Wydawnictwo Marpress wydawcą lipca 2024 w Legimi

Agnieszka Błaszczyk 19.07.2024

Wydawnictwo Marpress działa na polskim rynku od ponad 30 lat. Powstało na fundamentach Wydawnictwa Morskiego, funkcjonującego od połowy XX wieku.

Wśród propozycji gdańskiego wydawnictwa znajdziemy literaturę dla dorosłych czytelników, książki dla dzieci i młodzieży oraz publikacje popularnonaukowe, poświęcone Pomorzu.

Zmiany, zmiany!

W 2017 r. na czele wydawnictwa stanął Fabian Cieślik i to on wraz z zespołem zdecydował o zmianie profilu wydawniczego. Przemianę przeszły m.in. logo i okładki, wypracowana została także nowa strategia. Wydawnictwo postawiło na publikacje o Trójmieście i regionie oraz na literaturę krajów nadbałtyckich.

„Wydajemy książki, które sami chętnie czytamy”

– to hasło, którym kieruje się Marpress. Wydawnictwo Morskie słynęło z publikacji książek marynistycznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Podobny profil wydawniczy kontynuowany był po likwidacji oficyny i powołaniu do życia nowego wydawnictwa. Potem jednak nowe kierownictwo które zdecydowało się na szereg zmian, w wyniku których grono odbiorców poszerzyło się o czytelników, ceniących szeroko rozumianą beletrystykę.

Ryzyko popłaca?

Kluczową rolę w zmianie strategii wydawniczej odegrała decyzja o publikowaniu prozy wybitnych autorów i autorek z krajów nadbałtyckich. Był to odważny krok, zwłaszcza, że badania czytelnictwa wykazują, iż Polacy najchętniej sięgają po literaturę gatunkową rodzimych lub amerykańskich autorów.

Jak trafić do czytelnika?

Dużym zainteresowaniem cieszą się takie gatunki jak kryminał, thriller, romans, czy książki historyczne. Popularna jest też literatura obyczajowa i fantasy. Książce spoza kręgu anglojęzycznego trudno jest się przebić na polskim rynku. Wydaje się, że tylko literatura szwedzka, za sprawą cieszących się ogromną popularnością na całym świecie, mrocznych kryminałów, przebiła ten szklany sufit.

Kierunek kraje nadbałtyckie

Fabian Cieślik wraz z zespołem postawili to zmienić. Jak czytamy na ich stronie internetowej, obrali sobie za cel wzmożenie przepływu kulturalnego pomiędzy krajami wokół Bałtyku poprzez zaprezentowanie bogactwa literatury oraz różnic, które czynią nasze bałtyckie społeczności tak wyjątkowymi”.

Seria Bałtyk

Przeglądając ofertę wydawnictwa możemy wręcz przebierać w dobrych książkach. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę flagowa seria Bałtyk. Dominuje w niej literatura piękna mniej znanych, ale wybitnych autorów i autorek reprezentujących języki rzadko tłumaczone.

Literaturą skracają dystans

Wchodzące w skład tej serii w powieści, jak piszą sami wydawcy, uzupełniają, „językową i literacka lukę, która istniała poprzez nieliczne wcześniej tłumaczenia z języków bałtyckich. W recenzjach krytyków literackich oraz blogerów książkowych podkreślana jest rola naszej serii za sięganie po nieznanych autorów z języków rzadko tłumaczonych.”

Przede wszystkim dobre tłumaczenie

I tu dochodzimy do jednego z największych walorów serii Bałtyk. Tłumaczenie i jego jakość decydują o recepcji książki przełożonej z obcego języka. Jeśli przekład będzie kiepski, nawet najlepszy tytuł nie przyjmie się wśród czytelników. Wydawane przez gdańskie wydawnictwo książki wyróżniają doskonałe tłumaczenia z języka litewskiego, estońskiego, łotewskiego, szwedzkiego, fińskiego, norweskiego i duńskiego.

Nazwisko tłumacza/tłumaczki na okładce

Wydawnictwo jako jedne z pierwszych w Polsce, zadbało o to, by nazwisko autora lub autorki tłumaczenia znalazło się na okładce, a osoby sięgające po książkę mogły przeczytać ich biogramy.

Najlepsi z najlepszych

Wśród tłumaczy i tłumaczek literatury współpracujących z oficyną znajdują się takie przekładowe osobowości jak: Justyna Czechowska (specjalizująca się w języku szwedzkim), Karolina Drozdowska(język norweski), Zofia Sucharska (język niemiecki), Anna Michalczuk-Podlecki (język estoński), Artur Bobotek (język fiński). To creme de la creme literackiego przekładu.

Literatura piękna i pachnąca morzem

W serii Bałtyk znajdziemy to, co literatura piękna krajów nadbałtyckich ma najcenniejszego – książki współczesnych, wrażliwych pisarzy i pisarek, którzy obserwują zmiany społeczno-obyczajowe i polityczne w swoich krajach oraz z empatią wnikają w psychologię postaci.

Historie małe i duże

W ich powieściach bohaterowie i bohaterki przeżywają radości, rozterki i dramaty na tle wielkiej historii i przemian ustrojowych. Tak jak tytułowa postać fińskiej powieści Pułkownikowa Rosy Liksom, bohaterka autobiograficznych Ulic dzieciństwa duńskiej pisarki Tove Ditlevsen, która opowiada o dorastaniu w latach 30 XX wieku, lub bohaterowie dwóch książek o latach 90: na ŁotwieJełgawa ʼ94 autorstwa Jānisa Joņevsa oraz w Dani –Nordkraft Jakoba Ejersbo. Ta ostatnia powieść w swoim ojczystym kraju okazała się bestsellerem.

Nie tylko literatura szwedzka

Literatura szwedzka w serii Bałtyk reprezentowana jest na razie przez dwa tytuły: Lód autorstwa Ulli-Leny Lundberg oraz Horyzont zdarzeń Balsam Karam. Co ciekawe, choć ich książki bardzo różnią się od siebie, to jednak łączy je tematy inności, obcości, wykluczenia.

Pisarze czytani i nagradzani

Czytelnika zainteresowanego literaturą nieoczywistą odsyłamy do Gogolowego disco, którego autorem jest estoński pisarz Paavo Matsin, lubiący łączyć ze sobą różne rzeczywistości, mieszać elementy fantasy z faktami. Powieść ta została doceniona przez Parlament Europejski, który w 2016 r. zdecydował o przyznaniu jej Nagrody Literackiej Unii Europejskiej.

To jednak nie jedyna wyróżniona prestiżową nagrodą książka wydana przez gdańską oficyną. Nagrodę De Gyldne Laurbær dla najlepiej sprzedających się książek oraz nagrodę literacką dziennika „Politiken” zdobyła duńska powieść Piękno ludu Merete Pryds Helle. Tytuł ten cieszył sięogromną popularnością i stał się bestsellerem w swoim ojczystym kraju. Autorka opowiada w niej o dorastaniu młodej kobiety na duńskiej wsi w czasie II wojny światowej.

Ach, te okładki!

Literatura piękna z krajów nadbałtyckich nie jest pierwszym wyborem polskiego czytelnika, dlatego wydawnictwo postanowiło wzmocnić rozpoznawalność serii Bałtyk poprzez ciekawą oprawę graficzną. Kolory okładek i jeden mocny element ilustracyjny, nawiązujący do tematyki książki to jej znaki rozpoznawcze. Barwne okładki i spójne liternictwo przyciągają wzrok i tworzą harmonijną całość. Nie tylko więc miłośnicy dobrych książek, ale też okładkowe sroki powinni mieć powieści z serii Bałtyk na oku .

Gdańska Kolekcja Tysiąclecia

To seria wydawnicza, w której ukazują się publikacje popularnonaukowe dotyczące Trójmiasta. Ich autorzy i autorki przybliżają nam historię, życie codzienne, architekturę, dzieje najnowsze Gdańska i okolic.

O Pomorzu kiedyś i dziś

Czytelnicy i czytelniczki zainteresowani historią miasta nad Motławą oraz Pomorza powinni mieć tę serię na uwadze, ponieważ gromadzi tytuły najlepszych znawców regionu, takich jak np. Jan Daniluk, który jest wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego i badaczem dziejów Gdańska oraz Sopotu w XIX-XX wieku. W książce Narodziny miasta opowiada o Gdańsku od 1890 r. do drugiej dekady XX wieku, udowadniając, że był to niezwykle intensywny okres w dziejach jego rozwoju.

Gdańszczanki i ich historie

W trend herstoryczny, od kilku lat obecny na polskich rynku literackim, wpisują się dwie książki z kolekcji.

Proszarki, celebrytki i święte, których autorem jest Michał Ślubowski, przedstawiają sylwetki znanych gdańszczanek oraz wybitnych kobiet swoich czasów, goszczących w Gdańsku.

A Czarownice, mieszczki, pokutnice tego samego autora zawierają eseje o losach zakonnic, prostytutek, służących, rzekomych wiedźm, czyli kobiet, mieszkających w Gdańsku, których historie autor musiał wydobyć z mroków zapomnienia.

Wędrując ulicami Gdańska

Z książkami z Gdańskiej Kolekcji Tysiąclecia można się wybrać na wspaniałą wycieczkę po Trójmieście.

Andrzej Januszajtis, historyk, popularyzator wiedzy o Gdańsku oprowadzi nas po najbardziej znanych ulicach, ale też pokaże nam mniej rozpoznane przez turystów dzielnice jak Orunia, Siedlce czy Chełm.

Pomorscy pisarze o Pomorzu

Wydawnictwo promuje lokalnych pisarzy i pisarki, a także tych, którzy akcję powieści umieszczają w Gdańsku i okolicach.

Gdańsk z innej perspektywy

Gdańska Oficyna jest wydawcą Barbary Piórkowskiej, laureatki stypendium Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Jej powieść Kraboszkistała się kanwą spektaklu Rodzanice w Teatrze Gdynia Główna.

W Szklankach na pająki autorka opowiada o Gdańsku i dorastaniu, z perspektywy obdarzonej niezwykłą wrażliwości dziewczynki. Natomiast powieść Gaja to wizja przyszłości po katastrofie klimatycznej. Proza Barbary Piórkowskiej zachwyci czytelnika wrażliwego na piękno słowa, poetyckość frazy, poszukującego powieści nieoczywistych.

Thriller znad Bałtyku

Inną utalentowaną pisarką promowaną przez wydawnictwo jest gdańszczanka Agatha Rae. W powieści Styczne, której blisko do thrillera społecznego, autorka snuje historie o czwórce nieznajomych, pochodzących z różnych rzeczywistości i czasów, którzy nagle znaleźli się w obcym dla nich świecie. Bohaterowie próbują ustalić, co może ich łączyć i jakie są styczne ich życiorysów.

Gdyńskie podróże z umarłymi

Natomiast powieść Psychopomp to historia młodej dziewczyny, mocno stąpającej po ziemi i zakochanej w muzyce rockowej, które nagle odkrywa, że posiada umiejętność rozmawiania z ludźmi u kresu życia. Jak mityczny psychopom pomaga umierającym przejść na drugą stronę. Akcja rozgrywa się w Gdyni w latach 90, a gatunkowo można by ją umieścić między literaturą obyczajową, kryminałem a fantasy.

Książki dla dzieci

Gdańskie wydawnictwo ma również w swoim katalogu wartościowe propozycje dla dzieci i młodzieży. Oczywiście, są to książki związane tematycznie z regionem, zapoznające młodych czytelników z historią, baśniami i legendami nadbałtyckimi.

Podróże śladami nadbałtyckich legend

Książka Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego zawiera historie z morskich głębin, przekazywane z pokolenia na pokolenia, dzięki którym można wraz z dziećmi odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni wokół Bałtyku.

Bajki z dna Bałtyku autorstwa Agaty Półtorak to z kolei opowieści przekazujące w przystępny dla dzieci sposób informacje o ekologii Bałtyku, uczące szacunku dla przyrody.

I coś dla młodzieży

Dla nastoletnich czytelników wydawnictwo proponuje książkę z pogranicza powieści detektywistycznej, baśni i fantasy – Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy Karoliny Ubych oraz opowiadający o pierwszej miłości cykl Lucyny Leśniowskiej o Julii i Zygim, na który składają się dwie książki: Niebieska łódka i Ruchome piaski.

Zachęcamy do lektury książek wydanych przez Marpress, szczególnie teraz, kiedy tak wielu z nas spędza urlopy nad Bałtykiem. Czytanie książek o nadbałtyckich krajach, Trójmieście i Pomorzu, w nadmorskich okolicznościach, musi być niezwykłym doświadczeniem. Przekonajcie się sami!

Kategorie: