Zośka Papużanka
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Zośka Papużanka 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Polska pisarka i krytyczka literacka, jedna z najciekawszych i najbardziej cenionych przez krytykę autorek swojego pokolenia. Z wykształcenia teatrolożka, z zawodu nauczycielka. Nominowana do Nike, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia i dwukrotnie do Paszportów Polityki. Książki Zośka Papużanka tka misternie z detali, dzięki którym uzyskuje wyjątkową siłę wyrazu.

Zośka Papużanka urodziła się w 1978 r. Razem z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie. Ukończyła studia teatrologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł doktora nauk humanistycznych przyniosła jej praca poświęcona recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach. Swój potencjał oraz wiedzę na co dzień wykorzystuje, ucząc języka polskiego w szkole. Tworzy również teksty piosenek na potrzeby krakowskich kabaretów oraz Teatru Lalki i Aktora Parawan. Krótkie formy publikowała ponadto w Tygodniku Powszechnym i Radarze, a dla Nowych Książek i Tygodnika Powszechnego recenzowała nowości literackie. Od lat jej ulubionym pisarzem pozostaje Vladimir Nabokov i póki co jego pozycja lidera osobistego literackiego rankingu pisarki pozostaje niezagrożona. Tuż za rosyjskim skandalistą sytuują się autorzy iberoamerykańscy: Julio Cortazar i Mario Vargas Llosa.

Swoje książki Zośka Papużanka lubi pisać piórem, myśli nad klawiaturą bowiem nie płyną, jej zdaniem, już tak swobodnie. Oprócz literatury lubi dobre malarstwo i dobre wino oraz podróże. Nie lubi za to cyrku, a także mebli obitych skórą. Co do ludzi – raz ich lubi, raz nie. To jednak właśnie oni interesują ją najbardziej jako literacki temat. Kolekcjonuje kolczyki, za to nie ma ani jednej pary czarnych butów. Marzy o domu z ogrodem oraz kole garncarskim. Wyżej niż książki Zośka Papużanka ceni bowiem sadzenie drzew i lepienie garnków.

Zośka Papużanka i Szopka – debiut, o którym mówili wszyscy

Już debiutancką, wydaną w 2012 r., powieścią Szopka Zośka Papużanka zdobyła serca czytelników oraz uznanie krytyki wyrażone nominacjami do Paszportów Polityki oraz Nagrody Literackiej Nike. Początkująca pisarka została okrzyknięta wielką nadzieją swojego pokolenie i jedną z najbardziej obiecujących autorek ostatnich lat. Ta nielinearna narracja krążąca wokół losów pewnej rodziny, to niebanalny i nowatorski zapis domowego piekiełka. Anegdotyczna, wzięta w pewien nawias, lekko ironiczna opowieść pisarki wywoływała skojarzenia z prozą Gombrowicza i filmami Marka Koterskiego. Zdaniem krytyków na nienowy i nieco wyeksploatowany temat patologii rodzinnych więzi autorce udało się znaleźć świeże środki wyrazu. Aby powstała Szopka, Zośka Papużanka zbiera w jedną przejmującą całość wiele scenek rodzajowych, fragmentów codzienności, okruchów życia. Kolaż, który z tego powstaje, mimo braku szokujących i spektakularnych elementów, traumy i sensacji, jest obrazem, który niezwykle trudno zapomnieć.

On i świat dla ciebie zrobiłem

Po swoim głośnym debiucie pisarka zamilkła na kilka lat. Kolejny tytuł sygnowany jej nazwiskiem pojawił się w księgarniach dopiero w 2016 r. Za tę w nieoczywisty sposób piękną i mocną książkę o trudzie, jakim czasem jest bywa miłość do własnego dziecka i godzenie się na rzeczywistość Papużanka po raz kolejny została doceniona nominacją do Paszportu Polityki. Książka zdobyła również nominacje do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia. Osadzona w realiach późnych lat 80-tych powieść nie jest sentymentalnym powrotem autorki do lat jej dzieciństwa, lecz niewesołym studium mikrokosmosów społecznych i jednostek na ich marginesach.

W 2017 r. w ręce czytelników oddała Zośka Papużanka Świat dla ciebie zrobiłem, swój pierwszy zbiór opowiadań

Zośka Papużanka i Przez

Swoja najnowszą powieść zatytułowała Zośka Papużanka Przez. To ciekawa formalnie historia ludzkiej obsesji, potrzeby bliskości i oddalenia, studium pewnej miłości. Narracja koncentruje się wokół przeżyć mężczyzny, który po rozwodzi zamyka się w mieszkaniu, by śledzić życie i poczynania swojej byłej żony. Żony, którą, co więcej, sam opuścił. Niezwykły świat swojego bohatera autorka buduje ze szczegółów, drobnych elementów, składających się na coraz bardziej skomplikowaną kompozycję, których waga staje się widoczna dopiero w skończonej całości. Na stronach Przez Zośka Papużanka skupia się na tworzeniu kolejnych ujęć, obrazów tak jak jej bohater, fotografujący codziennie z okna swojego wynajętego mieszkania, przestrzeń, w której pojawia się jego była żona. Czytelnicy razem z nim wracają do kolejnych wydarzeń z życia tej pary, podróż ta jednak nie daje łatwych odpowiedzi, rodzi za to więcej pytań. I chociaż nie da się ukryć, że umysł bohatera książki nie funkcjonuje standardowo, nie jest to historia choroby psychicznej. W Przez Zośka Papużanka daje dowód, że, jak deklarowała w wywiadach, literaturze najciekawszy jest dla niej człowiek w całej jego niedoskonałości i skomplikowanej relacji ze światem.