Wydawnictwo Cyranka wydawcą sierpnia 2024 w Legimi

Agnieszka Błaszczyk 30.08.2024

Wydawnictwo Cyranka wydawcą sierpnia 2024 w Legimi

„W Polsce wydaje się za dużo książek. My wydajemy te naprawdę potrzebne”. Tak piszą na instagramowym profilu. I mają rację, bo choć działają od 2019 r. i są niszowym wydawnictwem, już mogą się poszczycić wieloma nominacjami i nagrodami dla swoich publikacji.

Aleksandra Turewicz i Konrad Nowicki prowadzą Cyrankę od 2019 r. Ona zajmuje się finansami, on dobiera wydawane tytuły. Choć innym, większym wydawcom mogłoby się to wydać szalone, zdecydowali, że będą publikować prozę ambitną, oryginalną, opartą na języku.

Debiuty, czyli młoda polska proza

Postanowili także, co potentaci na rynku literackim uznaliby już zapewne za ogromne ryzyko, wydawać debiuty i wspierać początkujących twórców.
Dostrzegają potencjał w tekstach, które u większych wydawców nie miałyby szans, ze względu trudność podporządkowania ich prozy do ściśle określonych kategorii.

„W Cyrance wydajemy (…) debiuty, ponieważ wierzymy, że warto szukać nowych talentów” czytamy na stronie wydawnictwa.

Twórczość wspieranych przez Cyrankę debiutantów często wymyka się prostym klasyfikacjom. Trzeba wysiłku i zaangażowania, by trafić do czytelnika z taką literaturą. Oni mają na to czas i uważają, że warto.

W Cyrance swoją pierwszą książkę wydała Weronika Bieżuńska. Przechodząc przez próg zagwiżdżę to niewielka powieść o potężnej sile rażenia. Główną bohaterką jest kilkuletnia dziewczynka, która bacznie obserwuje świat dorosłych. Obrazy oraz język tej powieści na długo zapadają w pamięć. Książka znalazła się w finale Literackiej Nagrody Nike 2023

Z kolei Łukasz Barys, Ishbel Szatrawska, Katarzyna Michalczak i Maria Halber po raz pierwszy jako autorzy prozy zaprezentowali się właśnie w Cyrance. Ich prozatorskie debiuty były omawiane w mediach branżowych, spotkały się także z dobrym przyjęciem ze strony czytelników.

Katarzyna Michalczak w Klubie snów pisze o w tym, jak miejsce naszego dorastania zakorzenia się w nas i jak tęsknimy za relacjami, których nigdy nie doświadczyliśmy. Opowiadania Michalczak wyróżnia język, który wręcz staje się jednym z bohaterów. Książka otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii proza i do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” 2020.

Nasycona liryzmem powieść Kości, które nosisz w kieszeni Łukasza Barysa to historia o Uli, która mieszka ze swoją chorą na raka babcią i mamą pracującą w Biedronce. Od szarej rzeczywistości ucieka na cmentarz. Autor opowiada tę historię językiem pełnym metafor, ale jednocześnie oszczędnym i dosadnym. Książka otrzymała Paszport „Polityki” 2021 w kategorii literatura.

Toń to debiut prozatorski dramatopisarki i teatrolożki Ishbel Szatrawskiej. Wcześniej autorka w Cyrance wydała również utwór dramatyczny Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, nominowany do Paszportu „Polityki” 2021 w kategorii literatura.

Toń to powieść, w której przenika się ze sobą kilka planów czasowych i perspektyw. W wątku współczesnym autorka opowiada o ojcu, który chce sprzedać rodzinny dom i jego córce sprzeciwiającej się tej decyzji. Wątek historyczny prowadzi nas z kolei do czasów II wojny światowej i tragedii ludzi, których wielka historia zmusiła do opuszczenia swoich domów. Powieść znalazła się na długiej liście nominacji do Literackiej Nagrody Nike 2024.

Debiutancka powieść Marii Halber stała się jednym z najważniejszych tytułów 2023 roku. Strużki wspaniałym językiem opowiadają o dziewczyńskiej przyjaźni, o fascynacji cudzą osobowością i próbach ustalenia, kim naprawdę się jest bez przyjaciółki.

Książki to nie są zwykłe produkty

W przeciwieństwie do dużych wydawnictw, dla których kolejne publikacje to przede wszystkim produkty do szybkiej sprzedaży, Cyranka stawia na szeroko rozumianą jakość wydawanych tytułów.

Współpracuje ze świetnymi redaktorami i redaktorkami, dba o staranną korektę i wysokiej jakości tłumaczenia. Pochyla się na każdym tytułem także od strony graficznej. Wydawane przez Cyrankę tytuły wyróżniają się ciekawymi, nietuzinkowymi okładkami.

Powieści odważne i nagradzane na świecie

Choć mali i niszowi, to wydają wielkie nazwiska literatury światowej. Nakładem Cyranki ukazała się jedna z najważniejszych amerykańskich książek non fiction, czyli Dryfując do Betlejem Joan Didion.

Kto wie, czy gdyby nie Aleksandra Turewicz i Konrad Nowicki, kiedykolwiek przeczytalibyśmy w polskim tłumaczeniu Małe preludia Helen Gerner czy opowiadania zebrane w tomie Twoja kaczka jest moją kaczką Deborah Eisenberg.

Te wybitne amerykańskie pisarki były nieobecne na polskim rynku wydawniczym, poza fragmentami ich twórczości drukowanymi na przykład w czasopiśmie „Literatura na Świecie”, Nakładem Cyranki ukazują się także tytuły nominowane do ważnych wyróżnień i nagradzane prestiżowymi międzynarodowymi literackimi nagrodami.

Powieść Bratnia dusza Davida Diopa o Alfie Ndiaye, Senegalczyku, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, a musiał walczyć w szeregach armii francuskiej w czasie I wojny światowej, otrzymała Międzynarodowego Bookera 2021.

Finalistką Bookera była powieść Western Lane Chetny Maroo o dziewczynce, która po śmierci mamy, obsesyjnie zaczęła uprawiać sport.

Dzięki Cyrance polscy czytelnicy mogli zapoznać się także ze zwycięzcą Nagrody Goncourtów Mohamedem Mbougar Sarrem i jego książką Najskrytsza pamięć ludzi.

Warto wspierać małe wydawnictwa i czytać ich książki. Cyranka stara się dostarczać swoim odbiorcom literackie perełki, starannie wyselekcjonowane, wyszukane i wydane z dbałością o każdy szczegół. Zajrzyjcie do ich propozycji w katalogu Legimi i wybierzcie coś dla siebie!

Kategorie: