oraz kochanych przez widzów seriali: Królowej Bony czy Siedliska. Jednak zainteresowania artystyczne Majewskiego nie ograniczają się do kina. Jest on także cenionym pisarzem i intelektualistą, postać niezwykle ciekawą, którego barwny życiorys, w tym wzruszająca historia długiego małżeństwa z Zofią, z pewnością wart jest poznania.