Katalog Klubowy i Abonament biblioteczny: Q&A
15.10.2024W związku ze zmianami, które wprowadzamy w abonamencie (utworzenie Katalogu Klubowego, korekty w katalogu bibliotecznym), a także wieloma informacjami, dotyczącymi współpracy z dostawcami treści, odpowiadać będziemy w poniższym tekście na najczęstsze pytania i wątpliwości. Ustosunkujemy się również do pojawiających się opinii, niezgodnych ze stanem faktycznym, a pojawiających się w przestrzeni medialnej, przede wszystkim mediach społecznościowych (artykuł aktualizowany).
Dlaczego wprowadzacie Katalog Klubowy?
Jest to wynik analiz prowadzonych w ostatnich tygodniach w odniesieniu do nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Od 20.09.2024 r. obowiązuje nas nowy sposób naliczania wynagrodzenia za utwory udostępniane w Legimi. W przypadku audiobooków zobligowani jesteśmy odprowadzać dodatkową opłatę – tantiemy na rzecz wykonawców nagrań, a w przypadku autorów treści głównej – rozliczać wynagrodzenie w sposób proporcjonalny do osiąganych przychodów. Nowa definicja tzw. „godziwego wynagrodzenia twórcy” podąża za rozwiązaniami, które od trzech lat były proponowane przez Legimi większości dostawców treści, wychodząc naprzeciw dyrektywom unijnym i zapowiadanym przepisom. W pełni zgadzamy się z założeniem, aby wynagrodzenie twórców było godziwe i proporcjonalne do korzyści dostarczanych czytelniczej społeczności Legimi.
W związku z powyższymi zmianami legislacyjnymi, zobowiązani jesteśmy dokonać stosownych zmian w katalogu dostępnych publikacji. Ich celem jest doprowadzenie do spójności z obowiązującymi przepisami. Osiągniemy to poprzez wprowadzenie dodatkowej, niskiej opłaty za pobranie publikacji, co do których istnieje uzasadniona wątpliwość, czy ich obecny model rozliczeń spełnia zapisy Ustawy o prawie autorskim.
Szerzej komentujemy podstawy prawne w tym miejscu.
Jaki ma związek z tym rezygnacja części wydawnictw z dystrybucji do bibliotek?
Wydawcy wyrazili niechęć udostępniania ich oferty bibliotekom pracowniczym. O ile rozumiemy biznesową stronę tej decyzji, należy odnotować, że współpraca ta toczyła się przez lata w oparciu o zapisy umowne i rozwiązania techniczne szczegółowo porządkujące te kwestie a rozliczenia odbywały się transparentnie. Dziś stajemy przed faktem, gdy część naszych dostawców treści przeciwstawia się dotychczas praktykowanej współpracy. Zależy nam na zapewnieniu jak największego katalogu abonamentowego, wspólnie będziemy pracować nad rozwiązaniami biznesowo-technologicznymi, które, mamy nadzieję, w niedalekiej przyszłości oznaczać będą przywrócenie oferty tych wydawców.
Na czym polega Wasza współpraca z bibliotekami pracowniczymi?
Ustawa o bibliotekach w ust. 8. konstytuuje pojęcie “bibliotek zakładowych”, które m.in. “służą zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych pracowników zakładów pracy i ich rodzin”. Rozdział 8. Biblioteki fachowe i zakładowe – Ustawa o bibliotekach [bibl.] (arslege.pl) Działalność ta prowadzona jest przez Legimi w sposób oficjalny od dłuższego czasu, a wszystkie udostępniane tam treści podlegają rozliczeniu na zasadach identycznych jak w pozostałych bibliotekach. Kwoty tantiem dla autorów od wypożyczeń w bibliotekach jakie przynosi współpraca z Legimi są wielokrotnie (ok. 10x) wyższe, niż w przypadku analogicznych wypożyczeń egzemplarzy drukowanych.
Jak działa Katalog Klubowy?
Katalog Klubowy (dostępny od 22.10) zawierać będzie tytuły, których ze względów licencyjnych nie możemy już oferować w formule “bez limitu” i udostępniony będzie osobom, posiadającym aktywną subskrypcję Legimi. Te ebooki i audiobooki będziesz mógł/mogła dodać do swojego konta i zapoznać się z nimi za dodatkową opłatą, wynoszącą 14,99 zł za tytuł (niezależnie od ceny okładkowej, w której książka dostępna jest czytelnikom nieposiadającym abonamentu Legimi). Co ważne, nawet połowę tej kwoty opłacisz zgromadzonymi regularnie punktami w Klubie Mola Książkowego (opłacając abonament bez limitu otrzymujesz co miesiąc liczbę punktów równą 10 złotym). Ebooki i audiobooki z „Katalogu Klubowego” będzie można czytać i słuchać w aplikacjach Legimi na iOS, Android i czytnikach ebooków (zarówno certyfikowanych – inkBOOK, PocketBook oraz Onyx, jak i na Kindle) w czasie opłacania abonamentu. Szczegółowe informacje na temat sposobu korzystania z Katalogu Klubowego znajdziesz na stronie Centrum Pomocy Legimi.